Harcerstwo w PRL

forum poświęcone historii harcerstwa
Zablokowany
grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 04 gru 2004, 15:00

Kiedyś to ludzie mieli pomysły :Oo
http://republika.pl/piowrz/pprl2.htm
Wrzuciłem ten link w celu edukacyjnym, aby młodzi wiekiem (czyli również ja) użytkownicy forum zobaczyli jak to drzewiej bywało.
P.S Na koniec mała prośba. Jakby ktoś miał linki do podobnych stron lub chciał się podzielić własnymi refleksjami i wiedzą na ten temat to proszę o zamieszczenie poniżej.

poranek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 04 gru 2004, 23:24

masakra... z PRLu pamiętam tylko mleko w czadowych butelkach (mały berbeć byłem), ale coraz częściej rozumiem prolblem uporania sie z przeszłością. Jak ktoś jest odważny polecam lekturę LEKSYKONU HARCERSTWA pod redakcją Olgierda Fietkiewicza. Ciekawe dzieło....
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 05 gru 2004, 22:45

Cóż, masakra i to nie jedna w Leksykonie Harcerstwa. Ale to jest bardzo dobry przykład na dylematy, jakie do dziś wstrząsają polskim harcerstwem. Kłania sie brak rzetelnej i obiektywnej oceny całego okresu istnienia ZHP po 1944 r. Kłania się zakłamane już do cna w dziesiątkach broszurek i stronek internetowych "ujęcie" historii ZHP po 1956 r. Ten leksykon, to wlaśnie przykład rozdarcia, jakie towarzyszylo nam od łódzkiego spotkania zwanego "zjazdem" łódzkim, rozdarcia, które towarzyszy nam do dziś. Bo ten leksykon jest rachunkiem za cenę, jaką harcerscy instruktorzy zapłaciłi za kompromis zawarty z komunistami o powrót harcerstwa w możliwie najczystszej formie, co oczywiście pod rządami 'komuny" było prawie niemożliwe. Ale było możliwe wiele, tak wiele, że dziś swe źródła cały polski ruch harcerski ma nie wyłacznie w lamusach historii ale w tym właśnie ZHP "kompromisu" który prowadził i nadal prowadzi do pelnego odrodzenia. Nie uciekniemy od "aurory" czy "iskry" lub innego badziewia rodem z pionierii, czy innych koszmarów jak choćby zwrotka hymnu "socjalistycznej, białoczerwonej" Jerzego Majki. Ale równocześnie udało się przekazać całą historię, metodę i tradycję nowym pokoleniom obok i na przekór partyjnym działaczom. Śp hm Olgierd Fietkiewicz, obszedł ile mógł i jak mógł partyjną cenzurę. Wydawca nawet u progu wolności byl zakłamaną agendą PZPR. Ale w tym leksykonie, jakby za kiepską dekoracją różnych czerwonych haseł kryje sie równie wiele, o ile nie więcej wiadomości przemyconych, jak choćby historyczne hasła i sztandary, metodyka, czy wiedza o ruchu skautowym i o historii harcerstwa. Tak to się robiło, tak oszukiwano cenzorów, czy gorliwych aparatczyków. tak rodziły się fundamenty, to też była walka. I o tym warto wreszcie otwarcie i uczciwie w ZHP rozmawiać.

stokrotka87
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stokrotka87 » 26 maja 2006, 16:02

Nigdzie nie mogę znależć zdjęcia, bądż rysunku tego słynnego "trójpłomiennego znaczka z Czuwaj" jak mówi piosenka. Czy ktoś mi może podac adres strony gdzie takie cos się znajduje?? Lub przesłać mi na meila natik@op.pl

Zależy mi na czasie
przyboczna 13 GDDH "Bractwo Zielonego Liścia"
1 Środowiskowy Szczep Harcerzy w Golubiu-Dobrzyniu im. Fryderyka Chopina

Adaś
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Adaś » 26 maja 2006, 16:36

Polecam poszukiwania w Archiwum Akt Nowych
Ostatnio zmieniony 26 maja 2006, 16:36 przez Adaś, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Adam Piwek
Zespół promocji i informacji Chorągwi Dolnośląskiej ZHP

Bądź bliżej harcerskiego Dolnego Śląska: www.dolnoslaska.zhp.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 27 maja 2006, 21:31

stokrotka87 pisze:Nigdzie nie mogę znależć zdjęcia, bądż rysunku tego słynnego "trójpłomiennego znaczka z Czuwaj" jak mówi piosenka. Czy ktoś mi może podac adres strony gdzie takie cos się znajduje?? Lub przesłać mi na meila natik@op.pl

Zależy mi na czasie
Mylisz dwa symbole. Jeden, to trójpłomienny znak w dwóch okręgach - mniejszym i większym. To symbol Wolnego Harcerstwa z lat po pierwszej wojnie światowej. Wiąże się z wybitnym instruktorem harcerskim, Adamem Ciołkoszem. To piękny Znak.
Drugi, to tzw niesławna "czuwajka" - znaczek organizacji harcerskiej ZMP, przekształconej w OHPL.
Zastąpił Krzyż Harcerski, po zawieszeniu przymusowym pracy ZHP w 1949 r. Była to flaga narodowa z półkolistym napisem "czuwaj" i jakimś kłoskiem z boku :-).
Ostatnio zmieniony 27 maja 2006, 21:33 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

pleban
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pleban » 11 lis 2006, 19:17

„Przyrzekam całym życiem służyć Tobie Ojczyzno,
być wiernym sprawie socjalizmu,
Walczyć o pokój i szczęście ludzi,
być posłusznym Prawu Harcerskiemu”.

... to tekst z mojej ksiazeczki harcerskiej, ktora dostalem wraz z krzyzem w 1994. Wydrukowana byla w 1987 :) Oczywiscie przyrzeczenie skladalem juz normalne.
pwd Pleban HO
1 SHSMW "Gryf", Montreal
www.rancid.ca/gryf

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”