" Projekt - jak to brzmi? "

Wydział Starszoharcerski harcerzestarsi.zhp.pl
Patka_69
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Patka_69 » 20 wrz 2005, 11:28

zastępowi? a co to w projekcie?... ;D
był szef - nie koniecznie zastępowy.
równie czynnie co wszyscy uczestniczył w realizacji projektu, ale przeważnie to on był głównym inicjatorem, on miał w głowie główną wizję i jego zadaniem było doprowadzenie tego wszystkiego do końca.

tak było we wszystkich.
jedynie w pierwszym głównym inicjatorem był zastępowy, bo tylko ta postać wiedziała co to projekt....
"By każda mała myśl,
czyn lub słowo,
braterskie było...
Tak iść do celów wielkich."

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 20 wrz 2005, 16:55

Hmm...

Jeśli realizujemy projekt zastępem - może jednak warto, by całością kierował zastępowy - przynajmniej początkowo. Zastępowy powinien nad tym czuwać.

Jeśli realizuje się projekt 'międzydrużynowo' to wybór [przynajmniej w miarę] demokratyczny jest wskazany, czy nawet niezbędny. Należy jednak pamiętać, że harcerze starsi mogą przy wyborze kierować się 'fajnością' a nie odpowiedzialnością, ale to już inny temat.
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

Patka_69
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Patka_69 » 21 wrz 2005, 15:00

rojek napisał:
Należy jednak pamiętać, że harcerze starsi mogą przy wyborze kierować się 'fajnością' a nie odpowiedzialnością, ale to już inny temat.
Proszę. Niech się kierują nawet rozmiarem buta.
Ich projekt.
Zastępowy jak będzie widział, że praca nie idzie w dobrym kierunku sam zadecyduje, że szefa należy zmienić, bo ten się nie sprawdza.
ale założę się, że ktoś kto zdecyduje się pokierować grupą przy pracy nad projektem, będzie chciał się pokazać z jak najlepszej strony i włoży wszelkie siły, zeby się udało zrealizować wszystkie cele.
"By każda mała myśl,
czyn lub słowo,
braterskie było...
Tak iść do celów wielkich."

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 22 wrz 2005, 11:54

Patka_69 napisał:
[...]Zastępowy jak będzie widział, że praca nie idzie w dobrym kierunku sam zadecyduje, że szefa należy zmienić, bo ten się nie sprawdza.
Ależ zastępowy wg założeń projektu nie ma takich uprawnień - właściwie to nie ma żadnych, jesli nie jest szefem projektu. Zastępowy do kosza!

A uwaga o kierowaniu się nr buta całkiem słuszna - tak pomysły typu projekt kształtują demokrację.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 22 wrz 2005, 12:12

dominik jan domin napisał:
Patka_69 napisał:
[...]Zastępowy jak będzie widział, że praca nie idzie w dobrym kierunku sam zadecyduje, że szefa należy zmienić, bo ten się nie sprawdza.
Ależ zastępowy wg założeń projektu nie ma takich uprawnień - właściwie to nie ma żadnych, jesli nie jest szefem projektu. Zastępowy do kosza!

A uwaga o kierowaniu się nr buta całkiem słuszna - tak pomysły typu projekt kształtują demokrację.
Raczej "pajdokrację" ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 22 wrz 2005, 17:29

Druhowie, druhowie,

wszak wiadomo nie od dziś, że kierowanie się numerem buta może być nieodpowiednie i drużynowy raczej wpadnie na to, że jeśli juz wybierać, to na innej podstawie. Bo drużynowy przecież (przynajmniej na początku) powinien, hmmm, nazwijmy to 'interesować się' projektem. Napisałam , że musimy pozwolić harcerzom popełniać błędy, ale nie na takim etapie, bo w końcu projekt przestanie być ważny, a zacznie się mierzenie stóp, bądź (nie daj Boże) innych części ciała :)

pytanie mam: jakie KONKRETNE zmiany należałoby zaproponować, żeby projekt był dobry (wg tych, dla których jest złem :) )
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 22 wrz 2005, 18:54

Powoli zmierzamy w kierunku Mrożka i Gombrowicza. A ja dodam jeszcze baśn o Nowych Szatach Króla.........:p:p:p

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 23 wrz 2005, 10:25

To nie drużynowy ma wybierać w projekcie, tylko harcerze. A ci mogą kierować się długością stopy czy innej części ciała.

Co zmienić - po pierwsze wszystkie wątki zakłócające system zastępowy. Czyli całkiem sporo. No i nazwę.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 23 wrz 2005, 12:40

Zgadzam się z Dominikiem. Narzędzia metodyczne nie mogą zakłocac istoty metody skautowej, która jest harmonijnym zespołem mechanizmów wychowawczych i opiera się na pedagogice wykorzystującej naturalne procesy rozwoju. Dlatego wprowadzanie elementów sprzecznych, sztucznych, lub nie harmonizujących z tą metodą jest niezwykle szkodliwe na dłuższą metę. Projekt wywiedziony i dostosowany do naszej specyfiki WPROST z metodyki współczesnego skautingu /scout project/
może byc dobrym narzędziem. Ale projekt oparty o "zadanie zespołowe" według opisu rodem z tzw. "nowego systemu" z lat 60 i 70 " minionego okresu" dokonań metodyków antyskautowych, to po prostu....sabotaż. Ta metodyka przerywa wszystkie istotne związki przyczynowo - skutkowe metody skautowej, nie tworzy zastępów, nie wiąże bodźców samowychowania z codzienną pracą zastępu, nie wychowuje " przywódców" , nie gwarantuje wieloletniego trwania drużyny. Doraźnie, do "wyładowania akumulatora " daje znakomite efekty - dlatego tak wielu metodyków do niej wraca, nawet dziś , wspominając dobrze swe dawniejsze lata. Ale nikt już nie pamięta prawdziwego celu wprowadzenia tzw. NOWEGO SYSTEMU - "skończenie z międzywojenno-burżuazyjnym, skautowym harcerstwem" , odebranie "starym harcmistrom rządu dusz młodzieży"/materiały organizacji partyjnej PZPR przy ówczesnej Giece/
i wprowadzenie etatowych instruktorów "skazanych na sukces". Nad nowym systemem pracowali wybitni lewicowi instruktorzy i zawodowi pedagodzy. Ślady są widoczne do dziś.
A i nawet ostatnio spotykam znajome nazwiska w kontekście spotkań metodyków ZHP.
Cóż, "socjalistyczna pedagogika harcerska" czai się gdzieś w cieniu>:(
Wszelkie reformy, lub porządkowania metodyki POWINNY BEZWZGLęDNIE by poprzedzone dogłębnym przeglądem historii zmian, lub ewolucji naszej harcerskiej pedagogiki. Intuicja, lub przekonanie oparte na jednostronnym, lub jednostkowym doświadczeniu to za mało. W ruchu społeczno - wychowawczym, jakim jest harcerstwo może doprowadzic do ...katastrofy.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 23 wrz 2005, 13:48

StaryWilk napisał:
Projekt wywiedziony i dostosowany do naszej specyfiki WPROST z metodyki współczesnego skautingu /scout project/
może byc dobrym narzędziem.
Masz może gdzieś coś takiego rozpisane? Chętnie bym wrzucił coś takiego moim młodym, jeszcze nie zdegenerowanym w harcerstwie (choć już zdegenerowanym przez harcerstwo współczesne).

Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 26 wrz 2005, 17:09

Mam angielski tekst - co wymaga tłumaczenia, a to wymaga nieco ...czasu :D
Dopiero wrócilem z urlopu i mnie "zasypało". Jak się odrobię , to popracuję:D

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 26 wrz 2005, 17:18

PS.
Chyba Gieka wydała tą broszurkę WOSM-u / z 2000 roku/??? w polskim tłumaczeniu:)

alicja
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: alicja » 01 paź 2005, 20:31

myślałam, że przeczytam tu o ciekawych przykładach projektów, natomiast znalazłam gierki slowne, fakt, pełne elokwencji i madrych słów... no to jakie dobre projekty zrealizowali wasi harcerze?

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 01 paź 2005, 21:17

StaryWilk napisał:
PS.
Chyba Gieka wydała tą broszurkę WOSM-u / z 2000 roku/??? w polskim tłumaczeniu:)
Nie mam takiej broszury.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 01 paź 2005, 21:20

alicja napisał:
myślałam, że przeczytam tu o ciekawych przykładach projektów, natomiast znalazłam gierki slowne, fakt, pełne elokwencji i madrych słów... no to jakie dobre projekty zrealizowali wasi harcerze?
Na podstawie czego tak "myślałaś" ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze starsi”