Obietnica Zucha

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 18 lis 2003, 02:32

No pewnie!
Ale możesz też np. "poszerzyć" nieco te próby i zrobić z tego element zaliczeniowy do którejś gwiazdki:).

[Edytowany przez wioora dnia 18.11.2003 o 02:33 ]
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

szynka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szynka » 02 sty 2004, 13:23

Ja osobiście najbardziej lubie najpierw podczas zbiórek pierwzego miesiąca wprowadzić tak jak to należy zbiórkę na temat każdego punktu Prawa Zucha, a obietnicę to uważam, że najlepiej zrobić na kolonii zuchowej (jesli oczywiście jadą na nią zuchy, które mają zostać zuchami). Według mnie przeżycie jest dużo większe kiedy to zuchy zostają przebudzone w nocy i podczas kolonii otrzymują znaczek zucha!!
dh.Ewelina Szynkarek- 12 ChGZ "Leśne Duszki"... www.12chgz.prv.pl Chorągiew Śląska

Margaret

Post autor: Margaret » 03 sty 2004, 02:16

Nie prowadze gromady ale o ile pamięć mnie nie myli to mnie uczino iz zuchy nie powinny składąc obietnicy zucha w nocy (gdy są budzone) nie mam tu na myśli póżnego wieczoru za nim położą się spać , gdyż w ich wikeu dzieci często nie pamiętaja co się działo. Nie wiem jak to wygląda w praktyce wiec była bym wdzięczna za odpowiedź. I czy nie mam problemu przy budzeniu w nocy takiego zuszka bo ja miałam problemy by np. na obozie obudzic na gre nocna mlodsze harcerki. A sama obietnica na kolonii gdy w ciemnosci mozna stworzyc super klimat to jak najbardziej.

szynka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szynka » 03 sty 2004, 14:16

Obudziliśmy dzieci w sumie ledwa jak zasnęły, więc nie spały jakimś mocnym snem jeszcze. Szczerze mówiąc, to mieliśmy problemy tylko z jedny m zuszkiem (to w dodatku z mojej gromady :)), bo rzeczywiście jego trudno było onudzić i potem nie chciał ubierać się w mudurek, ale ogólnie chyba zrobiło to na nim wielkie wydarzenie, bo do treaz wspomina jak to go druhna budziła tak późno w nocy i szli na taką wyspekę... itd. Dlatego też ja dalej jestem jak najbardziej za obietnicą w nocy!! Ja swoją obietnicę miałam normalnie w szkole podczas jednej ze zbiórek i praktycznie w ogóle jje nie pamiętam, nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia, nio i nie pamiętam :(
dh.Ewelina Szynkarek- 12 ChGZ "Leśne Duszki"... www.12chgz.prv.pl Chorągiew Śląska

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 03 sty 2004, 17:03

Każda obietnica może zostać dla zucha niezapomnianym przeżyciem, niezależnie czy zorganizujecie ją w dzień czy w nocy. Ważne JAK?. Jeśli dobrze przemyślicie i odpowiednio ją zorganizujecie, to zuchy napewno jej nie zapomną.
A co do budzenia w nocy, to jeśli się to zrobi delikatnie, tak żeby zuchom nie pozostały traumatyczne przeżycia, to nie widze przeciwwskazań (kilka razy robiłam nocne obietnice). Ale oczywiście wszelkie akcje typu "alarm" są absolutnie niedopuszczalne.

[Edytowany przez wioora dnia 03.01.2004 o 17:05 ]
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 19 mar 2004, 15:53

Zastanawiam się, co myśłicie na temat tego, kiedy zuch powinien złożyć obietnicę??? Nie pytam dlatego że nie wiem, ale zastanawia mnie parę rzeczy: Na ostatnim Wilczku dowiedziałem się, że w jednej gromadzie zuch może czekać na znaczek (czy gwiazdkę) cztery lata:( paranoja
nietak dawno widziałem zuchenkę z rękawem obwieszonym sprawnościami, a znaczka ani ani:(
czy czasem nie jest tak, że wodzowie zuchowi trochę przesadzają z tym "zasługiwaniem"????

Aleksander Gogół

[Edytowany przez byolo dnia 19.03.2004 o 15:54 ]
Aleksander Gogół
przyboczny 166 WWGZ Biały Żagiel im. Marco Polo

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 19 mar 2004, 20:24

4 lata???? To kiedy drużynowy zaplanował obietnicę? Na uroczystość przekazania zucha do drużyny harcerskiej????

Tak nie może być - tak nie wolno! Dlaczego? Bo zuch musi się rozwijać, musi zdobywać gwiazdki. A próbę na pierwszą gwiazdkę można otworzyć dopiero po złożeniu Obietnicy!

Powiem szczerze, że też się spotkałam z taką sytuacją... otóż w tym roku harcerskim przejęłam gromadę zuchową, w której były zuchy z trzyletnim "stażem" bez obietnicy bo... nie miały munduru...
No, ale z pomocą mojego szczepu udało się te sprawy załatwić...;)

W każdym razie w tym roku robię dwie Obietnice... w grudniu złożyły ją "stare" zuchy a teraz - tzn za tydzień - będzie obietnica zuchów, które przyszły w tym roku... Tylko przykre jest to, że zuch w III klasie po trzech latach w gromadzie zaczyna zdobywać pierwszą gwiazdkę... :(
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

kozubska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kozubska » 20 mar 2004, 14:12

Aż mnie zmroziło... Próba harcerza trwa od 3 do 6 miesięcy, a zuch miałby czekać dłużej na obietnice niż harcerz na przyrzeczenie?! Zgroza!
Ja trzymam się mnej więcej trzech miesięcy. Jeśli zuch chodzi od września na zbiórki systematycznie to w grudniu jest już wystarczająco doświadczony by złożyć obietnicę.
Rozumiem, że mundur by się przydał, ale trzeba pamiętać że to nie zuch o tym decyduje czy go ma.
Powyższa patologia (czteroletnia) powinna być karana! Moze niech drużynowy poczeka 4 lata aż będzie mógł prowadzić gromade...?!

Ola

[Edytowany przez kozubska dnia 20.03.2004 o 14:15 ]
phm. Aleksandra Kozubska
Centralna Szkoła Instruktorska

mala.mi.x

Post autor: mala.mi.x » 25 kwie 2004, 07:36

Prowadzę drużynę zuchową niedługo - parę miesięcy.. dzisiaj właśnie przeprowadzę moim dzieciom króciutki bieg.. sprawdzenie tego czego sie nauczyli wcześniej.. nie wiem czy to dobry sposób, ale dzieciom napewno sie spodoba. Juz wczesniej robilam zbiórki o prawie zucha, znaczku zucha itd. Ale oprocz zbiorek caly czas przypominam im ich treść czy to na krótkiej wycieczce czy dłuższym wyjedżie. W sumie nie brałam tego wszystkiego jako przygortowania do otrzymania znaczka zucha. już prędzej było to podyktowane chęcią wytłumaczenia zuchom dlaczego powinny zachowywać się tak a nie inaczej. a sam bieg i znaczek bedzie tylko ukoronowaniem moich starań, symbolem.. trzeba będzie teraz utrzymać tą koroną jak najdłużej i postarać się by znaczenie tego symbolu nie zatarło sie w krótkiej pamięci zuszków.. mam nadzieję że mi się to uda i że dzieciaki wyrosną na pożądnych harcerzy :)..

mala.mi.x

Post autor: mala.mi.x » 25 kwie 2004, 07:42

ile trzeba czekać na znaczek???? czy oni przypadkiem nie pogłupieli??? moje dzieci czekają już 4 miesiąc bo nie bylo możliwości by otrzymały wcześniej.... ale aż 4 lata:Oo
przecież to jest gnębienie dzieci.. taka mała istotka jest wręcz żądna tego odznaczenia.. i przynajmniej u mnie dzieci jak usłyszały że otrzymają znaczek to podskaiwały do góry.. i nie trzeba było czekać tyle lat..
zresztą .. dziecko po ok czterech latach przechodzi do wyższego piony - młodszoharcerskiego więc jaki sens dawać im znaczek na odchodne????

Aldon
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Aldon » 19 lut 2007, 13:38

NA biwaku z okazji DMB będą moje zuchy miały Obietnice, od września były zbiórki i zdobylismy sprawność Człowieka Zimy, i mieliśmy zbiórki dotyczące Prawa Zucha i teraz w lutym maja nowe zuchy obietnice. Nie wyobrażam sobie po 4 latach mieć obietnice, dziwie sie czemu niektore zuchy nie odeszły.

Pozdrawiam

egipt
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: egipt » 25 lut 2007, 13:27

zgadzam się w mojej gromadzie zuchy czekają najwięcej 6 miesięcy

czuwaj!
Ostatnio zmieniony 09 mar 2007, 21:28 przez egipt, łącznie zmieniany 1 raz.

Ania_zuchol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Ania_zuchol » 08 kwie 2007, 12:41

Ps93 Pomysł z budzeniem dobry - ale raczej nie w środku nocy...

Brakuje mi u Ciebie ważnego elementu. Zuch musi `pokazać` że zna Prawo Zucha więc gra, quiz lub inna forma sprawdzenia czy je potrafi i rozumie jest nierozłącznymm elementem Obietnicy ;)

Pozdrawiam ;)
pion. Ania Wawszkiewicz
drużynowa XVI GZ "Leśne Ludki"

"ty czas łatwo marnujesz lecz zuch go nie marnuje..."

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”