Czy wszyscy piszą prawde?

forum Wydziału Badań i Analiz GK ZHP badania.zhp.pl
grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 10 sty 2004, 15:28

royas napisał:
2. Czy zgodnie z przepisami mozna manipulować danymi w spisie? Przepisy, a to co jest to często dwie różne rzeczy.

3. Zastep nie moźe istniec jako samodzielna jednostka.
ad.2. Manipulować nie można, bo jest fałszowanie dokumentów i poświadczanie nieprawdy. Podlega to pod kodeks karny i jest ścigane z urzędu. Zainteresowanym moge podać odpowiedni paragraf.

ad.3. Czy możesz podać mi podstawę prawną tego stwierdzenie? Dla jasności, ja tego nie neguję, poprostu chcę udowodnić kilku znajomym, że są w błędzie.

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 10 sty 2004, 16:06

--------------
Statut ZHP

§ 30

1.Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi ZHP są:

1)gromady, drużyny lub kręgi skupiające członków zwyczajnych,

2)inne jednostki działające na zasadach drużyny lub kręgu.
--------------

Oto odpowiedni paragraf statutu, który stwierdza, jakie mamy podstawowe jednostki organizacyjne w ZHP. No i właśnie punkt pierwszy jasno precyzuje ów problem. Punkt drugi mógłby sugerować, że samodzielny zastęp również może być podstawowoą jednostką organizacyjną. Nie wiem jaka jest oficjalna interpertacja tego punktu, osobiście wydaje mi się, że zastęp może być na prawach drużyny o ile działa na jej zasadach. Czyli spełnia wszystkie wymogi formalne dotyczące drużyny, w tym również wymogi dotyczące liczebności. W tym momencie taki zastęp faktycznie jest drużyną, tylko się nazywa zastępem. Wniosek jest jeden - według statutu ZHP samodzielne zastępy (w domyśle wędrownicze), które mają liczebność poniżej 9 osób nie mają prawa bytu. Ale to statut, rzeczywistość oczywiście może być inna. Komendadnt hufca może przecież w uzasadnionych przypadkach zastosować okres przejściowy (np. rok), w którym zastęp powinien uzupełnić liczebność. I nie wiem dlaczego zataja się ów fakt w spisie. Tak jak wcześniej napisano - jest to po prostu poświadczanie nieprawdy (w dodatku jak najbardziej świadome), coś co elementarnie kłóci się z Prawem Harcerskim.

[Edytowany przez hanuka dnia 10.01.2004 o 16:08 ]
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR
http://konieckropka.art.pl

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 10 sty 2004, 22:25

Dziękuję za podanie przepisu i wykładni. Mam jeszcze jedno pytanie. Co w takim razie dzieje się z plutonami, na jakich prawach one działają?

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 12 sty 2004, 14:43

grabek napisał:
Co w takim razie dzieje się z plutonami, na jakich prawach one działają?
To pytanie należy chyba skierować to Tych, którzy plutony powołują. Myślę, że działają na podstawie przepisów, które obowiązywały bardzo dawno temu. Wg aktualnych regulacji nie ma plutonów.
Tomasz Rojek

kaktustw
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kaktustw » 13 sty 2004, 18:34

I znowu ten spis !!! Wydaje mi się ,że mało który hufiec zawyża stany bo przy takich składkach to tragedia, więc raczej się zaniża w gromadach, drużynach aby było mniej. To smutne, że nie pisze sie prawdy ale dzieci z małych wiosek nie stać na nic a co dopiero na składki !!!

5axe

Post autor: 5axe » 13 sty 2004, 20:38

Zarząd HKŁ SP5ZGO prosi o kontakt kierowników klubów harcerskich ZHP lub drużynowych drużyn specjalnościowych (łączności) w celu wspólnego opracowania cyklu zawodów krótkofalarskich. Korespondencję należy kierować na adres: HKŁ SP5ZGO, skr. poczt. 45, 08-110 Siedlce; tel. 0603 080322; eMail – sp5zgo@radio.org.pl
SQ5AXE

--
hm. Edward Łukaszewicz
Komendant Harcerskiego Klubu Krótkofalowców SP5ZGO
Skarbnik Hufca PODLASIE
Na drzewie dobrych intencji jest wiele kwiatów, lecz mało owoców.

p.m.p.

Post autor: p.m.p. » 22 mar 2004, 21:40

jak to sie mowi... madry człowiek, madre słowa... :)

--
It's Like 10000 spoons. when all you need is a knife

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 23 mar 2004, 08:37

OK, to teraz taki realny przykład.
Dzieciaki z wioski, drużyna założona we wrześniu ub. roku. Kasy nie ma, bo skąd, tak 90% ludzi nie ma pracy. A jednak umieli się rozwinąć tak, aby po 8 miesiącach mieć proporzec, jednolite umundurowanie wierzchne (kangurki) i spłacić składki za siebie i za poprzednią drużynę w tym miejscu... To pokazuje, że każdy może, a musi tylko chcieć
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 05 kwie 2004, 19:25

Ja spotykam się raczej z przypadkiem zaniżania stanu faktycznego ludzi w drużynie by zapłacić mniejszą ilość składek. Drużynowi podają na listach członków drużyny do hufca ilość zaniżoną i w ten sposób składki są niższe dla płacących je harcerzy.
Ursus
Przyboczny 36HDCzB"Kombinatorzy"
Chorągiew śląska Hufiec Jastrzębie Zdrój
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 05 kwie 2004, 21:04

Ursus napisał:
Ja spotykam się raczej z przypadkiem zaniżania stanu faktycznego ludzi w drużynie by zapłacić mniejszą ilość składek. Drużynowi podają na listach członków drużyny do hufca ilość zaniżoną i w ten sposób składki są niższe dla płacących je harcerzy.
A to jest zjawisko naprawdę częste...
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 09 kwie 2004, 17:45

do puki stan wykazywany we spisie bedzie powiazany z rozlczeniami dotyczacymi placenia skladek spis harcerski nie bedzie wykazywal prawdziwych danych.

tu nawet nie chodzi o druzynowych, ktorzy chcac zaoszczedzic grosza podaja mniejsza liczbe osob, zastanawiajace jest jednak to w jaki sposb rozliczaja pieniadze wplywajace od osob ktore sa nadwyzkowe, bo przeciez prawidlowy tryb wychowania zaklada, ze kazdy harcerz podkresla swoja przynaleznosc do organizacji placac skladki. faktem jest ze druzynowy powinien wystawic kazdemu pojedynczemy czlonkoi druzyny kwit KP na zaplacone skladki, jak w takim razie sie z nich rozlicza. mam nie mile doswiadczenia z kreatywna ksiegowoscia druzyny. odczuwam to po dzis dzien na wlasnej skorze.

ale nie o tym chcialem mowic. nie zawsze jest tak ze ankiety spiowe trafiaja do druzynowych, uzupelniane sa one w biurze komendy hufca. w takim ukladzie komendant hufca nie chcac placic nadmiernej ilosci pieniedzy do choragwi zaniza stan. wiem ze jest to czesta praktyka i zanm takich przypadkow, chyba z 5. nie bede oczywiscie dostarczal infoamcji co to za hufca, zaslonie sie tajemnica dziennikarska. zanm tez odwrotne przypadki kiedy komendant hufca zwiekszal ilosc druzyn i ich liczebnosc faktyczna w ochronie przed ciepla posadka.

reasumujac wydaje mi sie ze to jest straszny ogrom patologi. i nic na to nie poradz Prawo Harcerskie z zapisanym honorem, prawomownoscia i zetelnoscia. to jest swojegfo rodzaju patologia panujaca w zhp.

drogie Druhny i drodzy Druhowie! puki w naszym szanownym Związku bedzie krolowal pieniadz, etatowi pracownicy, prawda subiektywna itp. elementy nigdy nie uda nam sie tego problemu rozwiazac.

czolwiek stworzyl wiele szczytnych ideii i zabil je przez pieniadze.

ale dosc tych wywodow z pogranicza etyki

pozdrawiam i zycze milych swiat
hm. Zbigniew Paweł Skupiński HR
komendant 109 Szczepu "Wataha" w Jordanowie Śląskim
Hufiec Łagiewniki

mgr scout

Post autor: mgr scout » 10 kwie 2004, 13:34

Co do zasad wg których mają działać samodzielne zastępy, patrole czy plutony to czas jakiś temu była opinia GK lub RN (nie pamiętam kiedy dokładnie niestety), iż wszelkie takie formy działają wg instrukcji o działalności drużyny. W tej sytuacji nie widzę potrzeby tworzenia czegoś takiego jak pluton czy samodzielny patrol skoro i tak trzeba spełniać minima drużyny.
Główny wątek tej dyskusji to fałszowanie danych. W tym miejscu chciałbym się spytać co robią Komisje Rewizyjne hufców?? Na czym polega ich działalność?? Czemu to KR nie sprawdzi stanu faktycznego drużyn i nie podejmie odpowiednich działań?? W ZHP przyjęło się, że KR kontroluja wyłącznie KH a nie drużyny. Jeśli by podjąć trochę radykalniejsze kroki i być konsekwentnym w ich wykonywaniu to może uzyskiwalibyśmy bardziej rzeczywiste dane. I obawiam się, że mogły by być one zatrważające...

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 11 kwie 2004, 10:17

mgr scout napisał:
Co do zasad wg których mają działać samodzielne zastępy, patrole czy plutony to czas jakiś temu była opinia GK lub RN (nie pamiętam kiedy dokładnie niestety), iż wszelkie takie formy działają wg instrukcji o działalności drużyny. W tej sytuacji nie widzę potrzeby tworzenia czegoś takiego jak pluton czy samodzielny patrol skoro i tak trzeba spełniać minima drużyny.
Główny wątek tej dyskusji to fałszowanie danych. W tym miejscu chciałbym się spytać co robią Komisje Rewizyjne hufców?? Na czym polega ich działalność?? Czemu to KR nie sprawdzi stanu faktycznego drużyn i nie podejmie odpowiednich działań?? W ZHP przyjęło się, że KR kontroluja wyłącznie KH a nie drużyny. Jeśli by podjąć trochę radykalniejsze kroki i być konsekwentnym w ich wykonywaniu to może uzyskiwalibyśmy bardziej rzeczywiste dane. I obawiam się, że mogły by być one zatrważające...
niestety nie ma to zastosowania w malych hufcach, gdzie wszyscy sa kolegami i bardzo dobrze sie znaja, od strony towarzyskij np. sam bylem swiadkiem w 1999 roku bedac na zjedzie jednego z hufcow, jak tuz po zapowiedzeniu wystapienia przewoniczacego KR ze sprawozdaniem z dzialanosci miedzy zajzdami komendant owego hufca wciagnal je ze swojej teczki i podal przewodniczacemu. niech ten fakt mowi jak jest w hufcach. nikt sobie swini nie bedzie podkaladal - przeciez jestesmy klegami...

[Edytowany przez sw_Mikolaj2 dnia 11.04.2004 o 11:18 ]
hm. Zbigniew Paweł Skupiński HR
komendant 109 Szczepu "Wataha" w Jordanowie Śląskim
Hufiec Łagiewniki

mgr scout

Post autor: mgr scout » 15 kwie 2004, 07:30

Niestety takie sytuacje to prawda i są tylko świadectwem patologii...

qrak

Post autor: qrak » 02 maja 2004, 15:45

Znam przypadki hufców w których „wszystkie” lub prawie wszystkie drużyny w spisie podały minimalną wymagana liczbę członków. Ciężko w takiej sytuacji mówić o nieświadomości komendy hufcaJ. Polityki takiej nie popieram, ale jestem w stanie ją zrozumieć. Winne są zbyt wysokie składki (w szczególności w zestawieniu z brakiem „przejrzystości” finansowej naszego związku i zubożeniem sporej części społeczeństwa) i nie posiadająca uzasadnienia praktyka rozliczania składek na podstawie spisu, który jak wykazano to w innych watkach forum ma być podstawą planowania nie zaś rozliczania składek.
qr

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Badania i analizy”