Patriotyzm człowieka w wieku 13-16 lat

Wydział Starszoharcerski harcerzestarsi.zhp.pl
Zablokowany
Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 07 maja 2007, 10:28

W sumie zastanawiałem się trochę nad problemem patriotyzmu u HS.

Ciężko jest mi jednoznacznie określić co dla HS jest objawem patriotyzmu.

Pewnie się ze mną nie zgodzicie ale HS w dużej mierze za patriotów uważają ludzi którzy walczyli za ojczyznę. Idąc w tym kierunku nie wytworzą w sobie tej cechy ponieważ oni raczej za ojczyznę walczyć nie muszą.

Może jesteście w stanie pomóc mi w znalezieniu cech patrioty z XXI wieku?

Na razie znalazłem: dbanie o język i kulturę, zainteresowanie historią, wolontariat.

Jakieś pomysły?
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 07 maja 2007, 11:14

Moze to byc dla was dziwne ale w tym wieku jedna z najkieszych oznak patryjotyzmu jest: Uczyc sie uczyc sie i uczyc sie.
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

sumo4rdh
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sumo4rdh » 07 maja 2007, 11:51

Moim zdaniem jest to w dużej mierze dbanie o wizerunek Polski w świecie. Mozna to robić nawet nie wyjeżdzając z polski. ponieważ grajac w gry komputerowe na internecie czy rozmawiająć na czacie z ludzmi z innych krajów mozna pokazać Polske od dobrej strony
pwd. Artur Brzozowski - Drużynowy 4RDHs
Mail: sumo4rdh@wp.pl

Pietruszka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pietruszka » 07 maja 2007, 15:55

Patriotyzm w czasie pokoju to dbanie o dobro naszego narodu, interesowanie się życiem politycznym (błech), kulturalnym i społecznym kraju, wszelkie czynności które dążą do polepszenia bytu, wypromowania narodu. Tu właśnei zaznacza się ta nauka: ucząc się, kształcąć ogólnie, stajemy się ludźmi na pewnym poziomie. Polska ma wtedy więcej fachowców co polepsza jej stan. Tak mi to przynajmniej tłumaczono na zbiórkach dawniej (zapamiętałam:D ):P Ja oddam od siebie tak tylko od siebie, że to jest duma z narodu. Zawsze trzeba być dumnym a przynajmniej wierzyć w Polske... :D
"Ja prosty człowiek - wierzę w słowo.
Powiedzą - wstań i idź - to idę.
Zarabiam ręką, a nie głową
Nie grzeszę pychą ani wstydem.
Dla ludzi mam otwarte drzwi,
Niewiele zabrać można mi..."

mag
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mag » 15 maja 2007, 14:01

Poczucie odpowiedzialności, tego, że wszyscy jesteśmy częścią tego kraju, i od nas zależy, jaki on będzie. Nie wiem, czy to już w tym wieku, ale żeby stopniowo tworzyć taką "świadomość obywatelską".
phm. Magda Lenartowicz HR
drużynowa 28 DSH "Antares"
Hufiec ZHP Opole-Miasto

zuzka_tarnów
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: zuzka_tarnów » 13 cze 2007, 18:54

Powiem wam, że wbrew pozorom ludzie w wieku gimnazjalnym często za patriotyzm uważają udział w uroczystościach państwowych, rocznicach, wartę, czy współorganizację takiego przedsięwzięcia. Dobrze, patriotyzm to dbranie o wizerunek Polski, promowanie narodu etc. ale zauważcie, że w takim wieku jednak trudno im jest to po pierwsze : zrozumieć, po drugie : wykonać. Ten patriotyzm zanika w życiu codziennym. Nie mówię, że taka forma patriotyzmu jest mniej ważna, ale może warto zwrócić uwagę na te uroczystości? To coś bardziej "namacalnego", coś, co sprawia, że przez chwilę czują się prawdziwymi patriotami. Wierzecie mi, wiem, co mówię - na codzień mam kontakt z takimi i ludźmi i też sporo z nimi pracowałam.

Pozdrawiam!

Zuzka
pwd. Zuzanna Karwat
drużynowa 10 TDH "Młody Las"
im. Partyzantów AK oddziału Regina II
pełnomocnik Komendanta Hufca ds. kształcenia
członkini Referatu Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej

ridicule
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ridicule » 10 lip 2007, 18:38

Zgadzam się z przedmówczynią.

Mamy bogatą historię,dzięki niej patriotyzm w harcerstwie przetrwa.

"Każdy słyszał o Szarych Szeregach,Parasolu czy powstańczych dniach.
O walczących wśród ruin harcerzach-młodych chłopcach z oddziałów AK..."

Ta piosenka "Historia" w naszej drużynie poruszyła patriotyzm, bo harcerze młodsi, którzy działają z nami, nie wiedzieli o niektórych wydarzeniach, które wydarzyły się w czasie wojny i myślę,że ten patriotyzm się w nich choć trochę poglębił.
"Nie jestesmy czerwonymi pionierami,
chociaż wielu za takich nas ma.
My jesteśmy Czerwonymi Beretami-
błędnymi rycerzami pośród zła..." :D

www.4dsh-paranoja.blog.onet.pl

mima
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mima » 10 lip 2007, 21:18

Chyba jednak dla każdego takim czołowym wzorcem patrioty są Ci, którzy walczyli o wolność w szerokim pojęciu - niepodległości, wolności słowa... Przynajmniej na takich zwraca się szczególną uwagę, bo często przypłacali tym najwyższą cenę.

A dzisiaj? Fakt, ble, zainteresowanie polityką - a może przynajmniej zamartwianie się o nią? :| Poczucie przynależności, nauka jak najbardziej, w końcu wiedza świadczy o nas w bardzo dużym stopniu. I przyzwoite zachowanie na ważniejszych uroczystościach - bądź co bądź trzymanie rąk w kieszeni podczas hymnu nie jest zbyt patriotyczne :P

No i na pewno dbałość o język. Oczywiście nie w stopniu nacjonalistycznym i nie trzeba być od razu mega-purystą, ale przynajmniej unikać tsHeGośśś F Thym STHyloo. :D

Nasunęło mi się właśnie pytanie, czy patriotyzmem można nazwać na przykład niezadowolenie skierowane w stronę ekipy rządzącej? Takie połączone z chęcią działania i takie bez niej? Wiadomo, że nie każdy ma ochotę robić karierę polityczną, ale chyba również nie wszystkich jedynie przypatrujących się obywateli trzeba wykluczyć z zakresu pojęcia "patrioty".
funkcyjna 81 Bydgoskiej Drużyny Wędrowniczej "Sztorm"

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 11 lip 2007, 22:56

Dziś patriotyzm jest mniej efektowny, niż ten który próbują nam zaszczepić z książek choćby o Powstaniu Warszawskim. Co nie znaczy, że jest gorszy.... Patriotyzm to szacunek dla narodu, kraju, historii. To otwarcie na innych, które nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem czy kosmopolityzmem. Patriotyzm to obecnie prozaiczne działania jak nauka, praca... wszystko by w Ojczyźnie wzrosło PKB, spadło bezrobocie i lepiej się żyło.
Co do polityki, to mamy taką jaką wybieramy... Postawy pro obywatelskie powinniśmy promować i nie "jojczyć" na to że rząd jest taki, a nie inny. Aktywność choćby na szczeblu samorządowym jest jedną z lepszych form< moim zdaniem> rozbudzania poczucia odpowiedzialności za państwo. - To przecież również przejaw patriotyzmu....
Może warto pomyśleć o tym, żeby młodych ludzi nie przytłaczać tradycjami, a wzbudzać w nich ciekawość i dobrze pojętą dumę z tego, że są Polakami... nie kiedyś- gdzieś, ale tu i teraz. Kształtować świadomość, tego że nie trzeba umierać za Ojczyznę, że o wiele trudniej i szlachetniej jest dla niej żyć.
Jeśli dobrze pamiętam< poprawcie mnie jeśli się mylę> nawet Szare Szeregi stworzyły plan" Dziś- Jutro- Pojutrze" , w ramach którego znalazły się następujące< w dużym skrócie> zdarzenia:walka o niepodległość- odbudowa kraju- praca nad jego rozwojem.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze starsi”