Szef Inspektoratu - czy aby na pewno Instrutkor HSR

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 28 lut 2006, 23:43

Witam,

W odniesieniu do postów w temacie: "Kto może być" Zapraszam do dyskusji.

Myślę sobie, że tak naprawdę mimo zapisu, który mamy w zasadach działania HSR ma się ni jak do rzeczywistości.

Mamy również w zapis, że Szefa Inspektoratu powołuje Komendant Chorągwi, co za tym idzie nie jest zobowiązany powoływać Instruktora HSR i tak jest według moich informacji w dwóch Chorągwiach.

Dlaczego uważam, że nie ma potrzeby aby Szef Inspektoratu był Instruktorem HSR. Dlatego że jego zakres obowiązków wcale nie musi obejmować szkoleń z pierwszej pomocy.
Bo skoro z tego co wiemy wszyscy HSR ma również zajmować klubami, drużynami, hgr-ami itd. Itp. To wytłumaczcie mi dlaczego Szefem Inspektoratu ma być instruktor a nie np. drużynowy drużyny rat – med. Może wtedy zaczęlibyśmy również zauważać potrzebę działania właśnie z takimi jednostkami. Bo HSR nie tylko zajmuje się szkolenia. Bo jeżeli tylko zajmuje się szkoleniami to nad HSR powinno być coś co obejmuje i szkolenia i działania drużyn klubów itd.

Zresztą znam kilka naprawdę dobrych środowisk ratowniczych, w których Szefami wcale nie są instruktorzy HSR.
Uważam, że aby być dobrym Szefem Inspektoratu trzeba mieć otwarty umysł a nie tylko widzieć szkolenia. I wcale nie trzeba być Instruktorem HSR.

Po prostu powiedzmy sobie to otwarcie chcemy, aby panowała kolesiostwo.

Pozdrawiam
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

anicia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: anicia » 01 mar 2006, 10:25

Ok, co do tego zgodzę się, że szefem mogłaby być osoba nie będąca instruktorem HSR ale będąca szefem jakiejś jednostki ratowniczej. Ale nie wyobrażam sobie tego że mógłby to być ktoś nie związany z HSR w jakikolwiek sposób... Jeszcze pomyślę i coś tu dopiszę :D
phm. Anita Stradowska
Instruktorka HSR
Referat Wędrowniczy Chorągwi Kieleckej
KH Kielce- południe

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 01 mar 2006, 10:30

Moim zdaniem szefem nie musi być instruktor HSR, natomiast w skład inspektoratu powinień wchodzić. Nie chodzi tu o inwigilację, ale po prostu o ułatwienie kontaktu między szefostwem HSR a szefem inspektoratu. Jednak jakby nie było zagadnieniem I pomocy w ZHP zajmuje się HSR i w tym celu została powołana.
Tak więc instruktor HSR w inspektoracie szefem być nie musi, natomiast być tam powinień i odpowiadać za szkolenia (przecież chcemy szkolić harcerzy-ratowników wg tej samej HSR-owskiej doktryny).
hej!
Jaro
phm Jaro spod Giewonta HO

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 01 mar 2006, 11:25

Nie wnikam w relacje wewnątrz Waszej specjalnosci,
ale chciałbym zauważyć że chorągwiany inspektorat jest "delegaturą" KCh a nie HSR.
Ze wszystkimi tego skutkami.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

anicia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: anicia » 01 mar 2006, 19:33

Podobna sytuacja jest u nas. Nasz były już (na całe szczęscie) komendant chorągwi mianował koordynatorem kogoś z kim nie da się współpracować i on tez tego nie chce. Jednak popełnił ten błąd, że nie mianował tego człowieka jako szefa inspektoratu stąd nie mamy obowiązku z nim współpracować i działamy jako inspektorat niesamodzielny :)
phm. Anita Stradowska
Instruktorka HSR
Referat Wędrowniczy Chorągwi Kieleckej
KH Kielce- południe

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 01 mar 2006, 20:07

19kldh napisał:
ale chciałbym zauważyć że chorągwiany inspektorat jest "delegaturą" KCh a nie HSR.
Drogi druhu,

Cieszę się, że wypowiada sie druh we wszystkich wątkach na tym forum. Zawsze wydawało mi się, że zanim druh się wypowie to czyta druh dokumenty związane z tematem, więc odsyłam do Zasada działania HSR zatwierdzonych przez GK.
A potem do komentowania. Przy czym druh jeszcze na samym poczatku stwierdza, że się druh na tym nie zna.

Trzymając się tematu jednak. Uważam, iż inspektorat zdecydowanie nie musi być kierowany przez instruktora HSR, ale zdecydowanie powinni w nim działać Instruktorzy HSR, aby koordynować kusy HSR na jego terenie.

Pozdrawiam
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 01 mar 2006, 23:18

Moim zdamiem to kwestia kultury organizacji.

Skoro mamy w ZHP HSR z jego celami i zadadami działania, to w normalnej sytuacji komendant chorągwii po prostu nie ma powodu by mianować kogoś kto nie jest instruktorem HSR. Tak po prostu, bo tak się nie robi.

Nie rozstrzygam przy tym czy przepis (w żadnym razie nie "zapis" ) o wymaganiach dot. szefa inspektoratu jest dobry, musiałbym się nad tym zastanowić.
phm. Bartosz Myszkowski

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 02 mar 2006, 00:16

zgadzam sie z dziechem
w inspektoracie musi byc ktos z HSR kto bedzie odpowiedal za kursy HSR.
chyba ze zrobimy sobie dwa inspektoraty- HSR i ratowniczy- widzimy bezsenes takich tworow?
ja tak

dodatkowo- czemu szefem moze byc tylko instruktor albo szef ghr klubu czy czegos tam ?
przeciez kadra srodowiska ratowniczego moze byc na tyle silna ze moze pojsc tam ktokolwiek byle znal sie na rzeczy.
druzynowy -czesto nie ma czasu na to by jeszcze szefowac takiej gromadce.

szef inspektoratu musi miec akceptacje szefostwa hsr- to juz jest jawna kpina w przepisach.
czyli jak sie nie spodoba to bedziemy tak dlugo wydawac zle opinie dla kom choragwi az trafi sie "nasz" czlowiek ??
Braci się nie traci

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 02 mar 2006, 07:23

Marecki napisał:
19kldh napisał:
Cieszę się, że wypowiada sie druh we wszystkich wątkach na tym forum. Zawsze wydawało mi się, że zanim druh się wypowie to czyta druh dokumenty związane z tematem, więc odsyłam do Zasada działania HSR zatwierdzonych przez GK.
A potem do komentowania. Przy czym druh jeszcze na samym poczatku stwierdza, że się druh na tym nie zna.
Hmmm..... Napisałem że "nie wnikam" co nie oznacza że sie całkiem nie znam. Jako szef jednego z inspektoratów specjalnosciowych GK ZHP coś chyba wiem ;-)
Marecki napisał:
Trzymając się tematu jednak. Uważam, iż inspektorat zdecydowanie nie musi być kierowany przez instruktora HSR, ale zdecydowanie powinni w nim działać Instruktorzy HSR, aby koordynować kusy HSR na jego terenie.
Wg mnie zależy to od tego czy inspektorat ma być "samodzielny" czy nie.
8. Szefem inspektoratu może być instruktor HSR, który:
a) posiada minimum stopień podharcmistrza/podharcmistrzyni,
b) posiada minimum klasę instruktorską B,
c) został wybrany przez członków inspektoratu w sposób przyjęty przez inspektorat,
d) uzyskał pozytywną opinię szefostwa i szefa HSR.
A podsumowując to z ogólnej zasady iż:
4.8 Za rozwój, wspieranie i nadzór nad pracą harcerskich specjalności na terenie chorągwi odpowiada kierownik referatu specjalności lub innego chorągwianego zespołu, który realizuje zadania z zakresu specjalności oraz szefowie chorągwianych inspektoratów specjalnościowych. Zakres obowiązków referatu, inspektoratów oraz zakres obowiązków i uprawnień kierownika referatu i szefów inspektoratów określa komendant chorągwi.
wynika to jaki status będzie posiadał inspektorat ("samodzielny", "niesamodzielny", "nie-HSR" ) i wszystko inne z tym zwiazane. Oczywiście w normalnej sytuacji wariantem docelowym jest inspektorat "samodzielny".
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 02 mar 2006, 11:47

Moim zdaniem problemem nie jest to czy szefem inspektoratu będzie instruktor HSR.
Problemem jest to czy szef inspektoratu będzie chcał współpracować z HSR (jednostką centralną) i instruktorami HSR z terenu chorągwi na terenie której zarządza specjalnością ratowniczą. Jeżeli nie chce współpracować z HSR i ma zupełnie inny pomysł na specjalność ratowniczą w ZHP - nie odpowiada mu nasz system szkoleń, działania, spojrzenie na specjalność to moim zdaniem szefem inspektoratu być nie powinien. Bo HSR ma w ZHP monopol na ratownictwo. I moim zdaniem to jest naszą siłą. Bo nie jest to monopol źle rozumiany - zupełnie nie zgadzam się z określeniem Marka "kolesiostwo".
Jakub Sieczko

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 02 mar 2006, 12:46

kubakuba napisał:
Jeżeli nie chce współpracować z HSR i ma zupełnie inny pomysł na specjalność ratowniczą w ZHP - nie odpowiada mu nasz system szkoleń, działania, spojrzenie na specjalność to moim zdaniem szefem inspektoratu być nie powinien. Bo HSR ma w ZHP monopol na ratownictwo. I moim zdaniem to jest naszą siłą.
A z czego wywodzisz to prawo do monopolu ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 02 mar 2006, 13:12

ciagnie mnie bardzo do przyznania racji kubie, bo to oznacza skutecznosc ale niesie ze soba wiele zagrozen ktorych osobiscie doswiadczalem.

HSR to nie jest jakas firma w firmie, to nadal jest wydzial specjalnosci.
jednak dzieki pewnym zabiegom zyskal pewna autonoomicznosc ktora czesto odbija sie czkawka. ale pozwala jej skuteczniej pracowac.
jesli ktos niecche pracowac systemem hsr to trzeba sie zastanowic dlaczego tak jest.
jednak hsr teoretycznie ma monopol na ratownictwo a praktycznie roznie to bywa.

w kwestii IRM
powinny byc to jednostki kierowane przez osoby ktore cechuja sie do tego predyspozycjami a nie umiejetnoscia nauczania pierwszej pomocy.
bo dla mnie
instruktor HSR = druh umiejeacy nauczac pierwszej pomocy wg hsr.
to ze ktos ma nawet klase B niestety czesto nie potwierdza umiejetnosci pracy jako szef.

mysle ze sposob hsr na to, by inspektorat realizowal cele hsr, jest taki, by nadawac mu uprawnienia hsr.
np opcja rejestracju kursow- pp hsr, ppp hsr.
np opcja rejestracji hgr
np opcja wydawania legitymacji hsr
itd

i zeby nadac takie uprawnienia irm musi spelnic pewne warunki
i tym warunkiem nie moze byc ze szefem bedzie instruktor hsr.
cos jak licencja :D
np
przynajmniej 4 instruktorow, 2 kursy w roku, instruktor z klasa B ktory zajmuje sie rejestracja kursow

ja mysle ze wsrod narodu jest chec wspolpracy z hsr ale niektorzy nienawidza tego monopolu hsr.
np JA

Braci się nie traci

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 02 mar 2006, 13:37

HSR ma monopol na ratownictwo w ZHP, bo...

"Harcerska Szkoła Ratownictwa zwana dalej HSR, jest jednostką organizacyjną podlegającą Wydziałowi Specjalności Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego, działającą na zasadach inspektoratu specjalnościowego." (Zasady działania HSR)
Nie ma innej jednostki centralnej w ZHP zajmującej się specjalnością ratowniczą.

Jeszcze raz powtórzę - słowo "monopol" nie ma tu znaczenia pejoratywnego. Ja monopol HSR widzę raczej jako: Jeśli interesuje Cię specjalność ratownicza to przyłącz się do nas, Twój wkład i spojrzenie (często odmienne) na kwestie ratownictwa w ZHP pomoże nam sprawić, że HSR będzie jeszcze lepsza. Mamy już pewne osiągnięcia, poznaj je, może i Tobie się to spodoba, może i Ty się czegoś tu nauczysz. Jeśli chcesz zmieniać specjalność ratowniczą w ZHP to rób to razem z nami.
Absolutnie nie chodzi mi o monopol typu: Jesteśmy najlepsi i tylko nasze szkolenia i system pracy jest coś wart. Jak jesteś po kursie PCK i prowadzisz zbiórki dla dzieci ze swojej drużyny na tej podstawie to "nie masz harcerstwa w sercu" i jesteś przeklęty.

Teraz ci, ktorzy mówią, że "nienawidzą tego monopolu" niech mi wytłumaczą co jest w tym złego.
I czemu tego monopolu nienawidzą i co zauważają w nim złego??
Możemy oczywiście jeszcze powołać 5 jednostek GK zajmujących się ratownictwem, prowadzić inspektoraty ratownicze w zupełnym oderwaniu od HSR, powoływać centra, ośrodki, szkoły i uczelnie pierwszej pomocy w każdym hufcu, ale PO CO??

Jakub Sieczko

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 02 mar 2006, 19:37

bo z tego monopolu wyskoczyly takie kwiatki jak wlasnie ze szefem irm moze byc tylko instruktor hsr.
ze szefem hsr moze byc tylko instruktor hsr.
itd
Braci się nie traci

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”