Podział wiekowy

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
kozubska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kozubska » 06 cze 2004, 10:43

Juliusz napisał:
Olu - czy jest mozliwe przeniesienie ostatnich czterech wypowiedzi do nowego watku ("Kolonia zuchowa pod namiotami" ). Przepraszam, ze swoja wypowiedzia zrobilem bydlo.
Nie ma takiej możliwości, niestety. Więc proszę, pilnujcie się tematu. Póki co masz wybaczone ;-)
phm. Aleksandra Kozubska
Centralna Szkoła Instruktorska

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 26 lip 2004, 22:04

ok słońca - żeby nie wprowadzić burzliwej atmosfery opowiem Wam jak to u nas wygląda. Niestety w hufcu nie jest wszędzie jednakowo dlatego też u nas znaczy w naszym szczepie :)

Po pierwsze zuchy zostają przekazane do drużyny harcerskiej w czerwcu roku szkolnego kiedy to są jeszcze w III klasie - co sprawia że od września IV kl są już pełnoprawnymi harcerzami ( no prawie - bo krzyża wciąż nie mają)

No ale moim zdaniem to i tak za późno - dzieci zaczynają się nudzić zbiórkami zuchowymi już w maju - kiedy przeczuwają ten moment przejścia do drużyny - a to dlatego że ja wciąż bawię się z nimi po zuchowemu - a oni już by chcieli po harcersku - nie mogę jednak zmienić metody bo nadal mam zuchy z kl I i II - taki problem jest chyba w każdej wielopoziomowej gromadzie :) .......

Zaś z drugiej strony gdybym przekazywała zuchy na początku III klasy - to by to nie miało sensu - przecież wtedy byłyby zuchami tylko 2 lata - a nie mamy w pobliżu przedszkola żeby mogły na zbiórki przychodzić też 6 - latki - znaczy się przedszkole jest ale oddalone trochę od harcówki - a tak małe dzieci nie mogą same na zbiórki przychodzić - nawet pierwszoklasisci często mają z tym problem ! ! !

Zatem sama nie wiem jaki ten podział byłby najlepszy - to trzeba wyczuć - zależy jakie są zuchy - w tym roku miałam tak chłonne zuszki że na MTO w Drogomyślu jak widzieli naszych ubłoconych harcerzy nie mogli oderwać od nich oczu przez godzinę i tylko wciąż pytali kiedy będą harcerzami :) Dlatego też w czerwcu to już żadnych normalnych zuchowych zbiórek nie było szans zrobić - ......

" .... Kiedy ktoś spyta Cię skąd ten Krzyż na twej piersi
z dumą odpowiesz mu TAKI NOSZĄ NAJDZIELNIEJSI..."

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 27 lip 2004, 06:20

basik napisał:
dzieci zaczynają się nudzić zbiórkami zuchowymi już w maju - kiedy przeczuwają ten moment przejścia do drużyny - a to dlatego że ja wciąż bawię się z nimi po zuchowemu - a oni już by chcieli po harcersku - nie mogę jednak zmienić metody bo nadal mam zuchy z kl I i II - taki problem jest chyba w każdej wielopoziomowej gromadzie :) .......
A o zastępie "3 gwiazdki" słyszałaś ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 11 sie 2004, 12:11

basik napisał: Niestety w hufcu nie jest wszędzie jednakowo dlatego też u nas znaczy w naszym szczepie :)
Po pierwsze zuchy zostają przekazane do drużyny harcerskiej w czerwcu roku szkolnego kiedy to są jeszcze w III klasie - co sprawia że od września IV kl są już pełnoprawnymi harcerzami ( no prawie - bo krzyża wciąż nie mają)
Z przekazywaniem wszystkich zuchów w czerwcu klasy 3
jest pewien problem formalny.
Ok. połowy 3-klasistów nie ma jeszcze wtedy 10 lat,
czyli jeszcze "nie łapie się" do grupy wiekowej 10-13
określonej przez RN ZHP jako harcerze.
http://www.dokumenty.zhp.org.pl/download_9/rnu0221.htm
Także we wrześniu, jeszcze spora cześć (20-30%)
4-klasistów nie będzie miała 10 lat.

hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 14 sie 2004, 16:48

Ja przekazuję moje zuchy do drużyny harcerskiej we wrześniu. To, czy ktoś urodził się w styczniu czy w grudniu znaczenia dla mnie w tym momencie nie ma - rocznik ten sam więc do harcerzy jazda. Chyba, że ktoś rzeczywiście nie dojrzał jeszcze do harcowania - wtedy go zostawię w zuchach na rok. :-)
Buziaki!
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 14 sie 2004, 18:54

... nie słyszałam o zastępie 3 gwiazdki - proszę więcej - najlepiej e-mailem żeby nie zaśmiecać forum :P ..... co do wieku - no fakt ... przyzwyczaiłam się do tego że tak jest u nas od wielu lat że jakoś umknęło mi to że faktycznie urodzeni w okresie październik - grudzień jeszcze nie mają wieku harcerza - ale mimo wszystko nadal nie zmieniam zdania że IV klasa to już i tak późno na harcerstwo - dziś przy takim a nie innym podziale na młodszo, starszo i wędrownicze drużyny .... Ale pamiętejcie proszę że wyrażam tylko swoje zdanie a nie dokumenty czy regulaminy - w tej przynajmniej sprawie ;) ....

" .... Kiedy ktoś spyta Cię skąd ten Krzyż na twej piersi
z dumą odpowiesz mu TAKI NOSZĄ NAJDZIELNIEJSI..."

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 sie 2004, 19:24

rumianek napisał:
Ja przekazuję moje zuchy do drużyny harcerskiej we wrześniu. To, czy ktoś urodził się w styczniu czy w grudniu znaczenia dla mnie w tym momencie nie ma - rocznik ten sam więc do harcerzy jazda. Chyba, że ktoś rzeczywiście nie dojrzał jeszcze do harcowania - wtedy go zostawię w zuchach na rok. :-)
Buziaki!
A jak mu to wytłumaczysz ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 19 sie 2004, 10:50

Komu? Zuchowi? :) Że jest w IV klasie więc najwyższa pora aby biegał na zbiórki harcerskie bo zuchy-maluchy już nie dla niego :) Tak właśnie tłumaczę :) Zresztą przygotowuję moich III klasistów do przejścia do drużyny harcerskiej - dla nich harcerz to "gościu". owszem czasami zuch powie że chciałby jeszcze zostać w zuchach ale ja mu wtedy tłumaczę, że trzeba się rozwijać, że nie można być wieki w przedszkolu - tak samo w zuchach. Szybko zuchy łapią o co chodzi i pięknie, i uroczyście przechodzą do drużyny harcerskiej :)
Pozdrawiam

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 19 sie 2004, 11:11

rumianek napisał:
Komu? Zuchowi? :) Że jest w IV klasie więc najwyższa pora aby biegał na zbiórki harcerskie
Tłumaczysz że "najwyższa pora" a jednocześnie "zostawiasz w zuchach na rok" ?
rumianek napisał:
Chyba, że ktoś rzeczywiście nie dojrzał jeszcze do harcowania - wtedy go zostawię w zuchach na rok. :-)
O tego zucha mi chodziło. Jak mu (im) to tłumaczysz ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 19 sie 2004, 21:04

Wtedy gdy dziecko nie chce iść do drużyny harcerskiej, gdy nie pociąga go jeszcze harcowanie - ale dotychczas miałam tylko jeden taki przypadek - nie musiałam nic tłumaczyć - nie chce to nie, na siłę go nie zmuszę przecież... Tak się składa że współpraca z drużyną harcerską układa się nieźle i zuchy wiedzą z czym mają do czynienia :D

A po pół roku delikwent sam chciał iść do drużyny harcerskiej bo stwierdził że jest zbyt dorosły na zabawę w strażaka :D ;)

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”