Umundurowanie

forum poświęcone historii harcerstwa
Zablokowany
Grzesiek_-_
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Grzesiek_-_ » 01 paź 2006, 07:52

Witam!!!
Czy ktoś ma informacje, na czym były wzorowane mundury harcerskie??? Słyszałem coś o bluzie Sokoła itp., ale wolałbym potwierdzić tę informację. I jeszcze jedno pytanie: kiedy została wprowadzona ta wersja pasa, ktorej się teraz używa (nie chodzi o nowy wzór)???
Pozdrawiam!!!
pwd. Grzegorz Kędzia
Komendant Hufca ZHP Brzeziny

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 03 paź 2006, 16:40

Co do umundurowania... zeby nie zaśmiecać działu , to zadam swoje pytania w tym temacie...

A zatem , chciałbym zapytać o poszczególne elementy , "zawieszane" niejako na mundurze . Dosadniej , zapytam , które w jakiej wersji są bardziej tradycyjne :)

A więc :

-Naramiennik Wędrowniczy... czy bardziej tradycyjny jest jako patka czy owinięty wokół całego
naramiennika?

-Lilijka instruktorska na rękawie... czy bardziej tradycyjna jest wycięta z filcu czy haftowana też ewentualnie ujdzie ?

-Krzyż.... , czy bardziej tradycyjny jest wypolerowany , który ma metaliczny połysk czy oksydowany , przyciemniany

-Sznury funkcyjne ... czy bardziej tradycyjne są takie "plecionkowe" jakie noszą drużyny ZHR czy takie wytłaczane , jakie ma większość drużyn ZHP ?

-Naramienniki .... z oznaczeniami numeru środowiska i stopnia , czy z samym oznaczeniem numeru środowiska ?

To by było na tyle z moich pytań ;] Liczę na jakieś konstruktywne odpowiedzi , zarówno na moje pytanie jak i na pytanie druha Grześka
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 03 paź 2006, 19:49

Dominiku odpowiem na Twoje pytanie bo troszeczkę mnie dziwi. Wiele się mówi o "tradycjach" w naszym Związku i o tym że często nie idą w parze z regulaminami. Więc nie widzę sesnu dyskusji co jest bardziej tradycyjne skoro regulaminy regulują większość z tych kwesti ( naramiennik i pagony) a inne kwestie takie jak sznury napisałeś sam że plecione są noszone przez ZHR. Co do reszty pytań to kwestia gustu i tradycyjność czy teraźniejszość. Uważam jednak że dyskusja cojest bardziej tradycyjne to takjak dyskutować czy bardziej harcerskie jest ognikso z apelem poległych czy z kiełbaskami itp. pozdrawiam
hm. Jakub Juszyński

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 03 paź 2006, 20:58

Jakubie , zgodzę się z tobą jak najbardziej... ale te pytania zadałem tylko i wyłącznie z historycznej dociekliwości . Wiem ze jak najbardziej pewne elementy umundurowania , które tutaj wymieniłem są regulowane przez Regulamin Mundurowy . Aczkolwiek dla własnej wiedzy , żeby gromadzić coraz więcej ciekawostek nt. historii umundurowania harcerskiego zadałem to pytanie . Ma więc ono tylko cel informacyjny , w żadnym wypadku wywrotowy czy określanie , co jest "bardziej harcerskie" a co "mniej harcerskie" i okreslając to przez pryzmat tradycji mundurowych

Gwoli wyjaśnienia... te sznury funkcyjne były noszone przez przedwojenne i tużpowojenne ZHP :) , więc przypinanie im łatki "ZHR-owskich" troche kłóci się z faktami historycznymi ;]
<KPW>

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 04 paź 2006, 09:22

dono pisze:takie "plecionkowe" jakie noszą drużyny ZHR
gzk84 pisze:napisałeś sam że plecione (sznury) są noszone przez ZHR.
dono pisze:przypinanie im łatki "ZHR-owskich"
Twoje sformułowanie bardziej wskazuje na przypinanie łatki niż Kuby, który nota bene sparafrazował Twoje zdanie.
/| ;)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 04 paź 2006, 09:36

Czy "oba Kuba" ;) zauważyły że jest to forum Historia ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 04 paź 2006, 16:56

Ano zauważyły przynajmniej ja z Kubą drugi się zgodzę:) a wybór dla mnie co jest bardzieja co mniej tardycyjne jest dziwny. Mierzenie zawartości tradycji w tardycji:)
hm. Jakub Juszyński

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 04 paź 2006, 20:47

Grzesiek_-_ pisze:Witam!!!
Czy ktoś ma informacje, na czym były wzorowane mundury harcerskie??? Słyszałem coś o bluzie Sokoła itp., ale wolałbym potwierdzić tę informację. I jeszcze jedno pytanie: kiedy została wprowadzona ta wersja pasa, ktorej się teraz używa (nie chodzi o nowy wzór)???
Pozdrawiam!!!
W ogólnym zarysie: mundury harcerskie były wzorowane na brytyjskich mundurach skautowych, te zaś na mundurach polowych armii brytyjskiej. Mundur polowy armii brytyjskiej był z kolei jednym z pierwszych nowoczesnych mundurów wojskowych na świecie. Brytyjczycy jako jedni z pierwszych wprowadzili mundury w barwach ochronnych, poza tym ich umundurowanie w I połowie XX wieku wyróżniało się na tle innych armii bardzo nowoczesnym i eleganckim krojem, silnie promieniowało na modę cywilną.

Do tego należy pamiętać że w początkach XX wieku polowy mundur wojskowy i ubiór turystyczno-wycieczkowy były do siebie dość zbliżone, myślę że wzajemne wpływy działały w dwie strony, nie wiem np. na ile to brytyjski mundur polowy przyczynił się do powstania "stylu safari" a na ile było odwrotnie (tzn. na ile Brytyjczycy tworząc mundur do walki w Afryce i Indiach korzystali z doświadczeń własnych myśliwych, bushrangerów, kolonizatorów itd.

Stąd m.in. kolor khaki - skądinąd odpowiadał też niepodległościowej idei polskiego harcerstwa, gdyż różnił się wyraźnie od mundurów wojskowych państw zaborczych (ziemisty armii carskiej, szaroniebieski Feldgrau kajzerowskiej i siwy Hechtgrau austro-węgierskiej). Ogólny kształt koszuli harcerskiej też niewątpliwie jest inspirowany wzorami brytyjskimi. Chusta i krótkie spodnie to oczywiście także inspiracja brytyjskimi wojskami kolonialnymi. Rogatywki to już rzecz jasna polski wynalazek, podobno pierwszą drużyną która je nosiła była 2 Drużyna Skautów "Kazimierz Wielki" w Poznaniu, ale to były jeszcze rogatywki wysokie. Obecny kształt rogatywki powstał o ile się nie mylę w z zaborze rosyjskim i właściwie to jest to raczej plebejska maciejówka tylko że z rogatym denkiem.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 paź 2006, 03:58

gzk84 pisze:a wybór dla mnie co jest bardziej a co mniej tardycyjne jest dziwny. Mierzenie zawartości tradycji w tardycji:)
A jednak. Mundur HSPS też był mundurem ZHP, ale zgodzisz się ze mną że należy go uznać za mniej tradycyjny od innych mundurów ZHP ? ;)
To tylko jeden przykład, ale podobnie jest z wieloma innymi elementami umundurowania harcerskiego.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2006, 03:59 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 05 paź 2006, 14:04

Dodał bym jeszcze do świetnej notki Lucumona, że mundur wojskowy brytyjski, adoptowany do skautingu to mundur oddziałów kolonialnych, uwarunkowany klimatycznie. Stąd np. potochłonne skarpety do kolan , chroniące też łydki, chusta "pustynna" /siostra "arafatki" heh/, no i zapinane rogi kołnierzy.
Kapelusze zaś przywędrowały z Kanady do poł. Afryki, gdzie zostały przejęte przez oddziały specjalne w czasie gdy rozpoczął służyć tam major Baden Powell.
Czyli że do nas trafiły bez rodzimej tradycji.
Warto też zaznaczyć , że żeński mundur, to chałat pielęgniarek angielskich z I Wojny Światowej.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2006, 14:05 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 paź 2006, 15:05

StaryWilk pisze:no i zapinane rogi kołnierzy.
Za to z rodzimej tradycji wywodzą się kołnierze a'la Słowacki.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2006, 15:06 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 05 paź 2006, 15:34

19kldh pisze:
StaryWilk pisze:no i zapinane rogi kołnierzy.
Za to z rodzimej tradycji wywodzą się kołnierze a'la Słowacki.
No właśnie... jak to z tymi Słowackimi było ?
<KPW>

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”