11 wrzesień dniem ratowania

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
Zablokowany
słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 09 wrz 2004, 15:13

Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 12 wrz 2004, 07:21

Obejrzałem wczoraj dwa popołudniowe wejści w dwójce. Moim zdaniem jest to kolejna forma promocji WOŚP i Owsiaka. Pokazywani tam byli tylko zawodowcy tym się zajmujący oraz Pokojowy Patrol i PCK, które ich szkoliło. Po obejrzeniu można dojść do wniosku, że ten PP to niezłe twrdziele, na równi z zawodowcami przeszukują rumowiska, tną samochody i duuuużo więcej;) Najbardziej mi się podobało, gdy w czsie pozoracji wypadku drogowego odcięto dach samochodu, a ratować rannych zaczęli amatorzy Owsiaka (chociaż jak na amatorów mają niezły sprzęt, np. kołnierze ortopedyczne i nosze dla poszkodowanych z urazem kręgosłupa, które kosztują w okolicach 2000 zł), mimo że obok stały wykwalifikowane służby medyczne. Podsumowując wyszło na to, iż ludzie z PP mogą śmiało konkurować z PSP oraz pogotowiem ratunkowym, a ponadto są jedynymi obywatelami RP przeszkolonymi w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 12 wrz 2004, 08:16

Poprostu dbają o promocję i robią to świetnie. My często nie potrafimy się sprzedać. Harcerze też mają sporą wiedzę i masę sprzętu, ale jak nas nikt nie ogląda, to nikt nie zwraca na nas uwagi. ZHP mogło wykorzystać wczorajszy dień do pokazania czegoś fajnego. Pewnie HGRy i inne ekipy ratownicze w swoich lokalnych środowiskach się promują, ale jeśliby połączyć siły, można zdziałać dużo więcej. Warto np zaprosić telewizję na warsztaty dla instruktowrów HSR albo na zawody. To już niedługo.
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 12 wrz 2004, 09:09

Właśnie myślałem o jakims wypromowaniu się trochę naszych środowisk u nas w Hufcu, iż posiadamu paru ratowników z brązową oznaką IRM, o dużej znajomości ratowania... ale chyba było już za późno, żeby było o czym myśleć tak poważnie, a wogóle u nas w mieście dużo innych rzeczy się działo i nie mogliśmy by byc w paru miejscach na raz...
A wejścia na TV z wczorajszego dnia szczerze nie widziałem.. ze względu tego co juz mówiłem, wczora się tyle działo i musiał w paru miejscahc być. ;)

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 12 wrz 2004, 09:57

Akcja promocyjna dla ZHP wydaje się możliwa. Gdyby tak zebrać najlepsze HGR-y w Polsce to by mogło coś z tego wyjść...:)

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 14 wrz 2004, 16:37

Po raz kolejny temat związany z WOŚP i PP. więc po raz kolejny odczuwam potrzebę zareagowania. :-)

a zmobilizował mnie Druh Grabek:
grabek napisał:
Obejrzałem wczoraj dwa popołudniowe wejścia w dwójce. Moim zdaniem jest to kolejna forma promocji WOŚP i Owsiaka.
zgadzam się z Twoim zdaniem w pełni. Promocja jest potrzebna każdej organizacji, fundacji itp. Jedne robia to doskonale (WOŚP) inne... hmm... niekoniecznie. A jeśli chodzi o Owsiaka... myślę, że On nie musi się już promować :p
Pokazywani tam byli tylko zawodowcy tym się zajmujący oraz Pokojowy Patrol i PCK, które ich szkoliło. Po obejrzeniu można dojść do wniosku, że ten PP to niezłe twrdziele, na równi z zawodowcami przeszukują rumowiska, tną samochody i duuuużo więcej;)
Hmm... zastanawiam się kto inny miał pokazywac takie działania... Przecież, żeby udzielać fachowej pierwszej pomocy przedmedycznej trzeba byc wyszkolonym i to bez dwóch zdań! A to, że członkowie PP są przeszkoleni przez PCK (do PP należą też Ci, co szkolą) to chyba tylko dobrze o Fundacji świadczy.
Jeśli chodzi o rozcinanie samochodów... hmm... domeną pokazu musi być widowiskowość - z tym się chyba zgodzimy.

A PP to twardziele, a co! :D
Podsumowując wyszło na to, iż ludzie z PP mogą śmiało konkurować z PSP oraz pogotowiem ratunkowym, a ponadto są jedynymi obywatelami RP przeszkolonymi w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nie mogą konkurować, bo nie są lekarzami - w przeciwieństwie do jednego pana w karece i owych, którzy działają na PSP. To prawda, ale są wśród PP pielęgniarki, Ratownicy Medyczni, studenci Medycyny, Ratownictwa, Pielęgniarstwa. To są ludzie, którzy dobrowolnie postanowili pracować na Finałach i na Woodstocku.
Nie są jedynymi obywatelami, którzy znają pierwszą pomoc - to prawda, ale oni mają możliwość powiedzenia tego całej Polsce - w przeciwieństwie do Nas.

Jeśli o mnie chodzi cieszę się, że takie akcje są, cieszę się, bo gdyby nie PP większość młodych ludzi w zyciu nie wiedziałaby jak zachować się w pewnych sytuacjach, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w najprostrzych przypadkach. Mam wrażenie, że miast krytykować powinno się MOBILIZOWAć. samych siebie.

Karolina Rojek

Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 15 wrz 2004, 20:10

rojek napisała:

Hmm... zastanawiam się kto inny miał pokazywac takie działania... Przecież, żeby udzielać fachowej pierwszej pomocy przedmedycznej trzeba byc wyszkolonym i to bez dwóch zdań! A to, że członkowie PP są przeszkoleni przez PCK (do PP należą też Ci, co szkolą) to chyba tylko dobrze o Fundacji świadczy.
Jeśli chodzi o rozcinanie samochodów... hmm... domeną pokazu musi być widowiskowość - z tym się chyba zgodzimy.

A PP to twardziele, a co! :D
Część z nich to pewnie twardziele:D Nie zaszkodziłoby, gdyby w pokazach wzięły udział też inne organizacje szkolące z zakresu pierwszej pomocy. Hmm... Z tą widowiskowością to chyba trochę przesadzono. W moim odczuciu to już niebezpiecznie zbliżało się w stronę groteski.
rojek napisała:
Nie są jedynymi obywatelami, którzy znają pierwszą pomoc - to prawda, ale oni mają możliwość powiedzenia tego całej Polsce - w przeciwieństwie do Nas.
W tym miejscu sie nie zgodzę. Jeśli znajdą się sprawni organizatorzy pośród harcerskiej braci to możemy zorganizować podobną akcję. Poza tym akcja nie powinna nosić chyba nazwy "Dzień ratowania" tylko "Rokazy ratownicze PP";)
rojek napisała:
Jeśli o mnie chodzi cieszę się, że takie akcje są, cieszę się, bo gdyby nie PP większość młodych ludzi w zyciu nie wiedziałaby jak zachować się w pewnych sytuacjach, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w najprostrzych przypadkach.
Również mnie cieszy propagowanie wiedzy na temat pierwszej pomocy. Jednak jestem przeciwny dawaniu na to monopolu dla PP. To nie jedyna "firma", która zajmuje się tego typu szkoleniami.
rojek napisala:
Mam wrażenie, że miast krytykować powinno się MOBILIZOWAć. samych siebie.
I w tym miejscu druhnę zaskoczę:D
Mam pewne uprawnienia w dziedzinie niesienia pomocy. Ponadto w celach ciągłego dokształcania biorę przynajmniej 2 razy w roku udział w kursach lub warsztatach.

P.S Poszę do mnie nie "druhać", bo ja taki stary nie jestem:D

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 16 wrz 2004, 19:32

Hmmm... mam taką refleksję... czy 11 września to odpowiednia data żeby wykorzystywać ją na własną reklamę? To trochę przykre :eyes
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 16 wrz 2004, 22:04

Troche bałaganu z tym cytowaniem narobię, ale co tam. Cytaty grabka.

W tym miejscu sie nie zgodzę. Jeśli znajdą się sprawni organizatorzy pośród harcerskiej braci to możemy zorganizować podobną akcję.
cudownie to Druh powiedział! Jeśli się znajdą... :-)
Również mnie cieszy propagowanie wiedzy na temat pierwszej pomocy. Jednak jestem przeciwny dawaniu na to monopolu dla PP. To nie jedyna "firma", która zajmuje się tego typu szkoleniami.
a czy ktokolwoek powiedział, że jedyna? chyba nie... ale jest jedyną widoczną dla całej Polski. taka jest prawda.

I w tym miejscu druhnę zaskoczę:D
Mam pewne uprawnienia w dziedzinie niesienia pomocy. Ponadto w celach ciągłego dokształcania biorę przynajmniej 2 razy w roku udział w kursach lub warsztatach.

P.S Poszę do mnie nie "druhać", bo ja taki stary nie jestem:D
Mnie Druhu o mobilizację w kategoriach ogólnozowiąkowych bardziej chodziło, ale miło mi, że Druh wziął to do sibie. ;)
Jesli chodzi o "druhowanie". To chyba takie harcerskie i normalne, naturalne bez względu na to, które z nas jest starsze, ma wyższy stopień czy funkcję. tak mnie przynajmniej wychowano i przywyczajonam. :-)
pozdrawiam serdecznie zapraszając na szkolenie PP ;-)
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 17 wrz 2004, 07:44

rumianek napisał:
Hmmm... mam taką refleksję... czy 11 września to odpowiednia data żeby wykorzystywać ją na własną reklamę? To trochę przykre :eyes
Myślę, że specjalnie nazwana dniem ratowania i dobrze, że właśnie wtedy coś takiego jest zorganizowane tak zrobił to PP

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 17 wrz 2004, 10:08

Ja już nie będę cytował:)
Napewno PP dużo zrobiło dla idei propagowania pierwszj pomocy i chwała im za to. My możemy tylko pozazdrościć, że sami nie potrafimy się odpowiednio wypromować:( Chyba trzeba by na forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa zapytać o możliwośc zorganizowanie takiego przedsięwzięcia. Ja nie czuję się zbyt władny do wypowiadania w tym temacie, ponieważ moja drużyna ma inną specjalność.

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 19 wrz 2004, 19:29

słonko napisał:
rumianek napisał:
Myślę, że specjalnie nazwana dniem ratowania i dobrze, że właśnie wtedy coś takiego jest zorganizowane tak zrobił to PP
A ja myślę, że niedobrze! To jest dzień refleksji i zadumy a nie jakichkolwiek pokazów! Pokazy to sobie można robić na dzień strażaka a nie na rocznicę straszliwej tragedii.
Może jestem staromodna... echhhhh
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 19 wrz 2004, 19:39

tzn. wiesz... czas na refleksje też to musi być ;) fakt... jest o czym myśleć... choć i tak wiemy, że te myśli nic nie zrobią.... ale i tak uważam, że dzień ratowania jest dobrym pomysłem... choć tak naprawde w sumie mógłby to być jakiś inny termin niekoniecznie 11 wrzesień. Na świecie tyle się dzieje, że taki dzień mógłby byc codziennie...a my pamiętamy tylko o takich katastrofach jakie nagłaśniaja media... a o wojnach domowych a Afryce mało kto mówi....i o innych kataklizmach dotykających wielu niewinnych ludzi na całeym świecie...

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”