Szef Inspektoratu - czy aby na pewno Instrutkor HSR

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 07 mar 2006, 12:38

anicia napisał:
19kldh napisał:
Oj ! Mam wrazenie że anici o to nie chodziło ;) A przynajmniej nie tylko o to :lol
A jednak o to... :)
Ale zabrzmiało to jednak inaczej, ale jeśli tak to już "tracę orientację" o co tak naprawdę Wam,
Mareckiemu i Tobie, chodzi.
Chcecie "monopolu" HSR na "szefowanie" inspektoratom choragwianym czy nie ?
;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 07 mar 2006, 14:45

Witam,

Dla mnie HSR to nie jest tylko Harcerska Szkoła Ratownictwa to wszyscy ratownicy w ZHP i oto chodzi.
A nie uważam że Instruktorzy HSR są najważniejsi i nie muszą być włodażami.

Pozdrawiam
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 07 mar 2006, 14:50

Ja się wyłączyłem na jakiś czas z dyskusji bo druhowi chyba nie wytłumaczymy prostej rzeczy, nie zależy nam na tym żeby HSR miało monopol na ratownictwo w ZHP, chcemy szkolić harcerzy z I pomocy i póki co nie pojawia się problem drużyn maltańskich czy pck-owskich.
Swoją drogą pojawienie się takich jednostek nie wydaje mi się realne z prostego powodu:
PCK i Maltańczycy mają swoją organizację i jeśli ktoś chce szkolić się zgodnie z ich zasadami to droga wolna.
W ZHP tematem " I POMOC+RATOWNICTWO" zajmuje się Harcerska Szkoła Ratownictwa, nasza doktryna jest zgodna z wytycznymi PSP, ERC i ciągle jest "odświeżana".
Problem tkwi chyba jak napisał Marek w zamiłowaniu do paragrafów.
Przez te paragrafy ciężko pojechać obecnie na obóz wędrowny z drużyną wędrowniczą a skauci jeżdżą po świecie i śmieją się z naszych zasad...
chore to
hej!
phm Jaro spod Giewonta HO

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 07 mar 2006, 17:52

Jaki inspektorat HSR, a inspektorat Rat-Med? To HSR w ZHP zajmuje się tą specjalnością, nie ma innego inspektoratu, który by to robił czy się to komuś podoba czy nie. Dla mnie instruktor HSR jest "delegatem", reprezentantem HSR w danym środowisku i w kwestii nauki pierwszej pomocy to on powinien mieć ostateczne słowo, tak, więc w chorągwi dobrze było by gdyby to instruktor HSR zajmował się tą działką.
A co do "harcerskich grup PCK"/Maltańskich, to nie wiem jak można wpaść na taki pomysł, PCK to jedna organizacja, ZHP to inna i trzymajmy się tego i nie mieszajmy, ktoś chce działać w obu, nie ma problemu. Już nie mówiąc, ze samo użycie w nazwie grupy PCK, albo Malta, już może być problematyczne, bo niby, na jakiej podstawie, podobnie jak logo, nazwa jest zastrzeżona i koniec.
Sebastian Jeziorski
Harcerska Grupa Ratownicza Starówka
www.hgrstarowka.xt.pl

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 07 mar 2006, 18:39

jeziorski napisał:
Dla mnie instruktor HSR jest "delegatem", reprezentantem HSR w danym środowisku i w kwestii nauki pierwszej pomocy to on powinien mieć ostateczne słowo, tak, więc w chorągwi dobrze było by gdyby to instruktor HSR zajmował się tą działką.
Bardzo się cieszę, że dla Ciebie. Bo dla mnie Instruktor HSR to nie jest nad harcerz, nad ratownik, to człowiek potrafiący nauczać pierwszej pomocy. I nic nie świadczy o jego zdolnościach przywódczych. Wyluzuj trochę.
jeziorski napisał:
A co do "harcerskich grup PCK"/Maltańskich, to nie wiem jak można wpaść na taki pomysł, PCK to jedna organizacja, ZHP to inna i trzymajmy się tego i nie mieszajmy, ktoś chce działać w obu, nie ma problemu. Już nie mówiąc, ze samo użycie w nazwie grupy PCK, albo Malta, już może być problematyczne, bo niby, na jakiej podstawie, podobnie jak logo, nazwa jest zastrzeżona i koniec.
WOPR to też inna organizacja a jakoś hacerskie drużyny WOPR istnieją, są też Harcerskie drużyny OSP i co Ty na to inne organizaje, inne loga. Błagam Cię bez patosu.
I żaden koniec. Bo dla chącego nic trudnego.

Pozdrawiam
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 10 mar 2006, 00:28

Jeśli ktoś uzna to za niepotrzebne to z góry przepraszam, ale chciałbym przypomnieć jaki mamy stan prawny na chwilę obecną.

Uchwała Głównej Kwatery ZHP nr 169/2005 z dnia 21 kwietnia 2005 r.
w sprawie zatwierdzenia "Zasad działania Harcerskiej Szkoły Ratownictwa"

1. Główna Kwatera ZHP, działając na podstawie § 64ust. 3 pkt 9 Statutu ZHP, zatwierdza
zasad działania Harcerskiej Szkoły Ratowniczej.
2. Zasady działania stanowią załącznik do niniejszej uchwały.
3. Zasady wchodzą w życie z dniem podjęcia uchwały.

Naczelnik ZHP
hm. Wiesław Maślanka

Tam znajdujemy takie przepisy jak:
§ 9 Chorągwiany inspektorat ratowniczy
1.Jednostką realizującą zadania HSR na poziomie chorągwi jest chorągwiany inspektorat ratowniczy, zwany dalej inspektoratem. (...)
8.Szefem inspektoratu może być instruktor HSR, który:
a)posiada minimum stopień podharcmistrza/podharcmistrzyni,
b)posiada minimum klasę instruktorską B,
c)został wybrany przez członków inspektoratu w sposób przyjęty przez inspektorat,
d)uzyskał pozytywną opinię szefostwa i szefa HSR.
9.Szefa inspektoratu mianuje komendant chorągwi na wniosek członków inspektoratu.

Tak to wygląda od strony formalnej.
Zmienić te regulacje może GK ZHP.

No i oczywiście komendanci chorągwi powinni przestrzegać instrukcji wydanych na podstawie statutowej delegacji przez Główną Kwaterę.
phm. Bartosz Myszkowski

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 10 mar 2006, 00:30

wiec czas to zmienic
Braci się nie traci

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 10 mar 2006, 00:37

Być może. Wątek zaczął się od stwierdzenia
Mamy również w zapis, że Szefa Inspektoratu powołuje Komendant Chorągwi, co za tym idzie nie jest zobowiązany powoływać Instruktora HSR i tak jest według moich informacji w dwóch Chorągwiach.
dlatego uznałem, że warto sprawdzić jak jest i podzielić się tą wiedzą.

Czy zmieniać wymagania? Moim zdaniem raczej tak, bo są one bardzo wysokie. Na pewno warto o tym dyskutować.

Natomiast cele i struktura HSR to jak sądzę temat na osobny wątek.
phm. Bartosz Myszkowski

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”