kursy instruktorskie HSR?

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
Zablokowany
agnieszka_ok
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnieszka_ok » 26 mar 2005, 19:37

Ostatni kurs zakończył sie w lutym, na pewno w wakacje możemy spodziewać się następnego... Na stronie HSR znalazłam taką informację:
"Najbliższy kurs instruktorski HSR odbędzie się w dniach 1-16 sierpnia
2005 r. Szczególowe informacje już na początku kwietnia. Zapraszamy!"
szef ZKK Hufca Ziemi Cieszyńskiej

agnieszka_ok
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnieszka_ok » 26 mar 2005, 19:42

A jeżeli chodzi o wymogi, to na kursie zimpwym 2005 (ale na pewno zaraz ktoś bardziej kompetentny mnie poprawi:D, jeżeli inne wymogi będą w lecie), obowiazywały następujące:
ukończone 18 lat,
stopień instruktorski – minimum przewodniczka/przewodnik
odznaka „Ratownik Medyczny ZHP” w stopniu III (brązowym)
pozytywna rekomendacja komendanta hufca oraz szefa chorągwianego inspektoratu ratowniczego
umiejętność pływania, dobra kondycja fizyczna (możliwość przebiegnięcia 3000 m. w czasie do 15 min.).

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 26 mar 2005, 21:09

Agnieszko prawie masz rację:).
Jako że jestem świeżutkim instruktorem HSR po kursie zimowym na Głodówce, mogę z pełną odpowiedzialnościa poinformować Was o tym jak stać sie instruktorem HSR.
Jest sporo zmian, te najważniejsze to rezygnacja z biegu na 3000m w czasie 15 min oraz z zaliczenia pływania. Nowością jest też konieczność posiadania statusu IP (instruktor potencjalny) przez kandydata przed wyjazdem na kurs.
Dokładnie wygląda to następująco:

§ 1
Status „potencjalny instruktor”
1. Status „potencjalny instruktor” (IP) określa osobę, która przez uczestnictwo w kadrze pomocniczej kursów pierwszej pomocy HSR, lub w innych przedsięwzięciach HSR wykazała się zdolnościami instruktorskimi.
2. Status IP oceniany jest na podstawie arkusza IP (zał. 3) na wniosek zainteresowanego przy uwzględnieniu opinii innych członków kadry pomocniczej.
3. Prawo nadania statusu IP ma każdy instruktor HSR

§ 2
Warunki uczestnictwa w kursie instruktorskim HSR
Warunkiem uczestnictwa w kursie instruktorskim HSR jest:
a) ukończone 18 lat,
b) posiadanie minimum stopnia przewodnik/przewodniczka oraz złożone zobowiązanie instruktorskie,
c) uzyskanie statusu IP od minimum dwóch instruktorów HSR,
d) uzyskanie zgody szefa macierzystego samodzielnego inspektoratu ratowniczego oraz pozytywnej opinii komendanta hufca,
e) ukończenie kursu pierwszej pomocy HSR,

§ 3
Warunki ukończenia kursu instruktorskiego
Warunkiem ukończenia kursu instruktorskiego jest:
a) aktywne uczestnictwo w kursie i wszystkich zajęciach merytorycznych,
b) aktywne uczestnictwo w zajęciach sportowych oraz dążenie do podnoszenia kondycji fizycznej,
c) pozytywne zaliczenie egzaminu praktycznego z RKO, a w przypadku wprowadzenia przez Szefostwo HSR obligatoryjnego szkolenia BLS AED ukończenie kursu instruktorskiego BLS AED,
d) pozytywne zaliczenie następujących egzaminów,
- z prowadzenia wykładu,
- egzaminu praktycznego z symulacji z udziałem jednego i dwóch poszkodowanych,
- egzaminu z ewakuacji sposobami nasobnymi (podbiegnięcie 50 m do poszkodowanego nieprzytomnego, podniesienie z ziemi, przeniesienie na odległość 50 m),
e) pozytywna opinia kadry kursu, wyrażona w rozmowie instruktorskiej podsumowującej kurs.

Mam nadzieję, że miałem prawo ujawnić tajne dokumenty HSR:)
A swoją drogą Agnieszko to myślę, że jako szef ktszałcenia w hufcu powinnaś zadbać o to aby i u Was pojawił się instruktor HSR. W Bielsku jest już dwóch:)
hej!
phm Jaro spod Giewonta HO

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 26 mar 2005, 22:16

Może ja nie jestem na czasie, albo coś, ale, od kiedy zrezygnowaliśmy z biegania i pływania, no i z tego, co pamiętam, to jeszcze status IP BLS AED nie miał być warunkiem zostania inst. HSR?????
Sebastian Jeziorski
Harcerska Grupa Ratownicza Starówka
www.hgrstarowka.xt.pl

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 26 mar 2005, 22:56

Już na naszym kursie była opcja aby warunkiem koniecznym było uzyskanie statusu IP BLS-AED, ale w ostatniej chwili szefostwo zrezygnowało z tego pomysłu. Co do pływania i biegania...ciężko na ten temat dyskutować bo to temat rzeka. Generalnie chodzi o to, aby nie zamykać drogi instruktorskiej osobom niepełnosprawnym. Osobiście jestem jednak zdania, że to są przypadki które można potraktować indywidualnie, a ogólnie zaliczenie z pływania i biegania zostawić. Ale to już szefostwo decyduje.
hej!

agnieszka_ok
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnieszka_ok » 26 mar 2005, 22:58

Jaro, jak dotąd nasz hufiec wysłał na kurs (to chyba za dużo powiedziane) i tym samym uzyskał jakąś ilość instruktorów HSR...:) Banszel, Mulo, Martyna, moja skromna osoba... lecz jak to mówią - na każdego przychodzi jego pora i czas, i pewnie świetnie by było, gdyby działalnością dydaktyczną dot. ratownoctwa zainteresowali się nowi instruktorzy... bo czas zmiany już nadszedł:) aaa... prawdę mówiąc, cieszę, że do obowiązków szefa kształcenia w hufcu nie należy animowanie do wyjazdów na kursy instruktorskie HSR, bo na brak pracy nie narzekam... pozdrawiam

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 26 mar 2005, 23:05

dziechu napisał:
Już na naszym kursie była opcja aby warunkiem koniecznym było uzyskanie statusu IP BLS-AED, ale w ostatniej chwili szefostwo zrezygnowało z tego pomysłu. Co do pływania i biegania...ciężko na ten temat dyskutować bo to temat rzeka. Generalnie chodzi o to, aby nie zamykać drogi instruktorskiej osobom niepełnosprawnym. Osobiście jestem jednak zdania, że to są przypadki które można potraktować indywidualnie, a ogólnie zaliczenie z pływania i biegania zostawić. Ale to już szefostwo decyduje.
hej!
My się nie zrozumieliśmy, ja już nie raz przerabiałem te dyskusje itd., ale moje pytanie było konkretne, a z tego, co napisałeś wynika, że wcale nie ma tych zmian, które wymieniałeś wcześniej, bo w papierach jeszcze nie ma wzmianki o konieczności uzyskania statusu IP, myślę też, że ze względu na to, że mało obecnych inst. ma taki status, a jeśli chodzi o bieganie, to chyba nie doszliśmy do jednej wersji.
Sebastian Jeziorski
www.hgrstarowka.xt.pl

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 27 mar 2005, 16:44

Prawdę powiedziawszy to jeszcze nic nie ma i nic nie wiadomo ponieważ "Zasady działania HSR" zatwierdza GK.
Plotka niesie że już ztwierdziała.
Póki nie wyjdą to możemy sobie gadać.
Poczekajmy na papiery, wtedy zacznijmy dyskusje i to nie na forum, lecz w pismach do Szefostwa jeżeli oczywiście będziemy chcieli coś zmienić.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 27 mar 2005, 17:16

jeziorski napisał:
[My się nie zrozumieliśmy, ja już nie raz przerabiałem te dyskusje itd., ale moje pytanie było konkretne, a z tego, co napisałeś wynika, że wcale nie ma tych zmian, które wymieniałeś wcześniej, bo w papierach jeszcze nie ma wzmianki o konieczności uzyskania statusu IP, myślę też, że ze względu na to, że mało obecnych inst. ma taki status, a jeśli chodzi o bieganie, to chyba nie doszliśmy do jednej wersji.
Seba, to nie ma być IP BLS AED, tylko IP od dwóch instruktorów HSR na podstawie karty BLS AED. Chodzi o to, że obserwujemy takiego człowieka na kursie i na podstawie tego co widzimy wypełniamy kartę IP (dokładnie taką samą jak BLS AED). Jeśłi uzyska min. 15 pkt to jest IP. Taki status musi mu nadać minimum 2 instruktorów, żeby mógł pojechać na SAS. Tak przynajmniej zrozumiałem z tego co przeczytałem w regulaminie instruktorskim.
Moim zdaniem pojawia się tu problem czy nie zamykamy drogi instruktorskiej osobom, w środowiskach których w kwestii ratownictwa nic się nie dzieje i nie jeżdżą np. na kursy Ratownika ZHP jako kadra pomocnicza. Jestem ciekawy co o tym myślicie...
Jakub Sieczko

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 27 mar 2005, 17:47

Ja tak sobie myślę że IT(IP) jest fajnym pomysłem ;o). Mogę się wypowiadać jak to jest u nas na Śląsku. Jeżeli ktokolwiek wyraża cheć działania w ratownictwie to nie ma problemu żeby gdzieś pojechał. Myśle sobie również, że taki IT(IP) ograniczy wyjazdy ludzi dla których bycie instruktorem hsr to fajna sprawa, jest jezzy, cool, spoko. Bo będzie musiał pokazać że wie o co chodzi. Myśle też że ułatwi wystawienie opini takiemu człowiekowi przez Szefa inspektoratu ponieważ będzie go znał lub instruktorzy z ternu będą wiedzieli jak ten człowiek parcuje.
To tyle chyba ;o).

IT(to z BLS AED)
IP( jest statutem z ALS)

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 27 mar 2005, 20:01

Ja też uważam, że IP w HSR to dobry pomysł (tak jak napisał Kuba-chodzi tu o IP nasze wewnętrzne HSR-owskie a nie to z kursu BLS-AED). Nie ma przypadkowych ludzi na kursach na srebro, jesli ktoś się interesuje ratownictwem to zawsze znajdzie sposób żeby wyskoczyć na kilka kursów jako kadra pomocnicza.
hej!

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 27 mar 2005, 20:42

dziechu napisał:
Ja też uważam, że IP w HSR to dobry pomysł (tak jak napisał Kuba-chodzi tu o IP nasze wewnętrzne HSR-owskie a nie to z kursu BLS-AED). Nie ma przypadkowych ludzi na kursach na srebro, jesli ktoś się interesuje ratownictwem to zawsze znajdzie sposób żeby wyskoczyć na kilka kursów jako kadra pomocnicza.
hej!
Nie wiem czy zawsze znajdą sposób, obawiam się, że może być z tym problem w niektórych inspektoratach, sądzę, że u nas, może być z tym ciężko, a z drugiej strony moim zdaniem zawsze mogą trafić na srebro osoby, które nie powinny się tam znaleźć. Co nie znaczy, że jestem przeciwnikiem systemu IP, tyle, że nie wiem czy brak takiego tytułu powinien ostatecznie wykluczać człowieka, może np. decydować o kolejności przyjęć na kurs?

Sebastian Jeziorski
www.hgrstarowka.xt.pl

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 27 mar 2005, 21:30

jeziorski napisał:
Nie wiem czy zawsze znajdą sposób, obawiam się, że może być z tym problem w niektórych inspektoratach, sądzę, że u nas, może być z tym ciężko
Wiesz, jeżeli ktoś bedzie chciał komuś rzucać kłody pod nogi to zawsze znajdzie się sposób, pamietaj nawet teraz/porzednio jest/była opinia szefa inspektoratu.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 27 mar 2005, 22:19

Marecki napisał:
Wiesz, jeżeli ktoś bedzie chciał komuś rzucać kłody pod nogi to zawsze znajdzie się sposób, pamietaj nawet teraz/porzednio jest/była opinia szefa inspektoratu.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
Niby jest, ale pamiętaj, że nie wszędzie działają inspektoraty w taki sposób jak u was, jak ja jechałem na srebro, to nawet nie znałem mojego szefa inspektoratu, więc jak miał mi cos wystawić?
Uważam, że powinno się ułatwiać możliwość dostania na sas, a już na samym sasie, szukać sposobów odsiania ludzi, którzy nie powinni być instruktorami.
Sebastian Jeziorski
www.hgrstarowka.xt.pl

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 27 mar 2005, 22:30

Oczywiście.
Inspektorat Śląski nie jest święty, ale myślę że warto popatrzyć na Inspektoraty tak jak powinny działać, a nie przez pryzmat patologi różnego typu.
Myślę również że nadal pozostanie tekst iż opinia Szefa/ status IT jest wtedy kiedy inspektorat ma samodzielność.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”