1 sierpnia - list Przewodniczącego ZHP - hmmm

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 17 lip 2007, 07:57

orcus pisze:tego konkretnego zachowania nie jesteśmy w stanie ocenić w tej chwili, czy było dobre czy złe dla ZHP, nie sądze żeby kiedykolwiek dało się to ocenić.
A dlaczego nie? Ja jestem w stanie ocenić zachowanie dh. Przewodniczącego, co innego jeżeli mówimy o konsekwencjach takiego postępowania: czy były one dobre czy złe dla ZHP.
Zachowanie jednoznacznie było złe i niezgodne z jednej strony z obowiązującymi przepisami, z drugiej z naszymi harcerskimi zasadami.
Fakt, że czasem wyniki złych decyzji mogą być pozytywne, ale to nie oznacza, że możemy je podejmować mając nadzieję na takie właśnie efekty. Osobiście jestem przeciwny stosowaniu zasady, że "cel uświęca środki".
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

akhsi
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: akhsi » 19 lip 2007, 13:27

Już gdzieś napisałem, że jestem młodym i ambitnym harcerzem. I odebrałem ten list jako odezwę do wszystkich harcerzy aby się zastanowili, kim są i kim powinni być. Jestem jak dotąd aktywistą politycznym na poziomie drużyny (co jest już i tak niezłą polityką) i jestem daleki od "wielkiej polityki" na poziomie władz naczelnych ZHP. W związku z tym drobne pytanko: co się dzieje takiego w Związku, że list Przewodniczącego wywołuje takie dyskusje?
pwd. Igor Sikora
50 Harcerska Drużyna Wodna
Hufiec Chorzów

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 lip 2007, 13:53

akhsi pisze:co się dzieje takiego w Związku, że list Przewodniczącego wywołuje takie dyskusje?
http://rn.zhp.pl/content/view/95/2/
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 20 lip 2007, 21:11

dudzin pisze:
orcus pisze:tego konkretnego zachowania nie jesteśmy w stanie ocenić w tej chwili, czy było dobre czy złe dla ZHP, nie sądze żeby kiedykolwiek dało się to ocenić.
A dlaczego nie? Ja jestem w stanie ocenić zachowanie dh. Przewodniczącego, co innego jeżeli mówimy o konsekwencjach takiego postępowania: czy były one dobre czy złe dla ZHP.
Pod takim kątem oczywiście da się ocenić to zachowanie ale czy była to ścieżka lepsza czy gorsza dla ZHP nigdy się nie dowiemy.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 21 lip 2007, 11:36

Ale jednak zasady "cel uświęca środki", albo "mniejszego zła" to świat polityki nie najwyższej próby, o ile o polityce wogóle można mówić pozytywnie ;)
To nie idzie w parze z harcerstwem. Pragmatyczny "interes" ZHP, czy też jednej z grup "walczących" o władzę nie jest wart złamania zasad i nadszarpnięcia na długo autorytetów. Wystarczy przysłuchać się głosom młodej /i nie tylko/ kadry.
Ostatnio zmieniony 21 lip 2007, 11:37 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”