Gawęda!

Wydział Starszoharcerski harcerzestarsi.zhp.pl
Zablokowany
olga zhr
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: olga zhr » 18 gru 2006, 20:14

Bardzo proszę o pomoc, nie mam pomysłu na gawędę związaną z harcerstwem podczas II Wojny Światowej.
Z góry dziękuję ;]

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 18 gru 2006, 20:51

Musisz troszkę naświetlic temat. Jaki cel ma mieć ta gawęda? Pod jakim kątem ma naswiatlać harcerstwo. Czy np. pod katem wizji przyszłości? Czy pod katem poświęcenia życia? Czy pod katem służby? Ojjj tych "kątów" moga byc setki a gawęda MUSI mieć jakiś cel.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 19 gru 2006, 08:30

A co chcesz przekazać podczas tej gawędy? Lejącą się krew i tratatatatata i bum bum granatami, czy może zwykłą, szara pracę, walke o normalność w nienormalnych warunkach - szkołę, pracę, zbiórki w terenie? A może program dziś - jutro - pojutrze?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

olga zhr
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: olga zhr » 19 gru 2006, 14:07

Ponieważ w zastępie są młodsze harcerki, to będzie ich pierwsze spotkanie z harcerstwem podczas wojny, przygotowuje zbiórkę bardzo ogólną, ale zależy mi żeby ta gawęda była o poświęceniu, służbie ojczyźnie, ale też o tym, że byli to zwykli, młodzi ludzie ... Coś w tym stylu, ale ciekawego ... ;]
Dzięki

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 20 gru 2006, 08:30

To ja polecam książkę "Wielka Gra" Kamińskiego.

W wieku 4, 5, 6 klasy - to nie walczyli z bronią, tylko w Zawiszy, oraz - co bardzo ważne - UCZYLI SIę.

Tyle jesli chodzi o chłopaków. Co robiły dziewczyny - nie mam zielonego pojęcia. Pewnie też UCZYŁY SIę.

Osobiście dałbym gawędę, ciekawie snuta iopowieść o przemykaniu się przez ulice, ucieczce przed patrolem, sprawdzeniu, czy znak ostrzegawczy się nie pojawił... i wchodzi do lokalu w kamienicyi zaczyna się tajne spotkanie... i w tym miejscu szok: lekcja geografii...

Bo przeciez w dzisiejszych czasach to tylko "walka za ojczyznę", HURRAPATRIOTYZM, pomniki, przemówienia i kombatanci, a zapomina się o walce z samym sobą, dla Ojczyzny. O pracy dla Ojczyzny. O nauce dla Ojczyzny.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 20 gru 2006, 10:27

ffissnia pisze:Spójrzcie tutaj:
www.promienisci.toya.net.pl/docs/Metody ... storii.doc - Wynik uzupełniający
prawdziwa kopalnia materiałów dotyczacych zbiórek z historii:) A trafiłam na to zupełnie przypadkiem :)
Kopalnia materiałów ? Tak. Ale trzeba uważać na błędy metodyczne i merytoryczne.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze starsi”