co myślicie o zhr??

Wydział Starszoharcerski harcerzestarsi.zhp.pl
harcerka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: harcerka » 04 maja 2006, 16:18

dominik jan domin pisze:
harcerka pisze:ona mi na to że ZHR jest taki a taki itd., ja się jej pytam dlaczego tak uważa, ona że ZHr bierze pieniądze od kościoła i jest gorszy!!
Problemem są m. in. tacy ludzie w ZHP, dla których Kościół = Zło.
dla tej dziewczyny kościół to nie jest zło wrecz przeciwnie, chodziło jej o to że ktoś im daje te pieniądze że ktos utrzymuje ZHR, że sobie nie zarabiają... wiecie czemu ona ma takie zdanie o ZHR?? bo jakas koleżanka powiedziała jej cos o ZHR, czy ktoś taki...dąże do tego, że czasami w młodych harcerzy którzy mają blade pojecie o harcerstwie ktoś mówi jaki ZHR jest zły itd. i taka osoba bedzie nie lubiała tej organizacji...czasami instruktorzy mówią do swoich luddzi w DH że ZHR jest taki i taki a oni go naśladują...
smutne...:(

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 04 maja 2006, 16:25

Odbiega od tematu, ale cóż: Mam szczerą wolę całym życiem służyć Bogu i Polsce, nieść chętna pomoc bliźnim, być posłusznym prawu harcerskiemu.

Już propagujesz w drużynie idee - ateistyczne. A ja chcę wolności dla wszystkich wierzących. Model francuski nie przemawia do mnie. To nie harcerstwo wg BiPi, a jego w tym wypadku uznaję za wzór. W drużynie potrafię z harcerzami rozmawiać też i na temat wiary. Ogólnie, albo konkretnie na temat mojej czy ich. Często sami chłopcy inicjują rozmowę. I co? Mam im mówić, że "na te tematy nie rozmawiamy, są tabu"? A każda rozmowa - to już jest propagowanie ideologii. To, że wiedzą, że idę do kościoła - już jest propagowaniem ideologii. To, że w harcówce wisi krucyfiks - juz jest propagowaniem ideologii. Zresztą... sam adres mojej harcówki uuz jest propagowaniem ideologii: Panny Maryi 2, Toruń.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 04 maja 2006, 16:30

harcerka pisze:
dominik jan domin pisze:
harcerka pisze:ona mi na to że ZHR jest taki a taki itd., ja się jej pytam dlaczego tak uważa, ona że ZHr bierze pieniądze od kościoła i jest gorszy!!
Problemem są m. in. tacy ludzie w ZHP, dla których Kościół = Zło.
dla tej dziewczyny kościół to nie jest zło wrecz przeciwnie, chodziło jej o to że ktoś im daje te pieniądze że ktos utrzymuje ZHR, że sobie nie zarabiają... wiecie czemu ona ma takie zdanie o ZHR?? bo jakas koleżanka powiedziała jej cos o ZHR, czy ktoś taki...dąże do tego, że czasami w młodych harcerzy którzy mają blade pojecie o harcerstwie ktoś mówi jaki ZHR jest zły itd. i taka osoba bedzie nie lubiała tej organizacji...czasami instruktorzy mówią do swoich luddzi w DH że ZHR jest taki i taki a oni go naśladują...
smutne...:(
Czyli instruktorzy winni się tym zająć, aby mieli własciwe pojecie.

Nie ma nic złego w otrzymywaniu pieniędzy od Kościoła, podobnie jak nic złego w otrzymywaniu pieniędzy od państwa czy prywatnych sponsorów.

Zła jest kradzież, kantowanie, oszukiwanie.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

harcerka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: harcerka » 04 maja 2006, 16:49

wiem że to nie jest nic złego....tylko chodzi o to że dużo ludzi mówi że ZHR dostaje wiecej pieniędzy od państwa i koscioła a ja tak nie uwazam bo np. z jednego procenta tez dostaliśmy bardzo wiele i my tez coś dostajemy..

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 04 maja 2006, 17:00

Czasem dostają więcej. Bywa. Ale coraz więcej pieniędzy przechodzi przez konkursy otwarte i ZHP potrafi ściągnąć całkiem niezłą pulę. Ale trzeba chcieć i napisac wnioski, a potem to rozliczyć. I tyle.

A Koścół to bardzo rzadko wspiera finansowo, więc... takie twierdzenia sa "z powietrza wzięte", a jak wspiera, to chyba jasne, że "swoich". A tu juz wina konkretnych jednostek ZHP, że ich harcerze nie sa uznawani za "swoich", choć w wiekszości deklarują się katolikami.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2006, 17:02 przez dominik jan domin, łącznie zmieniany 1 raz.

Hufiec ZHP Toruń

słoneczko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: słoneczko » 04 maja 2006, 19:47

No tak... jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze...

Czy naprawdę to jest powód to takiej wrogości?? To bez sensu... :/
HO Weronika Goszcz
102 Kielecka Drużyna Harcerek

"Wybuduj sobie z marzeń drabinę sięgającą aż do gwiazd
i zdobywaj kolejno każdy jej szczebel..."

agnik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnik » 05 maja 2006, 21:21

Sądzę, że niektóre osoby są zazdrosne o ludzi z ZHR bo uważają, że dostają więcej pieniędzy od kościoła niż ZHP. To wcale nie jest potwierdzone. Skąd wy macie takie informacje? Jewztem z ZHP i proszę dajcie spokuj ZHR bo są to naprawdę równi ludzie a jeżeli coś wam się nie podoba, to przeczytajcie sobie prawo harcerskie i przemyślcie.
"...Być wytrwałym silnym być oto co przyświeca mi to jest cel, którego chcę Boże tylko daj mi sił..."

słoneczko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: słoneczko » 06 maja 2006, 16:41

Nie znam osobiście nikogo z ZHR ale to przecież też harcerze... Więc po co ten szum?? Według PH to nasi bracia i już. Dajcie spokój z tą nienawiścią...
HO Weronika Goszcz
102 Kielecka Drużyna Harcerek

"Wybuduj sobie z marzeń drabinę sięgającą aż do gwiazd
i zdobywaj kolejno każdy jej szczebel..."

dh edek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh edek » 08 maja 2006, 07:06

I słusznie. Tak należy traktować wszystkich harcerzy, tych z ZHR-u, Stowarzyszenia Harcerskiego i innych.
Powrócę jednak do odpowiedzi Dominika. Druhu nie można propagować tego czego nie ma, czyli nie propaguje się niewiary. Poza tym, pisanie że "chcę wolności dla wszystkich wierzących" jest niewiedzą, gdyż wierzący zaczynają dominować w ZHP. Cała obłuda jest w tym, że "Bóg" w Przyrzeczeniu jest określony /chrześciański (żydowski), buddyjski, mahometański czy inny/. Jednak wszyscy interpretują, że jest to bóg chrześciański.
Jednak wątek jest inny. Co myślicie o ZHR?
Ja osobiście odczuwam dużą zazdrość instruktorów i harcerzy wobec ZHR. Są dziesięciokrotnie mniejszą organizacją harcerską, są bardziej medialni, mają ładniejsze mundury, potrafią się lepiej zareklamować. Jest wielu instruktorów i harcerzy, którzy łamiąc regulamin mundurowy ZHP zakłada mundury ZHR-u. Myślę, że ZHR ma się dobrze, choć ich metodyka zniechęca i będzie coraz bardziej zniechęcać młodych ludzi, którzy nie będą chcieli się kilka razy dziennie modlić "na pokaz". A ZHP? Trzeba wzmocnić pracę z zuchami, harcerzami i wędrownikami i nie oglądać się na innych. Ja od lat nie robię naboru do drużyny (zuchowej) bo nie potrzebuję. Nie chcę przyciągać dzieci obietnicami, tylko robię, myślę że dobrą robotę. Ilość zuchów powoli przybywa mimo że co roku część odchodzi do harcerzy. Jest to proces stały i będzie trzeba w pewnym momencie powiedzieć: stop! Nie da się efektywnie pracować ze zbyt dużą grupą.
dh. Edek

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 maja 2006, 08:00

dh edek pisze:Ja osobiście odczuwam dużą zazdrość instruktorów i harcerzy wobec ZHR. Są dziesięciokrotnie mniejszą organizacją harcerską, są bardziej medialni, mają ładniejsze mundury, potrafią się lepiej zareklamować.
Jest wielu instruktorów i harcerzy, którzy łamiąc regulamin mundurowy ZHP zakłada mundury ZHR-u.
Najśmieszniejsze jest to że te ładniejsze mundury są tradycyjnymi mundurami ZHP . ;) ;) ;)
Do listopada 2005 regulamin łamali jedynie ci którzy zakładali "bundeswerki".
Zaś tradycyjne mundury ZHP można nosić wg nowego regulaminu do września 2008,
ale mam nadzieję że uda mi się to zmienić.
dh edek pisze:Myślę, że ZHR ma się dobrze, choć ich metodyka zniechęca i będzie coraz bardziej zniechęcać młodych ludzi, którzy nie będą chcieli się kilka razy dziennie modlić "na pokaz".
A nie myli Ci się ZHR z FSE ? ;)
Ostatnio zmieniony 08 maja 2006, 08:02 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 08 maja 2006, 08:07

dh edek pisze:Myślę, że ZHR ma się dobrze, choć ich metodyka zniechęca i będzie coraz bardziej zniechęcać młodych ludzi, którzy nie będą chcieli się kilka razy dziennie modlić "na pokaz".
dh. Edek
Ich metodyka zniechęca ??? Coś chyba niedoczytałeś... Pomimo że od dłuższego czasu przyglądam się Ich metodyce to jakoś nie znalazłem tam niczego zniechęcającego, a już na pewno wymogów modlenia się kilka razy dziennie "na pokaz".
Pewnie i tam znajdą się drużynowi nieudolnie realizujący zadania i nie trybiący niczego a przez to posługujący się metodyką w sposób dziwaczny (coś jak używanie zapałek do ... wbijania gwoździ) ale to nie znaczy że jest to charakterystyczne dla całej organizacji.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dh edek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh edek » 08 maja 2006, 08:58

Może źle się wyraziłem z tą metodyką. Sam kupuję niektóre ich wydawnictwa. Ale przejrzyj sobie programy obozów i porozmawiaj z nimi (harcerzami szeregowymi).
Jeżeli się komuś podoba to co robią to można wykorzystywać ich pracę, można też zmienić organizację. Ale najważniejsze, żeby być sobą. Korzystać z wszelkich wzorców dla własnej satysfakcji i lepszej pracy z młodzieżą.
Dh Edek

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 maja 2006, 09:14

dh edek pisze:Ale przejrzyj sobie programy obozów i porozmawiaj z nimi (harcerzami szeregowymi).
2/3 mojej Krakowskiej Dziewiętnastki Lotniczej jest w ZHR, podobnie jak 3/4 środowiska krowoderskiego (d. hufiec) oraz 1/2 harcerstwa krakowskiego, więc "coś nie coś" o ZHR wiem, dlatego jak czytam to co piszesz to zastanawiam się gdzie wygrzebałeś takie "kurioza" ;)
Ostatnio zmieniony 08 maja 2006, 09:17 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 08 maja 2006, 09:16

Druhu Edku !
Co prawda wałkowaliśmy te problemy już na Forum dziesiątki razy, ale powtórzę - Baden Powell powiedział " Bóg nie jest JAKĄŚ BEZMYŚLNĄ ISTOTĄ , która dzieli ludzi ze względu na WIARę, przekonania , czy RASę, jednakowo kocha wszystkich ludzi...." Może wreszcie wykujmy sobie te słowa we wszystkich harcówkach ZHP i powiedzmy głośno i wyraźnie - JESTEŚMY ZWIĄZKIEM BADENPOWELLOWSKIM ! Chrześcijański, nie znaczy tylko katolicki - znaczy to, że obejmujący całą rodzinę Wyznań, ale znaczy to też , że zawężamy się tylko do Chrześcijaństwa - a tego BiPi nie chciał i Ja też nie chcę , jakem Wilk Samotnik !
Sprawa druga !
Program, metoda i metodyka, to są różne, choć związane z sobą rzeczy - precyzyjnie proszę.
ZHR jest świetny metodycznie i bardzo spójny. Jest Ich mniej i lepiej się organizują mimo archaicznego podziału na dwa Związki. Co do programu , mamy równie dobre - o ile nie lepsze pomysły. Niestety mamy gorszą strukturę i wyszkolenie kadry. a co do mundurów, Czesław wszystko napisał.
Pozdrawiam - Czuwaj !
PS
Bóg buddyjski ?! Buddyzm nie wymaga wiary w bogów, choć ich istnienia nie neguje.
Bóg Chrześcijan i Bóg Żydów, to ten sam Bóg ze Starego Testamentu, też zresztą i Bóg Islamu.......gdzie Chrystus nas, Katolików jest Prorokiem........ /jak coś nie tak, to Dominik , jako spec mnie przywoła do porządku :-))))/
Ostatnio zmieniony 08 maja 2006, 16:07 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 08 maja 2006, 10:35

dh edek pisze:Druhu nie można propagować tego czego nie ma, czyli nie propaguje się niewiary. Poza tym, pisanie że "chcę wolności dla wszystkich wierzących" jest niewiedzą, gdyż wierzący zaczynają dominować w ZHP. Cała obłuda jest w tym, że "Bóg" w Przyrzeczeniu jest określony /chrześciański (żydowski), buddyjski, mahometański czy inny/. Jednak wszyscy interpretują, że jest to bóg chrześciański.
Może u Druha nie ma niewiary. Zaś ja ją dość często widzę - zatem gratuluję srodowiska.

I proszę nie uogólniać. Zazwyczaj niewierzący mi zarzucają, że "Bóg" to oznacza wyznanie rzymskokatolickie. Ja określenie "służba Bogu" interpretuję po baden-powellowsku.

Hufiec ZHP Toruń

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze starsi”