Alkohol w budynku Komendy Hufca

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Marek Lewandowski

Post autor: Marek Lewandowski » 07 lut 2004, 18:08

I już ostatnii problem który poddaję pod osąd szanownych użytkowników forum :) :
Czy Komenda Hufca może podjąć decyzję o wydzierżawieniu pomieszczenia firmie pod dzialalność gospodarczą; gastronomiczną w wyszynkiem (sprzedażą alkoholu)???? Naprzykład: Czy w budynku którego właścicielem jest ZHP a mieści sie siedziba Komendy Hufca, może funkcjonować pizzeria która oferuje alkohol w sprzedaży?
phm. Marek Lewandowski

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 07 lut 2004, 18:20

Jest prawo mówiące o tym, że alkoholu nie można sprzedawać w pewnej odległości od takich instytucji jak np szkoły. Siedziba Komendy Hufca też się do takich instytucji zalicza. Niestety nie jestem w stanie podać dokładnej treści tego przepisu ani podstawy prawnej. Nie jestem natomiast przekonany czy KH ma prawo wynajmować pomieszczenia do prowadzenia działalności gospodarczej.
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 lut 2004, 19:28

No cóż niezły pasztet. Rzeczywiście dylemat, aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba wiedzieć więcej. Czy sytuacja hufca jest taka, że musiał wynajmować to pomieszczenie?. Znając sytuację wielu hufców mogę sobie wyobrazić, że musiał. Czy nie można było wynająć komuś kto działałby w zgodzie z naszymi ideałami? I tu sądzę że pewnie ktoś taki by się znalazł, jeśli tak jest, to komendzie hufca należą się BATY, i to niezależnie od obowiązującego prawa. Jest w naszym kraju co prawda system działający z powodzeniem, na zasadzie przeznaczania środków pochodzących ze sprzedaży alkoholu, na pomoc ofiarom tegoż, ale czy nie jest to głupie?.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Robal

Post autor: Robal » 08 lut 2004, 01:16

Ciężko jest znaleźć jeden dobry wzór postępowania w takich sytuacjach. Najlepiej byłoby wynajmować pomieszczenia tylko i wyłącznie instytucjom działającym w zgodzie z harcerskimi ideałami. Ale co jeżeli np. restauracja oferuje lepsze warunki finansowe niż sklep z zabawkami? Harcerz jest oszczędny. Tak źle i tak niedobrze. Sądzę że przyjmowanie jakichkolwiek skrajnych rozwiązań mija się z celem. Zarówno ortodoksyjny idealizm, jak i całkowity liberalizm są w tej sytuacji (podobnie jak i wielu innych) nie do przyjęcia.
.

kaktustw
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kaktustw » 08 lut 2004, 14:32

Wiele hufców ma swoje siedziby w budynkach gdzie prowadzona jest działalnośc typu bary, restauracje itp. gdzie jest sprzedawany alkohol. I co ? mają przenieść swoje siedziby w inne miejsca ? Często za lokale nic się nie płaci a kto zapłaci za wynajem innych pomieszczeń ? Nie jesteśmy bogatą organizacją i jeśli komenda hufca ma wysoki dochód z tego lokalu to myślę ,że czasami trzeba tak postąpić. Niekt nie powiedział, że harcerze czy instruktorzy muszą tam bywać, wszak to tylko wspólne mury. Nie popadajmy w skrajności.

Marek Lewandowski

Post autor: Marek Lewandowski » 08 lut 2004, 17:01

kaktustw napisał:
Wiele hufców ma swoje siedziby w budynkach gdzie prowadzona jest działalnośc typu bary, restauracje itp. gdzie jest sprzedawany alkohol. I co ? mają przenieść swoje siedziby w inne miejsca ? Często za lokale nic się nie płaci a kto zapłaci za wynajem innych pomieszczeń ? Nie jesteśmy bogatą organizacją i jeśli komenda hufca ma wysoki dochód z tego lokalu to myślę ,że czasami trzeba tak postąpić. Niekt nie powiedział, że harcerze czy instruktorzy muszą tam bywać, wszak to tylko wspólne mury. Nie popadajmy w skrajności.
A widział kiedyś druh, klub GoGo w budynku plebani? Bo ja nie widziałem.
Jest takie powiedzonko, że cel uświęca środki... ale nie wtedy kiedy środek jest sprzeczny z naszymi ideałami. Za to widziałem wyczołgującego się gościa z lokalu i w tym samym momęcie wchodzącego do Komendy młodego harcerza.
Nie KH ma przenosić swoją siedzibe z własnego budynku, tylko według mnie nie może wydzierżawiać firmą pomieszczeń na taką typu działalność.

[Edytowany przez Marek Lewandowski dnia 08.02.2004 o 17:03 ]

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 09 lut 2004, 10:44

Zastanowmy sie czy to jest aby z zasadami... no bo skoro ktos napisal wyzej ze nie jestesmy bogata organizacja, a druzyny nie moga reklamowac np. na koszulkach nic co moze byc powiazane i powiedziane ze jest "niemoralne" to w odniesieniu do Hufca to chyba zaczyna sie robic paranoja...
Moja druzynya miala szanse zarabiac calkiem dobre pieniadze (ok. 100zl. za miesiac) za chodzenie w koszulce z napisem BOSMAN. Jak wiemy bosman to jeden z naszych przemyslow piwowarskich, ale oprocz tego swego czasu robili wode mineralna, a samo slowo Bosman ??? hmmm chyba nie ma az tak duzo zwiazanego z alkoholem, a mimo to zrezygnowac musialem z takiej reklamy...
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

kaktustw
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kaktustw » 09 lut 2004, 15:41

Myślę, że hufiec sam musi podjąć decyzję czy wydzierżawić czy nie. Jeśli hufiec jest właścicielem budynku to ma prawo podjąć stosowna decyzję. jednak większość naszych komend jest zlokalizowana w budynkach komunalnych, będących własnością miasta i hufiec nie ma wpływu na to co będzie innego zlokalizowane w tej budowli, gdyż miasta nie interesują ideały danej organizacji ale interes ogółu, w tym wypadku zysk miasta . To są skąplikowane sprawy a po to wybieramy komendę hufca aby podejmowała decyzje, czasami tak trudne jak sprawa wydzierżawienia pomieszczeń na lokal z alkoholem.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 lut 2004, 16:09

kaktustw napisał:
Myślę, że hufiec sam musi podjąć decyzję czy wydzierżawić czy nie. Jeśli hufiec jest właścicielem budynku to ma prawo podjąć stosowna decyzję. (......) To są skąplikowane sprawy a po to wybieramy komendę hufca aby podejmowała decyzje, czasami tak trudne jak sprawa wydzierżawienia pomieszczeń na lokal z alkoholem.
To wg Ciebie wynajmowanie pomieszczeń będących własnością ZHP na sprzedaż alkoholu wchodzi w rachubę ? ! ? ! ? !
To co w takim razie nie wchodzi w rachubę ?
Wskaż "granicę".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Robal

Post autor: Robal » 09 lut 2004, 16:56

19kldh napisał:
To wg Ciebie wynajmowanie pomieszczeń będących własnością ZHP na sprzedaż alkoholu wchodzi w rachubę ? ! ? ! ? !
Pytanie nie było może adresowane do mnie, ale wypowiem swoje zdanie na ten temat. Moim zdaniem tak, wchodzi w rachubę. Nie widzę niczego złego w wynajęciu pomieszczenia należącego do ZHP pod kulturalną restaurację, czy sklep ogólnospożywczy. Zwłaszcza jeżeli nie znajdują się w pobliżu miejsc, gdzie przebywają harcerze (harcówki, komendy itp.).
19kldh napisał:
To co w takim razie nie wchodzi w rachubę ?
Wskaż "granicę".
Oczywiście można próbować ustalać granicę na zasadzie: to wolno ale tamtego już nie. Ale jak zwykle w takich przypadkach i tak pojawi się sytuacja zupełnie nietypowa, do której nie da się zastosować obowiązujących zasad.

Ustalanie takiej granicy nie ma sensu także dla tego, że po obu jej stronach musiały by się znaleźć przypadki zakwalifikowane niesłusznie. Załóżmy że nie zgadzamy się na wynajem pomieszczenia naprzeciwko biura komendy hufca pod wspomnianą pizzerię, a zamiast tego wynajmujemy ją pod kafejkę internetową. Okazuje się że do owej kafejki przychodzi cały osiedlowy młodociany element i rzuca mięchem aż uszy więdną. I można się zastanawiać - co by było bardziej po harcersku. Sądzę, że po prostu nie da się ustalić jednolitego wzorca w tej kwestii.

Każda pojawiająca się sytuacja jest w tym przypadku niepowtarzalna i należy ją rozpatrywać odrębnie zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku.
.

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 09 lut 2004, 21:48

Marek Lewandowski napisał:
kaktustw napisał:
A widział kiedyś druh, klub GoGo w budynku plebani? Bo ja nie widziałem.
Jest takie powiedzonko, że cel uświęca środki... ale nie wtedy kiedy środek jest sprzeczny z naszymi ideałami. Za to widziałem wyczołgującego się gościa z lokalu i w tym samym momęcie wchodzącego do Komendy młodego harcerza.
Nie KH ma przenosić swoją siedzibe z własnego budynku, tylko według mnie nie może wydzierżawiać firmą pomieszczeń na taką typu działalność.
A ja z druhem Markiem zgadzam się całkowicie! Takie nie posiadanie żadnej granicy i stosowanie zasady "cel uświęca środki" nie powinno mieć nigdy miejsca w takich sytuacjach. No bo co będzie dalej? Do jakich kroków będziemy się posuwać. Nasza organizacja wychowuje w trzeźwości i wszystko co temu przeciwdziała powinno być od nas z daleka. Nie powinno tu być w ogóle żadnej dyskusji!!! Wszystko się teraz sprowadza do pieniędzy i zarobku, no bo przecież za dzierżawę płacą...i jeśli ktoś twierdzi, że nie ma z tego wyjścia, że bez tego się nie obejdzie, to świadczy tylko o tym, że i u nas pieniądz zaczyna grać pierwsze skrzypce, a nasze zasady i tradycje podporządkowuje się właśnie jemu. Do czego to wszystko prowadzi...?
Ursus
Przyboczny 36HDCzB"Kombinatorzy"
Chorągiew śląska Hufiec Jastrzębie Zdrój
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 04 mar 2004, 21:29

"Pizzeria <<Harcówka>> zaprasza na zimne piwo"... brzmi super!
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

Marek lewandowski

Post autor: Marek lewandowski » 05 mar 2004, 10:48

stasiu napisał:
Tablica reklamowa została już ściągnieta :))))

Marek Lewandowski

Post autor: Marek Lewandowski » 05 mar 2004, 12:50

Marek lewandowski napisał:
stasiu napisał:
Tablica reklamowa została już ściągnieta :))))
tzn. Nie ma już napisu "Harcówka", został "Pizzeria" i że zaprasza na zimne piwo

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 05 mar 2004, 16:00

Nie mogą zapraszać na ciepłą pizzę?
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”