Stanowisko Zjazdu Hufca ZHP Warszawa Centrum wobec...

Zablokowany
witekj
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 09 cze 2002, 23:10
Lokalizacja: 166 WDHy Yggdrasil
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: witekj » 29 lis 2003, 16:31

Stanowisko
Zjazdu Hufca ZHP Warszawa Centrum, 22 listopada 2003 r.
w sprawie umożliwienia nabywania osobowości prawnej przez jednostki terenowe ZHP

_________________________________________

Uczestnicy Zjazdu Hufca ZHP Warszawa Centrum z zainteresowaniem przyglądają się zapoczątkowanej na Zjeździe ZHP dyskusji dotyczącej nabywania osobowości prawnej przez jednostki terenowe ZHP.
_________________________________________

Jesteśmy przekonani, że relacje, szczególnie relacje finansowe, między poszczególnymi szczeblami władz w ZHP wymagają przekonstruowania. Pilnej dyskusji i wprowadzenia nowych rozwiązań wymaga umiejscowienie i rola chorągwi w strukturze związku. Obecna jej pozycja nie sprzyja czytelnym rozliczeniom finansowym pomiędzy hufcami a chorągwiami.

Sądzimy, że obecna rola chorągwi, a zatem struktura ZHP nie przystaje do współczesnych modeli zarządzania organizacją. Nie sprzyja także sprawnemu obiegowi informacji.

Uważamy, że umożliwienie tylko chorągwiom nabywania osobowości prawnej jest rozwiązaniem szkodliwym. Zastępuje konieczną dyskusję o roli chorągwi utrwaleniem stanu obecnego.
_________________________________________

Sądzimy, że dyskusji nad umożliwieniem nabywania jednostkom terenowym ZHP osobowości prawnej powinna towarzyszyć dyskusja pierwotna wobec tego problemu, związana z koniecznością poważnego przekonstruowania struktury ZHP.
_________________________________________

Zdecydowanie odrzucamy możliwość przekształcenia ZHP w federację samodzielnych stowarzyszeń działających na poziomie dzisiejszych chorągwi.
_________________________________________

Jesteśmy za możliwością nabywania osobowości prawnej przez hufce. Jesteśmy przekonani, że w wielu przypadkach wpłynęłoby to pozytywnie na kondycję i sprawność organizacji. Nasz hufiec jest przygotowany do takich zmian.

Dostrzegamy jednak kilka problemów, które należy przez wprowadzaniem takich zmian przeanalizować:

- słabość kadry finansowo-gospodarczej ZHP może być poważnym zagrożeniem dla funkcjonowania samodzielnych finansowo jednostek

- skutki finansowe związane z kosztami podatkowymi i skarbowymi - szczególnie w sprawach związanych z relacjami cywilno-prawnymi oraz majątkowymi pomiędzy jednostkami ZHP będącymi samodzielnymi podmiotami prawnymi

- słabość organizacyjna i kadrowa wielu hufców uniemożliwiająca wykorzystanie możliwości, jakie niesie ze sobą uzyskanie osobowości prawnej i w konsekwencji konieczność łączenia wielu hufców
phm. Wiktor Jędrzejewski

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Osobowość prawna”