znaczek zucha ???

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 20 mar 2006, 20:50

Wybacz, ale zamknąć negatywnie to powinni gościa, który pozwolił Ci założyć gromadę w wieku 14 lat. Co to za pomysły??
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 mar 2006, 08:23

dominik jan domin pisze:Wybacz, ale zamknąć negatywnie to powinni gościa, który pozwolił Ci założyć gromadę w wieku 14 lat. Co to za pomysły??
Chyba że nie była to gromada, tylko gromadka, czyli zastęp zuchowy (patrz: Grodecka).
Ostatnio zmieniony 21 mar 2006, 08:37 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

eirene
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eirene » 21 mar 2006, 15:10

nie, to była gromada zuchowa, połtora roku poźniej przekształciłam ja w druzyne harcerska bo nie miałam druzyny do ktorej miały by przejśc moje zuchy oczywiscie w tym czasie ukończyłam kurs druzynowych harcerskich nie wiem jakim cudem załozyłam gromade w wieku 14 lat, ale inicjatywa nawet nie wyszła ode mnie. Poprostu rozpadła sie druzyna do ktorej nalezałam i moja była druzynowa poszła pogadać o mnie z komendantem hufca, a ze w miasteczku w ktorym mieszkałam byłam jedyna harcerką zaproponował mi wyjazd na kolonie zuchowa jako przyboczna a po wakacjach załozenie gromady. To było prawie 7 lat temu... teraz działam w zupełnie innym srodowisku i jest super. Co roku robimy zbiorki pierwszego miesiaca i Obietnicę dla dzieciakow ktore przychodza we wrzesniu. Gwiazdki zuchy zdobywają normalnie tzn ci ktorzy złozyli Obnietnice w listopadzie niedługo skoncza realizowac zadania na gwiazdke
i świeć przykładem świeć
i leć w przestworza leć
i nieś ze soba wieść
że być harcerzem chcesz

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 22 mar 2006, 13:58

dominik jan domin pisze:Wybacz, ale zamknąć negatywnie to powinni gościa, który pozwolił Ci założyć gromadę w wieku 14 lat. Co to za pomysły??
To ciężki temat, osobiście znam dwie instruktorki (już chyba instruktorki), które prowadziły gromady będąc w wieku 14 lat. Prowadziły je pod okiem doświadczonego namiestnika i to działało. Mało tego to były jedne z najlepiej prowadzonych gromad zuchowych z jakimi się zetknąłem - a z kiloma:) miałem ten zaszczyt. Są przypadki, kiedy ma to racjonalne wytłumaczenie, ale to są wyjątki i należy je poddać ocenie namiestnika i komendanta hufca który jesli na to zezwoli, to poniesie też odpowiedzialność za odpowiednią opieke nad taką gromadą. Ale co do zdecydowanej większości takich sytuacji masz dj zdecydowaną rację
Aleksander Gogół
przyboczny 166 WWGZ Biały Żagiel im. Marco Polo

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 22 mar 2006, 14:29

W tym wypadku - zawsze mam rację, bo tak stanowi Statut ZHP. Komendant w tym wypadku łamie Statut, co powoduje nieważność jego decyzji i stanowi podstawę do wniosku o ukaranie do SH.

Możliwy jest udział osoby w wieku lar 14 w prowadzeniu gromady - ale jako przybocznej. Zreszta w takim wypadku tak czy owak musi byc na każdej zbiórce opiekun, ktory podejmuje wszystkie ważne decyzje (no dobra, zatwierdza albo anuluje decyzje "drużynowego"). Więc czemu robić fikcję i nie nazwać rzeczywiście druzynowym opiekuna, a "druzynowego" przybocznym?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

kozubska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kozubska » 23 mar 2006, 09:58

olga_m pisze:Próba harcerza trwa od 3 do 6 miesiecy? Chodzi o próbę przyjęcia do druzyny harcerskiej czy o próbę na Krzyż Harcerski? W moim środowisku trzeba troszkę zapracować na Krzyż, bywa że i czeka się dwa lata. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od wiedzy.
No i może tu jest problem... Bo wiedza to chyba jednak nie to, o co chodzi w Obietnicy i w Przyrzeczeniu. "Mam szczerą wolę..." i "Obiecuję" to nie kwestia wiedzy, zdobytych sprawności, poznanych technik harcerskich, tylko chęci przynależności, chęci starania się o bycie lepszym, chęci zdobywania nowej wiedzy. To deklaracja, że się chce, a nie dyplom ukończenia studiów.

Miałam sama okazję do takiego czekania w nieskończoność, bo przyrzeczenie harcerskie złożyłam po 4 latach. Było to wyczekane i wyśnione, ale teraz z dorosłej perspektywy, zupełnie niepotrzebne. Przez te 4 lata powinnam zdobywać kolejne stopnie, powinnam zdobywać sprawności, powinnam się rozwijać. A ja czekałam aż dane mi będzie powiedzieć, że chcę być harcerzem. Zapewniam, że wiedziałam to już te 4 lata wcześniej. Nie sądzę by prawo harcerskie wymagało aż tak wnikliwej analizy, by robić to przez 4 lata. To prawie pełne studia! Prawo zuchowe jest wyjątkowo proste i jasne, więc też lata studiów wydaja mi się zbędne, by można było powiedzieć, że chce się jego zapisy wypełniać.

No i jeszcze a propos własnej metodyki. Ja bym wolała żebyśmy mieli jedną zuchową i po jednej w kolejnych pionach. Możemy dyskutować nad ich rozwiazaniami, zmieniać je być może, ale niech wszyscy instruktorzy pracują według jednej metody, najlepiej metody _harcerskiej_ i jednej metodyki - najlepiej dostosowanej do wieku podopiecznych.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2006, 09:59 przez kozubska, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Aleksandra Kozubska
Centralna Szkoła Instruktorska

eirene
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eirene » 23 mar 2006, 12:03

dominik jan domin pisze:W tym wypadku - zawsze mam rację, bo tak stanowi Statut ZHP. Komendant w tym wypadku łamie Statut, co powoduje nieważność jego decyzji i stanowi podstawę do wniosku o ukaranie do SH.

Możliwy jest udział osoby w wieku lar 14 w prowadzeniu gromady - ale jako przybocznej. Zreszta w takim wypadku tak czy owak musi byc na każdej zbiórce opiekun, ktory podejmuje wszystkie ważne decyzje (no dobra, zatwierdza albo anuluje decyzje "drużynowego"). Więc czemu robić fikcję i nie nazwać rzeczywiście druzynowym opiekuna, a "druzynowego" przybocznym?
To była naprawde chora sytuacja i pewnie teraz by do niej nie doszło bo obecny komendant tamtego hufca stara sie pilnowac zeby wszystko było zgodnie z przepisami... wtedy nie było... nie mielismy przydzielonego przez komendanta opiekuna gromady, jedyna osoba pelnoletnia ktora byla z nami na zbiorkach byla nauczycielka wyznaczona przez szkole (zreszta tylko przez 4 miesiace bo potem nie wazne...) ja przepisy zwiazkowe poznawałam z czasem zdajac sie na to co mowili mi przełozeni i teraz wiem że w niektorych przypadkach wcisneli mi kompletne głupoty.
Jednak co sie stalo, to sie nie odstanie i proponuje zakonczyc temat
i świeć przykładem świeć
i leć w przestworza leć
i nieś ze soba wieść
że być harcerzem chcesz

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 23 mar 2006, 12:17

dominik jan domin pisze:Zreszta w takim wypadku tak czy owak musi byc na każdej zbiórce opiekun, ktory podejmuje wszystkie ważne decyzje (no dobra, zatwierdza albo anuluje decyzje "drużynowego"). Więc czemu robić fikcję i nie nazwać rzeczywiście druzynowym opiekuna, a "druzynowego" przybocznym?
Bo czasem opiekun nie spełnia kryteriów drużynowego choć może być opiekunem.
Dotyczy to wszystkich niepełnoletnich drużynowych.
Regulaminowy zapis jest bardzo enigmatyczny:
11.Drużynowym może być tylko (....) członek ZHP w wieku co najmniej 16 lat, po ukończeniu kursu drużynowych zuchowych, który złożył pisemne zobowiązanie do prowadzenia gromady. Jeśli drużynowy nie jest pełnoletni, właściwy komendant wyznacza pełnoletniego opiekuna, który składa pisemne zobowiązanie do pełnienia tej funkcji.
I nic tu nie ma o ewentualnych kwalifikacjach opiekuna.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2006, 12:23 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dh edek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh edek » 18 kwie 2006, 14:24

Po pierwsze. W gromadzie próbnej nie można przyjmować Obietnicy. Tak przed zjazdem było w instrukcji gromady zuchowej (po zamknięciu próby gromady drużynowy ma prawo odbierać Obietnicę).
Po drugie. Dziwią mnie wpisy mówiące o tym, że zuchy czekają do wakacji, albo przyznaje się po miesiącu itd. U mnie w gromadzie nie ma zbiórek pierwszego miesiąca. Były gdy zakładałem gromadę. Obecnie gdy przychodzą kandydaci na zuchy ( w ciągu całego roku) to na poznanie Prawa Zucha i obrzędów gromady mają czas do zdobycia Znaczka Zucha. Natomiast zdobycie Znaczka zależy przede wszystkim od nich samych. Jak przychodzą na zbiórki i wycieczki to zdobywają punkty zamieniane na puzzle, które naklejają na czarno-biały wzorzec (wizerunek Znaczka Zucha). O Prawie Zucha dowiadują się na Kręgach Rady, wycieczkach i czasami osobistych rozmowach. Obrzędowość poznają uczestnicząc w nich. I proszę nie piszcie o zbiórkach pierwszego miesiąca dla nowych zuchów. W takim przypadku musiałbym przez dziesięć miesięcy mieć same zbiórki pierwszego miesiąca.
Po trzecie. Metodyka zuchowa nie jest po to by ją schematycznie powielać, jest po to aby pomogła drużynowym i przybocznym w pracy z zuchami. Jest to zbiór doświadczeń wielu pokoleń harcerskich. Metodykę współtworzymy także my dodając nowe elementy bardziej logiczne dla współczesnych czasów.
dh Edek

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”