Między ZHP a ZHR...

forum poświęcone historii harcerstwa
dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 31 lip 2006, 21:43

Witam :)

Mam dwa ciekawe pytania , dotyczące rzeczy z historii najnowszej harcerstwa , które są dla mnie strasznie nurtujące . A o to moje dwa moje pytania :

1. Szacunkowo jak wiele środowisk ZHP , zarówno tych starych jak i tych nowych w latach 1995-2006 przechodziło z ZHP do ZHR ? Wśród znanych wam takich środowisk jakie były ich motywy przejścia z ZHP do ZHR

2. Drugie pytanie podobne . Jak wiele środowisk ZHR w latach 1995-2006 , zarówno nowych , powstałych juz w ZHR jak i starych , wywodzących się ze "starszej siostry" przechodziło spowrotem do ZHP i jakie były ich motywy działania

Pozdrawiam i liczę na wyczerpujące odpowiedzi
Dono (Krzyżowiec)
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

aim1
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aim1 » 01 sie 2006, 09:10

Jeśli chodzi o Chorągwie z Wielkoplskiego ZHR nie znane mi są przypadki przechodzenia drużyn z ZHP do ZHR i odwrotnie. 100% pewności. Znam natomist przypadki także na tym terenie przejścia kilku instruktorów bez drużyn do ZHR i jednego do ZHP w Ostrzeszowie.
Z poza mojej chorągwi najbardziej znane jest przejście warszawskiej 16 tki ponownie do ZHR kilka lat temu. Sprawdź na ich stronie i zapytaj ludzi (www.16.wdh.pl).
Na forum ZHR ujawnił się instruktor z Chrzanowa (Małopolska) , który przeszedł z całym środowiskiem w 2004 roku do ZHR. Niestety nie znam go osobiście jego ksywa na forum Goferek.

Swoją drogą ciekawe jak to wyglądało w innych miastach.

Czuwaj!
pwd.Jarosław Kowalski
Wielkopolska Chorągiew Harcerzy
Zespół Historyczny Okręgu Wlkp. ZHR

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 01 sie 2006, 17:05

No właśnie , poruszam ten temat , bo sam on w sobie jest ciekawy . Znane mi jest ze słyszenia kilkakrotne przechodzenie z ZHP do ZHR i odwrotnie kilku szczepów w Krakowie , ale pewności na 100% nie mam
<KPW>

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 01 sie 2006, 19:26

Z tym słyszeniem chyba jest kiepsko. Tu w Krakowie wiem tylko o jednej takiej "wędrowniczej " jednostce. ;)

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 01 sie 2006, 20:18

Aha , rozumiem druhu . A czy mógłby Druh napisać , jaka to była jednostka ? Czy może Druh wie o istnieniu wielu więcej takich jednostek harcerskich , nie tylko w Krakowie ?
<KPW>

kamila23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kamila23 » 02 sie 2006, 08:02

O krakowskich środowiskach zbyt wiele mi nie wiadomo i nie wiem ilu środowisk sprawa dotyczy, ale mogę podać przykład własnego szczepu, który w 1998 roku w części przeszedł do ZHP z ZHR i teraz jesteśmy w dwóch organizacjach. Trochę na ten temat można znaleźć na naszej stronie (www.pomaranczarnia.org). Ogólnie rzecz biorąc, powodem był coraz większy dysonans pomiędzy sposobem patrzenia na harcerstwo w kontekście spraw światopoglądowych władz ZHR i naszych instruktorów. Szczegóły są oczywiście dużo bardziej skomplikowane, ale to chyba nie temat na posty czy maile.
Pozdrowienia,
Kamila

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 02 sie 2006, 14:06

Aha , w porządku

Ale tak ogólnie biorąc , zastanawialiście się kiedyś , ile mogło być takich wszystkich środowisk w Polsce , które wahały się między ZHP a ZHR ?
<KPW>

nazgul
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: nazgul » 02 sie 2006, 14:20

Pamiętam, że kiedyś ZHR wprowadził kategoryzację drużyn i to spowodowało powrót jednej z białostockich drużyn do ZHP. Jak było z innymi nie mam pełnej wiedzy. Moim zdaniem wszystkie przejścia związane są z kondycją danego środowiska, czasem wystarczy zdecydowanie drużynowego lub cześci drużyny lub kusząca propozycja funkcji w strukturach konkurencyjnej organizacji.
Tam gdzie się kończy wierność własnym zasadom pojawiają się karierowicze i poszukiwacze wygodnego życia. Czasem jest to jednak poszukiwanie własnego miejsca szaro - zielonym świecie i jeęli ktoś chce coś w nim zmienić nie nalezy mu w tym przeszkadzać
hm. Sławek Andryszewski

Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy.
Andrzej Małkowski

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 02 sie 2006, 14:22

Druhno Kamilo

Tak z czystej ciekawości :D , to ile drużyn Pomarańczarni jest na dzień dzisiejszy w ZHP ?
<KPW>

kamila23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kamila23 » 03 sie 2006, 07:46

dono pisze:Druhno Kamilo

Tak z czystej ciekawości :D , to ile drużyn Pomarańczarni jest na dzień dzisiejszy w ZHP ?
W ZHP są cztery drużyny "Pomarańczarni" (dwie starszoharcerskie, dwie wędrownicze).
Dla porządku dodam, że z ZHR są cztery drużyny harcerskie i dwie gromady zuchowe.

Pozdrowienia,
Kamila

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 03 sie 2006, 21:28

- w roku 1997 jedna z drużyn dziewcząt z ZHR zechciała pojechać na obóz z moim szczepem. Tak też się stało. No i po tymże obozie zdecydowały się przejść całą swoją drużyną do naszego hufca ZHP Opole-Miasto. No i są w nim do chwili obecnej. Ba,od pewnego czasu drużyna zwiększywszy swoją liczebność rozrosła się i działa w sile szczepu. Jako ciekawostka - kilka lat wcześniej,gdzieś w okolicach lat 89-90 środowisko tej drużyny wyszło z naszego ZHP-owskiego hufca. Teraz szczep ten wrócił nawet do swojego historycznego numeru.
- a tak, na marginesie tego,co napisał druh Jarek aim1 w #2. Gdy powstawał ZHR,100% jego stanu było,bo wyszło z szeregów ZHP. Ale,tu już sięgam do korzonków bratniego Związku...

Pozdrawiam ciepło - czuwaj!

aim1
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aim1 » 04 sie 2006, 10:12

Grzegorzu nie do końca jest tak z tymi procentami tym bardziej ,że pytanie dotyczy lat 1995 &#8211; 2006. Ale jeśli już chcesz dopowiem. Chorągiew Wielkopolska składa się z drużyn, które przeszły z ZHP, Bractwa Wędrowniczego (powstało od zera w latach 80tych przy Klubie Inteligencji Katolickiej) i Konińskiego POH po zjednoczeniu.
pwd.Jarosław Kowalski
Wielkopolska Chorągiew Harcerzy
Zespół Historyczny Okręgu Wlkp. ZHR

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 07 sie 2006, 23:04

Honorek druhu Jarku,bo rację masz,a zaćma jakaś mnie wzięła i zapomniawszy mi się o tych latach 95-06,jak autor tego chciał. Za resztę informacji - dzięki.

Pozdrawiam ciepło - czuwaj!

Grzesiek_-_
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Grzesiek_-_ » 04 wrz 2006, 18:21

dono pisze:Aha , w porządku

Ale tak ogólnie biorąc , zastanawialiście się kiedyś , ile mogło być takich wszystkich środowisk w Polsce , które wahały się między ZHP a ZHR ?
Ja się zastanawiam cały czas. Z resztą sam chciałem przejść do ZHR-u, lecz się rozmyslilem. Przy ZHP trzyma mnie jedynie jego przedwojenna przeszłość, bo to, co się tu teraz dzieje, to sie nawet filozofom nie śniło :/
Pozdrawiam!!!
pwd. Grzegorz Kędzia
Komendant Hufca ZHP Brzeziny

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”