Obietnica Zucha

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
agnieszka:)

Post autor: agnieszka:) » 04 sty 2003, 18:30

witam:) poszukuje infrormacji na temat tego jak wyglada cykl zbiorek dotyczacy Prawa Zucha i Obietnica Zucha w roznych stronach Polski. bylabym ogromnieee wdzieczna gdyby kilka osob napisalo mi jak to u nich wyglada!!!!!!!!!! moj mail to : strycharka@wp.pl pozdrawiam wszystkich ktorzy zajmuja sie zuszkami!!!!!

skiluka

Post autor: skiluka » 09 lut 2003, 21:56

Man prośbę jeżelio ktoś posiada informację jak przeprowadzić Obietnicę to byłbym wdzięczny za okazaną pomoc.

sylwia

Post autor: sylwia » 10 lut 2003, 00:33

Mam małe pytanko. W poprzednim spisie było pytanie, jaie materiały chcielibyśmy dostawać drogą elektroniczną(na jakie tematy). Czy to pytanie było tylko po to aby wydziął mógł wiedzieć, czego drużynowi i kadra oczekuje - czy miało to się łączyć z rzeczywistym przekazem danych? Czy podobne pytanie powtórzy się w tym roku?

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
komendantka 7 SzDHiZ "Aurelius"
drużynowa 79 BDH "ODWET" www.79.glt.pl
Hufiec Białystok

Madzia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madzia » 02 mar 2003, 19:10

W mojej gromadzie zbiórki pierwszego miesiąca wyglądały tak, że na każdej zbiórce, poznawaliśmy jeden punkt Prawa Zucha. Jako, że gromada działa 1 rok, wszystko wiązało się z Kubusiem Puchatkiem (nazywamy się "Przyjaciele Kubusia Puchatka"). Na każdej zbiórce poznawaliśmy kolejne przygody Puchatka. Na siódmej z kolei zbiórce zuchy przeszły próby. Były m.in. próba wyparzonegoo języka (żeby nie kłamały), próba odwagi (w wiaderku było mydło, zuchy myślały, że jest to żabka-miały zasłonięte oczy)próba znajomości Prawa Zucha i.t.p. Zbiórki pieerwszego miesiąca robiłam, bo tak mówili mi na każdym kursie.Teraz troszkę żałuję, że zrobiłam to w taki sposób. Następnym razem napewno Obietnicę zrobię później, a nie na początku. I napewno nie będą to osobne zbiórki,a raczej wmiesznae w cykl sprawnościowy. Pozdrawiam wszystkich zucholi. :)
pwd. Magdalena Grochala

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 03 mar 2003, 12:47

Nie do końca podoba mi się pomysł wplatania zbiórek pierwszego miesiąca w cykle sprawnościowe. Trochę psuje to logikę (rozszerzoną Zasadę Logicznego Ciągu). Z czym się natomiast zgadzam to fakt, iż sześć - siedem zbiórek z prawa to trochę mało, aby gromada w jakiś sposób okrzepła.
Wyobrażam sobie, że mogą być zbiórki poświęcone totemowi, kronice, mustrze i szykowi. Idealnie gromada wzięłaby w tym czasie udział w jakieś imprezie między-drużynowej.

Wracając do samych zbiórek "prawnych" to mnie uczono (i sam tego doświadczyłem), że pierwszą nauczonym prawem jest "Zuch jest dzielny" natomiast "Zuch kocha Polskę" ("i Boga" w dzisiejszych czasach) jest ostatnim. Nie pamiętam dokładnie powodów, ale mogę się domyślać.

Juliusz
Zapadłem w sen zimowy. Nie budzić!
Dobranoc

magoska_

Post autor: magoska_ » 03 mar 2003, 16:51

Co zmieniłabyś/zmieniłbyś w mundurze zuchowym (krótkie i zwięzłe informacje bez uzasadnienia poproszę :-))

--
phm. Małgorzata Wyspiańska
Kierownik Wydziału Zuchowego GK

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 11 mar 2003, 05:35

U mnie Prawo jest zawsze wplecione w obrzędowość gromady, ale znam jednostki które wplatają je w sprawności i NAPRAWDE nie ma tu żadnego braku logiki to poprostu kwestia przemyślenia sprawy.
Natomiast uważam (i tak mnie zawsze uczono), że kolejność jest mało istotna (pozatym, że nabór jest na początku a obietnica na końcu;) ) i to sie soprawdza.
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 11 mar 2003, 05:42

A jeśli chodzi o samą obietnicę, to stawiam jednak na indywidualność (tzn rozumiem, że czasem trzeba "piątkę naraz" (chociaż czy naprawdę TRZEBA czy to nie jest kwestia organizacji pracy?), ale niech mówią osobno, niech każdy z nich ma poczucie "wyjątkowości", indywidualnej odpowiedzialności za WŁASNE słowo.
Z innych rzeczy - u mnie zawsze jest ogień (choćby świeca), znaczek zucha do którego wyciąga się 2 paluszki (zuch i instruktor, który odbiera), zawsze jest potwierdzenie ("ponieważ każdy zuch mówui prawdę - wierzę twoim slowom" ), znaczek ogrzany nad ogniem, a przed obietnicą seria prób (po jednej na każde Prawo), odpytanie przez krąg rady z jednego punktu Prawa no i fragment związany z obrzędowością gromady (ale ciiiii - to tajemnica plemienna)i "to zuchy, to zuchy", i jeszcz życzenia :)))) pisać można w nieskończoność, ale magię trzeba stworzyć samemu:)))

[Edytowany przez wioora dnia 11.03.2003 o 01:43 GMT]
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

Madzia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madzia » 14 maja 2003, 21:29

Ja sama na początku dziwiłam się, że tak wcześnie zuchy mają Obietnicę. Ale to do czasu kursu. Potem już mnie to specjalnie nie dziwiło. W końcu nie mają one zbyt dużo czasu. W mojej gromadzie obietnica była po niecałych 4 miesiącach :).
Może się myle, ale według mnie 2 miesiące to chyba jednak troszkę za mało. A poza tym z tego co się orientuję, to przed Obietnicą powinien być zamknięty okres próbny (przynajmniej tak mi powiedziano w moim hufcu)
A odnośnie zbiórek dotyczących Prawa Zucha to uważam, że jeśli gromada działa tak krótko to powinny one być. W końcu to własnie wtedy wprowadza się całą obrzędowość i dzięki Prawu Zucha dzieciaki dowiaduja się o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.
PS. Poprawcie mnie jeśli napisałam coś nie tak, bo właściwie to ja też jestem "początkująca". :)
pwd. Magdalena Grochala

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 15 maja 2003, 22:15

Odpowiem "arbitralnie" jako kształceniowiec:
1. Niemożna organizowac obietnicy przed zamknięciem okresu próbnego o "tak stoi w prawie".

2. Zbiórki z prawem to podstawa!!! Jak zuch, który nie zna Prawa Zucha może obiecywać, ze będzie go przestrzegał??? I nie ma to żadnego związku ze stażem gromady, bo to poprostu sa zbiórki od których sie zaczyna.

3. Obietnicę można zorganizować po 2 miesiącach, ale pod warunkami: zamknięcia (pozytywnie) okresu próbnego i zaoznania zuchów z Prawem Zucha i symbolika Znaczka Zucha.

4. Organizowanie obietnicy wszystkim zuchom na raz nie jest jednak najlepszym pomysłem.

To tyle z punktu "ustaleń odgórnych", ale one doskonale zgadzają się z praktyką - słowo!
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 23 maja 2003, 11:21

Mój komputer zwariował i nie mogę dostac się do dokumentów, ale wydaje mi się, że jest o tym napisane w instrukcji dotyczacej gromady zuchowej.
Chodzi w każdym bądź razie o fragment dotyczący okresu próbnego. brzmi to mniej wiecej tak, ze po zakonczeniu okresu próbnego gromada ma prawo..... czy jakos tak.
Jak tylko mój komp "znormalnieje" to Ci to wyślę.
A pozatym to chyba logiczne: zamknięcie okresu próbnego gromadzie = jej przyjęciu do ZHP.
Jeśli zuch wczesniej składa obietnicę - to co - on jest w ZHP, a gromada nie?
Bez sensu.
pozdrawiam.

[Edytowany przez wioora dnia 23.05.2003 o 12:21 ]
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 23 maja 2003, 15:21

Bolo napisał:
wioora napisał:
Odpowiem "arbitralnie" jako kształceniowiec:
1. Niemożna organizowac obietnicy przed zamknięciem okresu próbnego o "tak stoi w prawie".
Czy mogę sie dowiedzieć gdzie to jest napisane i gdzie można to znaleźć. Nie pisze tego dlatego że nie wierze, ale skoro tak jest to ja też bym chciał to kilku osobą udowodnić, bo obstają przy czymś innym.

Z góry dziekuje.
Sugeruję zaglądanie do serwisu:

http://dokumenty.zhp.org.pl

Niezaleznie od tego
podaję bezposredni link do
instrukcji gromady zuchowej

http://dokumenty.zhp.org.pl/download_81 ... 3_zuch.rtf
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Madzia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madzia » 16 lis 2003, 11:04

Mam do Was pytanko.Co z zuchami, które już złożyły Obietnicę? Czy one też przechodzą po raz kolejny wszystkie próby?
pwd. Magdalena Grochala

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”