Autorytet...

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
szynka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szynka » 23 paź 2004, 18:35

Witam!! Potrzebuję pomocy! Szukam jakiejś fajnej gawędy na temat autorytetu!! Najlepiej jak to by był autorytet widziany w mamie, lub ogólnie rodzicach. Mam ogromną prośbę, jak ktoś z Was miałby coś na ten temat i chciałby się tym podzielić, to poślijcie na mojego maila!! Z góry dziękuję!!
dh.Ewelina Szynkarek- 12 ChGZ "Leśne Duszki"... www.12chgz.prv.pl Chorągiew Śląska

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 25 paź 2004, 21:24

Hmmm... Nie sądzisz, że samo określenie "autorytet" jest nieco trudne dla zuchów? Do czego konkretnie Ci ta gawęda? Powiedz, to może coś wymyślimy.
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

szynka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szynka » 29 paź 2004, 16:37

Ogólnie chciałabym przeprowadzić z moimi zuszkami zbiórkę na temat autorytetu, bo jednak myślę, że to bardzo istotny temat i jak najbardziej przydatny i potrzebny zuchom, tylko musi taka zbiórka właśnie być przygotowana bardzo porządnie. A poza tym jednym z punktów ma mojego pwd. jest właśnie napisanie konspektu zbiórki o autorytach, więc aktualnie poszukuję jak najwięcej ciekawych form, gawę i informacji na temat autorytetu, aby potem zebrać wszytsko razem i stworzyć porządny konspekt.
dh.Ewelina Szynkarek- 12 ChGZ "Leśne Duszki"... www.12chgz.prv.pl Chorągiew Śląska

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 30 paź 2004, 00:04

Tylko szynka - to jest temat abstrakcyjny i zupełnie nie dla tej grupy wiekowej.
Tzn - musiałabyś go zupełnie inaczej sformuować. Nie wiem - zrób wyprawę na poszukiwanie "superbohatera", albo zastanów się z zuchami nad ludźmi, których warto naśladować. Tylko, że musisz im podsunąć kilka "gotowców, bo same od razu raczej nic nie wykombinują. No i musisz być przygotowana, ze "wzorem" mogą być dl anich np. atomówki, czy inne tym podobne dziwadła.
Szczerze powiedziawszy, to nie widzę sensu przeprowadzania takich zajęc z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Naprawdę. To jest temat raczej dla HSów i wędrowników chyba.
Może przemyśl to jeszcze.
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

szynka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szynka » 31 paź 2004, 17:54

Ja jednak nadal uważam, że wprowadzanie im choć ogólnikowo tego pojęcia ma sens i jest potrzebne!! Oczywiście nie mówię, że zbiórka ta będzie strichte właśnie o pojęciu autorytetu czy coś w tym rodzaju. Jak najabrdziej będzie to np. "w poszukiwaniu superbohatera", narazie o samą nazwę tego mi nie chodzi, jak widzisz narazie poszukuję tu i ówdzie przydatnych mi informacji, czy też pomysłów, a potem będę myślałam jak to najlepiej przygotwać, żeby było zrozumiałe dla moich zuszków. Przecież właśnie zbiórka z okazji Dnia Matki np..., uważam, że wtedy jak najbardziej można powiązać ją z autorytetem.

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 03 lis 2004, 23:41

Poczekaj, bo ja już nic nie łapię - pojęcie autorytetu wiąże się z wieloma wątkami zuchowego harcowania.
powiedz mi JAKI CEL ma mieć twoja "autoytarna (;) ) zbiórka. Bo tego chyba do końca nie rozumiem.
CO konkretnie dzieciaki mają z niej wynieść? (poza kredkami;) )
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

szynka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szynka » 04 lis 2004, 16:25

Zbiórka ta ma na celu zapoznanie zuchów z pojęciem "autorytet", ale np. za pośrednictwem "poszukiwania tego doskonałego bohatrera", jednak chciałabym dążyć do tego, że to rodzice ( w tym momencie głównie mama) również są autorytetami i to przede wszystkim oni. No i ogólnie, żeby zbiórka była z okazji dnia mamy. Już nie wiem jak jaśniej mam to napisać?? Po prostu wiaodmo, nie chcę, aby podać im formułkę "autorytet to.." tylko przez całą zbiórkę dochodzić do tego, ale wiaodmo przez dziecięcy rozum. No a tutaj głównie chodzi mi o to, żeby wymyśleć i napisac jakąś fajną gawędę. Jak na razie polecono mi Zuchowe Wieści, no ale szukam czegoś konkretnego z różnych źródeł.

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 04 lis 2004, 17:48

Czyli jednak ostatecznie ma być definicja. Podtrzymuję mój poprzedni post. Jak dla mnie nie ta grupa wiekowa.
Ale co do zbiórki z okazji dnia mamy, to czytałam gdzieś ciekawe opowiadanie o dziewczynce, która stwierdziła, że ma dosyć swojej mamy (która zabraniała jej nie spać do późna, jeść tylko lodów i kuować obłędnie drogich zabawek) i kiedy poszła spać wróżka snu zabrała ją do sklepu z mamami. Dziewczynka przez trzy dni mogła przetestować trzy "modele" (najpierw wybrała telemanieczkę, potem pożeraczkę lodów a na końcu fankę zakupów) oczywiście wszystkie modele były ostatecznie niezbyt zachwycające, ale nie było już możliwości wybrania następnego - dziewcynka musiała wybrać któryś z tych trzech, oczywiście była rozpacz i łzy, poczy dziewczynka się obudziła.
Bardzo skrótowy opis, jak chcesz szczegóły, to może na priv. No i średnio się to ma do autorytetu.
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 04 lis 2004, 21:05

Wioora ma rację. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (inaczej: zuchowym) nie operują takimi pojęciami jak autorytet. Podążają jedynie za pewnymi "ikonami", którymi są np. drużynowi czy rodzice. Taką "ikoną" może stać się każdy, kto pojawi się w otoczeniu dziecka i ma ku temu predyspozycje. Pozdrawiam
pwd. Maciej "Jogurt" Trojanowski
ZHP Hufiec Łódź- Bałuty "Promienistych"
Szczep "GNIAZDO"

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 04 lis 2004, 21:55

Obrany cel jest jak najbardziej właściwy, oczywiście zuchy nie muszą rozumieć pojęcia autorytet jako samego pojęcia, lecz zbiórka o "autorytecie" ma w nich wzmocnić chęć naśladowania i co więcej pewną umiejętność wyboru wzorców do nasladowania. Przykładem takiej zbiórki jest między innymi zbiórka pojedyncza z okazji Dnia Mamy opisana w (majowym lub kwietniowym) Czuwaju i szerzej rozwinięta w Letnich Zuchowych Wiesciach. Polecam:)
Aleksander Gogół
przyboczny 166 WWGZ Biały Żagiel im. Marco Polo

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 05 lis 2004, 10:33

Nie sposób się z Tobą nie zgodzić Olo. Jednak byłbym ostrożny i pojęcia „autorytet” nie wprowadzał...
pwd. Maciej "Jogurt" Trojanowski
ZHP Hufiec Łódź- Bałuty "Promienistych"
Szczep "GNIAZDO"

Madzia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madzia » 06 lis 2004, 21:20

Hmmm.... mnie przypomniała się gawęda o mądrości starszych (np. mam :)). Czytałam ją kiedyś w "Zuchowych Wieściach", ale których to nie pamiętam.
W każdym razie w skrócie chodziło o to, ze król pewnego miasta wszystkich ludzi starszych odsyłał do lasu, bo wydawali mu sie niepotrzebni i bezużyteczni w swym królestwie. Ale kiedyś jeden chłopak się przeciw temu zbuntował, bo chciał, aby jego mama pozostała przy ni,. Postanowił ją więc ukryć. Królestwu zaczęła drozić wojna. Aby ją wywołać władca sąsiedniego państwa wysyłała różne skomplkowane zagadki i zadania. Nikt nie wiedział jak je rozwiązać. Dopiero ta starsza matka, którą ukrywał syn dawała gotowe odpowiedzi na wszystkie te zagadki. No i kiedy król zapytał chłopca skąd zna odpowiedzi ten postanowił się przyznać. Król wtedy zrozumiał swój błąd i przyznał, że popełniał błąd, bo starsi są bardzo mądrzy i często moga służyć rada i pomocą.
Jeśli chcesz to napiszę Ci całą.
pwd. Magdalena Grochala

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 06 lis 2004, 22:20

Nie ma takiej potrzeby, gawęda jest w zimowych ZW z 2003r. Całość do ściągnięcia na stronie ZW
Aleksander Gogół
przyboczny 166 WWGZ Biały Żagiel im. Marco Polo

szynka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szynka » 08 lis 2004, 19:02

No cieszę się, że w końcu ktoś postanowił mi pomóc i napisał choć skrótowo jakieś ciekawe gawędy dotyczące przynajamniej pośrdenio autorytetu!! Oczywiście wcześniej już byolo też podał mi ZW, ale bardzo się cieszę, że pojawiają się jakieś konkretne pomysły!! Dziękuję bardzo i byłabym wdzięczna, jakby ktoś tą całą gawędę np. o tym wyborze mam, mógłby przesłać mi na maila: e.szynka@interia.pl !! Oczywiście nie wykorzystam tej gawędy dosłownie w takiej formie w jakiej ją dostanę, ale pewnie skorzystam z niej!! Pozdrawiam!!

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 08 lis 2004, 23:53

Przykłady, które Jagódko podałaś, są świetne na zbiórkę zastępu... ale nie gromady zuchowej. Pamiętajmy, że dzieci w wieku zuchowym są w fazie konkretno-wyobrażeniowej i do myślenia abstrakcyjnego jeszcze im daleko. A wyrażenie "autorytet" jest superabstrakcyjne...
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”