Dzieci Kosowskie

forum poświęcone historii harcerstwa
ODPOWIEDZ
royas
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: 30 maja 2002, 23:30
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 25 lip 2010, 08:44

W wielu miejscach w Internecie pojawia się informacje taka jak ta na Wikipedii:
W czasie pobytu w Anglii w 1904 zapoznał się z ideałami ruchu skautowego tworzonego przez generała Roberta Baden-Powella. Po powrocie do kraju pracował nad przystosowaniem poznanych zasad dla potrzeb polskiej młodzieży. Od początku związany był z powstającym na ziemiach polskich skautingiem.

W 1906 jako rekonwalescent po przebytej gruźlicy w Zakładzie dr. Tarnawskiego w Kosowie założył dla dzieci kuracjuszy tzw. wakacyjną drużynę "Dzieci Kosowskich".
Pierwsza część tej informacji jest trochę wyolbrzymiona gdyż 1904 rok to raczej jeszcze okres spontanicznej fascynacji "Aids to Scouting", ćwiczeniami skautowym, czyli całą otoczką przyszłego skautingu jeszcze bez rdzenia wychowawczego, prawdopodobnie wprowadzanymi jako element programu w B.B. Czy można mówić o ideałach ruchu skautowego w tamtym czasie?

Drugi zestaw pytań dotyczy Dzieci Kosowskich.
Czy zostały założone już w 1906 roku? Gdyż są też źródła wiążące tą nazwę i w ogóle fakt powstania czegoś skautowego dopiero ze zlotem elsów w 1911. Czy był to skauting? Czy może jakś namiastka Boys Brigade? Czy może po prostu luźne wykorzystanie Aids to scouting? Dlaczego zazwyczaj nie wspomina się o tym mówiąć o "pierwszych informacjach o skautngu na ziemiach polskich" i o "początkach skautingu na ziemiach polskich"?

Czy zna ktoś odpowiedzi na te pytania albo może polecić jakąś literaturę?
Tomasz Rojek

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”