Zacofani młodzi instruktorzy...

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Bober
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bober » 10 maja 2005, 21:55

a ja dalej nie wiem o co tu chodzi?:)
phm. Piotr BOBER Michałowski
HUFIEC ZHP LEGIONOWO

jimmmm
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jimmmm » 10 maja 2005, 22:51

No to ja też już nie wiem... Pozdrawiam.
pwd. piotr jim jamróz
www.1jdwszlak.pl
VI szczep harcerski "chwaty"

jones

Post autor: jones » 27 maja 2005, 00:39

biała lokomotywa napisał:

Jak mi to owa zainteresowana rozpisywaniem proby osoba powiedziala, to myślałam, że padnę. w wieku 20 lat to powinno się przymierzać do zdobywania HR, a nie stopnia przeznaczonego dla 13-14 latków!!! Rozumiem, że HO i HR trzeba po kolei, ale ta pionierka...
poradziłąm tej dziewczynie, że minimum to samarytanka (jesli nie chce od razu HO), choc najbardziej powinna HO.
To jest jedyny aspekt zacofania owych "młodych instruktorów" . Inny dotyczy otrzymywania a nie otrzymywania krzyża... Krzyż Harcerski jest odznaką przynależności do ZHP, a nie odznaczeniem za zasługi. W jej druzynie (harcerska lub jak kto woli młodszoharcerska) są osoby co są tam już nawet i po 3 lata "i sobie jeszcze nie zasłużyły" te osoby powinny być już w drużynie starszocharcerskiej (w koncu 11+3=14) i zdobywac pionierkę jeśli nie samarytankę... i się dziwi, że dzieci odchodzą do innych druzyn w których są traktowane normalnie...

kolejna sprawa brakuje nam w szczepie instruktorów. działającego mamy tylko jednego. owa druhna, pwd. brakuje nam zwłaszcza phm, aby mieć większą swobodę w organizacji wyjazdów.. owa pwd powiedziała "musze jeszcze mieć pół roku zaliczonej służby instruktorskiej, żeby móc otwierać, bo w regulaminie jest 2 lata między pwd a phm"
tyle, że regulaminy zmieniły się prawie dwa lata temu i miedzy pwd a phm jest 1 rok, miedzy phm a hm są 2.

No cóż.Są ludzie i są ludziki. Jeśli li stopień harcerski zdobywa osoba która może mieć już wyższy to nic prostrzego jak połączyć wymagania stopnia niższego z wyższym. Myślę że zdobywanie stopnia to indywidualna sprawa i nie można nakłaniać nikogo " bo MUSI" mieć. Można byś świetnym wychowawcą i instruktorem i nie mieć phm , czy hm.Zastanawiający jest fakt "nielubienia się" w waszym hufcu pracujących instruktorów, bo przecież.."..... wszyscy harcerze to jedna rodzina"..., czy nie łatwiej jest pomóc niż szukać złośliwości? Znaczenie słowa "zacofany" jest nieco inne niż tu przedstawione przez koleżankę. Ubawiłam się kiedyś niezle widząc 20-letnia druhenke z hm. mająca problemy z podstawami regulaminóww. Pytam więc, czy stopień świadczy o umiejetnościach?Powinien , ale jesli jest zdobywany "bo trzeba" czy naprawdę trzeba ?

jones

Post autor: jones » 27 maja 2005, 00:40

No cóż.Są ludzie i są ludziki. Jeśli li stopień harcerski zdobywa osoba która może mieć już wyższy to nic prostrzego jak połączyć wymagania stopnia niższego z wyższym. Myślę że zdobywanie stopnia to indywidualna sprawa i nie można nakłaniać nikogo " bo MUSI" mieć. Można byś świetnym wychowawcą i instruktorem i nie mieć phm , czy hm.Zastanawiający jest fakt "nielubienia się" w waszym hufcu pracujących instruktorów, bo przecież.."..... wszyscy harcerze to jedna rodzina"..., czy nie łatwiej jest pomóc niż szukać złośliwości? Znaczenie słowa "zacofany" jest nieco inne niż tu przedstawione przez koleżankę. Ubawiłam się kiedyś niezle widząc 20-letnia druhenke z hm. mająca problemy z podstawami regulaminóww. Pytam więc, czy stopień świadczy o umiejetnościach?Powinien , ale jesli jest zdobywany "bo trzeba" czy naprawdę trzeba ?

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 27 maja 2005, 08:14

JEŚLI dobrze zrozumiałem... chodzi o to, że jedną z druhem w pewnym szczepie ma pwd. i chciała by otworzyć phm. tak? Chciałaby? A myśli, że powinny być 2 lata różnicy, choć tak teraz nie jest bo jest jeden rok, tak? A czy druhna B. Lokomotywa, chociarz rozmawiała z tą druhną?
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Paweł G
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Paweł G » 30 maja 2005, 06:58

No więc tak. Dwudziestoletnia wędrowniczka może zacząć zdobywanie stopi harcerskich od HO, jednakże regulamin stopni przewiduje, iż w takiej sytuacji próbę należy poszerzyć o wymagania wcześniejszych stopni.
Można też zdobywać po kolei od początku, a dorosła harcerka zamknie próbę na każdy kolejny stopień nie po roku pracy ale na przykład po dwóch miesiącach więc tak na prawdę na jedno wyjdzie.

Co do drugiej kwestii.
Zgadam się, że Krzyż Harcerski jest odznaką organizacyjną (czytaj: Statut ZHP), należy go szanować i nosić z dumą. Złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego, czyli również otrzymanie Krzyża powinno odbyć się po pozytywnym zakończeniu próby harcerza, która trwa od 3 do 6 miesięcy i to też przewiduje regulamin. Jeśli ktoś próby harcerza nie ukończył z wynikiem pozytywnym nie powinien być członkiem drużyny harcerskiej, a kolejną próbę - moim zdaniem - podjąć nie wcześniej ja za pół roku.

W temacie okresu pomiędzy zdobywaniem stopni instruktorskich już wypowiedział się jimmmm.

Czuwaj!

pawel 62 dsh
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pawel 62 dsh » 15 gru 2005, 01:09

Są instruktorzy, którzy z wyboru pozostają przy stopniu phm. Mają już wszystkie uprawnienia (jeśli zrobią kurs komendantów obozów), a bawić się w papierkową robotę, z próbą na hm, się nie chcą. I ja to rozumiem.... A co do druhny, która miała otworzyć próbę na stopień pionierki(??) - zgodnie z metodyką wędrowniczą powinna zdobywać ona stopień HO, z wymaganiami rozszerzonymi o wymagania poprzednich stopni. Podobnie jest z "dostaniem" krzyża - w drużynie wędrowniczej odbywa się próbę wedrownika poszerzoną o próbę harcerzaharcerki. I tak być powinno. Życzę druhnie powodzenia w zdobywaniu pwd a po roku phm, jeżeli takich instruktorów wam brak - coś trzeba z tym zrobić!!!:D
pwd. Paweł Litorowicz HO

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 15 gru 2005, 02:34

pawel 62 dsh napisał:
Są instruktorzy, którzy z wyboru pozostają przy stopniu phm. Mają już wszystkie uprawnienia (jeśli zrobią kurs komendantów obozów), a bawić się w papierkową robotę, z próbą na hm, się nie chcą. I ja to rozumiem....
hmm, ale w takim razie stopień zdobywa taka osoba tylko po to, żeby osiągnąć z tego wymierne korzyści - w przypadku phm. - uprawnienia kierownika placówek. jak to się ma do idei stopni jako instrumentu wspierającego rozwój? moim zdaniem - nijak.
mam phm., mogę robić obozy, do chorągwi się i tak pchać nie będę - no to po co mam robić harcmistrza? - potoczne IMHO myślenie, które mija się z ideą Ruchu.
...stopień pionierki(??)...
skąd takie zdziwienie? RN uchwałą z 15.06.2003 wprowadziła "System stopni harcerskich", gdzie czwartym z kolei stopniem jest właśnie "pionierka - odkrywca"..
Podobnie jest z "dostaniem" krzyża - w drużynie wędrowniczej odbywa się próbę wedrownika poszerzoną o próbę harcerzaharcerki.
masz na myśli próbę wędrowniczą?
Życzę druhnie powodzenia w zdobywaniu pwd a po roku phm, jeżeli takich instruktorów wam brak - coś trzeba z tym zrobić!!!:D
nie rozumiem intencji tego zdania. ironizujesz?

pozdrawiam
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 27 gru 2005, 18:42

Druhhhu, najpierw się przedstaw, jeśli chcesz publikować posty na forum.
Nie jesteś tu anonimowy.

A co do rozkazu, to podaj link, chętnie przeglądniemy.
Jak decyzja była umotywowana?
phm. Jakub Król

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 28 gru 2005, 08:14

"8. KSI ma prawo: (...) w uzasadnionych przypadkach skrócić okres służby instruktorskiej niezbędnej do otwarcia próby na kolejny stopień."
System stopni instruktorskich

Tak więc KSI działająca przy GK ZHP skorzystała po prostu z takiej możliwości. Co w swoim rozkazie ogłosił Naczelnik. Nie ma potrzeby podawania w rozkazie uzasadnienia decyzji KSI więc zapewne tam go nie znajdziemy.
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 06 sty 2006, 11:37

Paweł G napisał:

Można też zdobywać po kolei od początku, a dorosła harcerka zamknie próbę na każdy kolejny stopień nie po roku pracy ale na przykład po dwóch miesiącach więc tak na prawdę na jedno wyjdzie.
chyba czegoś nie rozumiem. Czy to oznacza, że dwudziestoletnia dziewczyna ma robić gazetki i uczyc się Hymnu Państwowego?
Chyba nie.
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 06 sty 2006, 13:57

no ba :lol
jeśli nie zna dziwnym trafem Hymnu, to winna się go nauczyć :)
ale Ty złośliwa jesteś ;)
btw: dobrze Cię widzieć :)
phm. Jakub Król

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 06 sty 2006, 16:16

ja nie jestem złośliwa, skąd!
zauważam :)

generalnie miło jest widzieć, więc podzielę Twą opinię w tym temacie :)
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

margola20
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: margola20 » 13 sty 2006, 14:12

biała lokomotywa:
Inny dotyczy otrzymywania a nie otrzymywania krzyża... Krzyż Harcerski jest odznaką przynależności do ZHP, a nie odznaczeniem za zasługi. W jej druzynie (harcerska lub jak kto woli młodszoharcerska) są osoby co są tam już nawet i po 3 lata "i sobie jeszcze nie zasłużyły" te osoby powinny być już w drużynie starszocharcerskiej (w koncu 11+3=14) i zdobywac pionierkę jeśli nie samarytankę... i się dziwi, że dzieci odchodzą do innych druzyn w których są traktowane normalnie...

Ja chce odnieśc się do tej częśći.
Jestem drużynową 5 lat. Mam 20 lat i stpień pwd. I powiem tak owszem Krzyż H jest to odznaka przynależności do harcerstwa...ale przecież nie każdy go dostaje. Przecież nie możemy dawać ludzią krzyża za nic. Przyżeczenie Harcerskie dla młodego człowieka (no wiek tak gdzieś 5-6 podstawówki do 3 gimanzjum) jest czymś wspaniałym. Wiem bo sama rozmawiam z moimi harcerkami na ten temat. U nas jest tak, że harcerze dostają kartę prób na stopnie gdzie jest m.in. symbolika Krzyża, lilijki, czuwaj itp. I muszą to zaliczyć.

Nie dam krzyża h osobie która nie chodzi na zbiórki, czy wogóle nic nie wie. Wydaje mi się dziwnwe (oragnizujemy często zloty dla hufca) jak podchodzi harcerz (z Krzyżem) i nie wie kim był Małkowski, czy czym jest lilijka. Czy taka osoba powinna dostać Krzyż?

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”