Tworzenie HGRów...

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
Zablokowany
Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 08 wrz 2004, 11:20

No ładnie, mamy isntrukcję HGR, wiemy jakie warunki powinniśmy spełniać i ile miec lat, ale nasuwa mi się pytanie.
Czy szefem HGR może być osoba nie posiadająca brązowej odznaki lub srebrnej?
Czy może on zrzeszać ratowników nie posiadających uprawnień HSR tylko inne (państwowe)?
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 08 wrz 2004, 19:20

1. Głównym celem HGR jest prowadzenie działań ratowniczych.
2. HGR oprócz działalności ratowniczej związanej ze specjalizacją grupy, powinien w ramach służby innym prowadzić działalność szkoleniową na potrzeby ZHP po zatwierdzeniu planu szkolenia przez Harcerska Szkołę Ratownictwa.
3. Szefem HGR może być instruktor w stopniu minimum podharcmistrza.
4. Szef HGR jest zobowiązany do zarejestrowania jej w Harcerskiej Szkole Ratownictwa w terminie jednego miesiąca od daty jej powołania.
5. Członkami HGR mogą być tylko pełnoletni członkowie ZHP.
6. HGR powinien działać w strukturach ratowniczych w ramach zintegrowanego systemu ratownictwa.
7. HGR może posiadać jedną specjalizację w danej dziedzinie ratownictwa lub posiadać określone sekcje specjalistyczne.

wiec jeśli pytasz, czy szefem HGR może być ktoś, kto nie ma brązowej lub srebrnej odznaki, odpowiedź brzmi TAK, jeśłi chodzi o zrzeszanie ratowników nie posiadających uprawnień HSr, to oczywiście też jest możliwe, jednak trudno wtedy będzie spełnioć podstawowe kryterium mówiące o szkoleniu na potrzeby ZHP (pkt. 2).
Poza tym uważam, że to będzie bardzo nienaturalne, jeśłi chcesz stworzyć grupe złożoną z lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych to świietnie, tylko czy stoi coś na przeszkodzie, żeby te osoby też posiadały uprawnienia HSR??
Chyba nie, nam w tym roku do HSR-u udało sie przekonać wielu lekarzy, w tym szefa grupy roboczej ds. BLS AED Polskiej Rady Resuscytacji, który zadecydował, że poświęci jeden weekend w miesiący na pracę w HSR :)
Harcerskie Grupy ratownicze są dla harcerzy - ratowników, ratowników - harcerzy, którzy w ten sposób chcą realizować swoja harcerską, wędrowniczą pasję. Głowną misją ZHP jest wychowanie, realizowane także w HGR-ach, zatem, jeśli ci ludzie to profesjonaliści i tylko ratownicy, to świetnie, niech nas wspierają, ale miejsce dla nich z pewnością znajdzie się w Ochotniczych Strażach Pożarnych, Polskiej Misji Medycznej ... itp.
pozdrawiam
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 09 wrz 2004, 09:31

Uściśle: mówie o osobach posiadających uprawnienia PCK (aktualnie). CO do BLS - to w październiku będziemy organizować kurs BLS cena 260 PLN, reszta będzie dogadana z Kasią na Zawodach w Opolu.

Oczywiście, że aktualni chętni zdobędą odznakę harcerską, ale chodziło czy mogą działać przed posiadaniem jej. Zoruzmiałem, że mogą... Nie mają odznaki, gdyż cena kursów nie podobała im się (mówię w imieniu grupy ludzi nie swoim), oraz perturbacji ze srebrną odznaką jednego z naszych instruktorów oraz brakiem współpracy byłego kierownika inspektoratu łódzkiego (nie będę mówił o kogo chodzi).
Co do szkoleń dla ZHP: nie zgodzę się z tobą, że nie będziemy mogli takich robić. Co to za różnica czy harcerz zdobędzię naszą odznakę czy uprawnienia PCK? Jeżeli mamy instruktorów PCK w naszych szeregach to chyba nie ma różnicy (a przynajmnej nie powinno być).

Dobra, ale nie w tym rzecz. Dowiedziałem się to co chciałem i dzięki za odpowiedź.

Jeszcze jedno, czy jest na stronie HSR jakiś formularz zgłoszenia powstania HGR, a jeżeli nie ma to co powinno się znajdować w zgłoszeniu.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 09 wrz 2004, 09:39

Na stronie jeszcze nie ma ponieważ po przejściach na nowy serwer nie zdążyłem go jeszcze wrzucić.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki

P.S Znajdzie się tam do końca tego tygodnia najpóźniej na początku przyszłego.
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 09 wrz 2004, 09:45

Świetnie :)

Dzięki! :D
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 09 wrz 2004, 14:22

Formularz jest już do pobrania z http://www.hsr.zhp.org.pl z działu formularze w menu głównym po lewej stronie w dziale wiadomości o hsr zaraz pod kategorią HGR.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki

P.S Mam pytanie ile u Was kosztuje kurs ?
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 09 wrz 2004, 16:40

Smutne, że przez perturbacje i to, że ktos nie chciał współpracować ktoś inny nie mógł ukończyć kursu HSR.
Co do szkoleń, szkolenia ratownicze w Związku Harcertwa Polskiego prowadzi Harcerska Szkoła Ratownictwa, Polski Czerwony Krzyż szkoli swoich ludzi oraz ogół społeczeństwa, w tym także członków ZHP (sam ukończyłem kilka kursów PCK), jednak nie jest to szkolenie stricte harcerskie, nie jest prowadzone metoda harcerską itd.
Dla przypomnienia - plan szkolenia prowadzonego przez HGR musi zostać zatwierdzony przez Harcerską Szkołę Ratownictwa.

Swoją drogą to czemu taki drogi ten kurs BLS??
Jestem instruktorem Europejskiej Rady Resuscytacji i chętnie poprowadzę takie szkolenie (BLS AED) gratis (za zwrot kosztów zejazdu i pobytu)
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 10 wrz 2004, 07:12

Kurs BLS dlatego taki drogi, gdyż będzie to właśnie kurs instruktorski. W sumie o BLS nie będę się wypowiadał bo to nie ja organizuje tylko kolega po fachu. Jak będę na zawodach to mam nadzieję, że Cię złapię i pogadamy szerzej.

@Marceki: no powiem tak... wiesz razej jakie numery były w KCH, koszty mojego środowiska nie przerażały mnie, ale już Piotrków miał mały problem. Ogólnie u nas kurs kosztował (2 lata temu) w granicach 20 PLN, ale już dla Piotrkowa mimo wszystko było to za dużo. Jakby się nie kręcił , sytuacja majątkowa nasza a Piotrkowa jest granicznie różna (chodzi głównie o zamożność rodzin).

@Cyrek: nie chcę tutaj podejmować dyskusji o byłym szefie Inspektoratu łódzkiego, bo nie dość, że mogę coś mu dopisać to wszelkie informacje jakie mam są informacjami z drugiej ręki. Wiem jedno, znam go, kiedyś z nim współdziałałem, ale później stałem się "niewygodny". Teraz Inspektorat nie działa wogle i nadal trwa konkurs na "szefa", który do końca września ma być rozstrzygnięty. Zobaczymy co będzie później... mam nadzieję albo już nic :D
W każdym razie, sprawa nieodbytych kursów polegała na tym, że nasz instruktor, który notabene miał SORM, stracił go. Powód? "Szef" nie zgadzał się na współdziałanie z nim i odrzucał jego propozycje, przez co Waldi (bo tak ów instruktor się nazywa) nie wypełnił podstawowych zagadnień bycia instruktorem HSR. Aktualnie Kasia, stwierdział, że aby "odzyskać" SORM musi uczestniczyć w normalnym kursie, a jak to się ma do tego, że gość jest pracownikiem Szpitala? Jest dyplomowanym (z tego co wiem) pielęgniarzem, pracownikiem Paramedica i instruktorem PCK? Może i PCK normalnie kursy prowadzi inaczej, jednak kursy dla harcerzy w wykonaniu Waldiego, są kursami strikte harcerskimi, z zachowaniem wszelkich zasad metodyki harcerskiej.

Łoooo... ale się rozpisałem... no ale sprawa Waldiego i HSR zbliża się ku końcowi i mam nadzieję, że Kasia spojrzy na wszystko inaczej po spotkaniu w Opolu. :D
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

krawiec
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: krawiec » 15 wrz 2004, 18:15

Marecki napisał:

P.S Mam pytanie ile u Was kosztuje kurs ?
Ja teraz bede jechac na BORM i kosztuje 60 zlotych.(Szczecin)
Odkrywca Paweł Krawczyk
Szczecin-Dąbie 19DH Sokół
Szczecin Dąbie
--------------------------------------
"twoje oczy, rozwarte szeroko rozstaniem......"

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 16 wrz 2004, 08:51

u mnie kurs kosztuje 50 zeta ale wliczony jest obiad na kazdym z wekendow. kost znaczka, xero, dojazdow, drukarki, fantomow, wyzywienia instruktorow i stalej kadry pomocniczej.

pozdrawiam
bulon
Braci się nie traci

CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 21 wrz 2004, 16:55

Kurs w Szczecinie kosztuje 60 zł bo to dwa weekendy, dwa obiady, amortyzacja sprzętu, druk materiałow, pozoracje, legitymacje, itd.... cena praktycznie niezmienna od kilku lat
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”