6 - latki

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
sylwia

Post autor: sylwia » 10 paź 2002, 00:35

Mam małe pytanko. W poprzednim spisie było pytanie, jaie materiały chcielibyśmy dostawać drogą elektroniczną(na jakie tematy). Czy to pytanie było tylko po to aby wydziął mógł wiedzieć, czego drużynowi i kadra oczekuje - czy miało to się łączyć z rzeczywistym przekazem danych? Czy podobne pytanie powtórzy się w tym roku?

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
komendantka 7 SzDHiZ "Aurelius"
drużynowa 79 BDH "ODWET" www.79.glt.pl
Hufiec Białystok

kozubska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kozubska » 10 paź 2002, 01:06

A czy uwzględniamy pomysł obniżenia wieku szkolnego? Bo to trochę zmieni sprawę... (tylko trochę niestety)
Pozdrawiam
phm. Aleksandra Kozubska
Centralna Szkoła Instruktorska

MaciekP

Post autor: MaciekP » 10 paź 2002, 10:50

Sorki, że się włączam, ale jako drużynowy drużyny (nomenomen) GROM i funkcjonariusz SG powiem:
* specjalność policyjna w ZHP (nieformalnie), to Harcerska Służba Porządkowa, w przeciwieństwie do specjalności wojskowych polega na konkretnym i praktycznym działaniu, które pacyfiści w rodzaju g00rka dostrzegają i doceniają dopiero jak ich nie ma;
* w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie opracowałem program współdziałania SG i ZHP w wyniku czego właśnie obejmuje w GKZHP tę specjalność (w ramach Inspektoratu Drużyn Proobronnych), możliwości działania jest od jasnej i niespodziewanej;
* zgadzam się z druhną "cyfrową", że należy rozwinąć HSG i HSP w specjalnośc ogólnopolicyjną i w tę stronę zamierzam działać, myślimy podobnie.

Pozdrawiam Słubice.

Maciek

P.S.
A apropos "wchodzenia" do Europy itp dwie uwagi:
* kiedy w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej we Francji zaistniała groźba "wizyty" neofaszystów u żabojadów w ciągu jednej nocy odtworzono kontrole graniczne w państwach okalających Niemcy. Skąd wzięli się funckjonariusze na granicach, których rzekomo nie ma?
* najwięcej nielegalnych imigrantów niemiecka BGS łapie na granicy... z Francją.
To, że nie ma kontroli granicznej nie znaczy, że granica nie jest pod kontrolą.
:)

--
><> <>< ><> <>< ><> <>< ><> <>< ><>
125 WSth SDRI GROM
Maciek Pietraszczyk

Z harcerstwa sie nie wyrasta. Do niego trzeba dorosnac.

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 10 paź 2002, 12:06

może się narażę na jakieś gromy z nieba, ale moja siostra była zuchem gdy miała sześć lat - po roku dostała słoneczko bodajże, bo nie mogła złożyć obietnicy (tak przynajmniej stwierdziła moja drużynowa)

sam kilka lat później miałem ten sam problem - na zbiórki przychodziły dwa sześciolatki; niestety przepaść pomiędzy jedynastolatkiem a sześciolatkiem powodowała, że sześciolatki były traktowane trochę jako maskotki...

gdybym mógł coś zmienić - to zaproponowałbym przeniesienie dzisiejszych czwartoklasistów do harcerzy, a poszerzenie zuchów od szóstego roku życia

nawiązując do Wielkiej Brytanii, to jak już pisałem w ramach ZHPpgK działają Skarzaty, które mają 4-6 lat

Juliusz
Zapadłem w sen zimowy. Nie budzić!
Dobranoc

MaciekP

Post autor: MaciekP » 10 paź 2002, 12:22

Sorki, że się włączam, ale jako drużynowy drużyny (nomenomen) GROM i funkcjonariusz SG powiem:
* specjalność policyjna w ZHP (nieformalnie), to Harcerska Służba Porządkowa, w przeciwieństwie do specjalności wojskowych polega na konkretnym i praktycznym działaniu, które pacyfiści w rodzaju g00rka dostrzegają i doceniają dopiero jak ich nie ma;
* w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie opracowałem program współdziałania SG i ZHP w wyniku czego właśnie obejmuje w GKZHP tę specjalność (w ramach Inspektoratu Drużyn Proobronnych), możliwości działania jest od jasnej i niespodziewanej;
* zgadzam się z druhną "cyfrową", że należy rozwinąć HSG i HSP w specjalnośc ogólnopolicyjną i w tę stronę zamierzam działać, myślimy podobnie.

Pozdrawiam Słubice.

Maciek

P.S.
* kiedy w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej we Francji zaistniała groźba "wizyty" neofaszystów u żabojadów w ciągu jednej nocy odtworzono kontrole graniczne w państwach okalających Niemcy. Skąd wzięli się funckjonariusze na granicach, których rzekomo nie ma?
* najwięcej nielegalnych imigrantów niemiecka BGS łapie na granicy... z Francją.

--
125 WSth SDRI GROM
Maciek Pietraszczyk

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 10 paź 2002, 16:04

ja po prostu myślałem w ten sposób:

zuchy: zerówka - trzecia klasa
harcerze: czwarta klasa - szósta klasa
gimharcerze: gimnazjum
wędrownicy: szkoła średnia

myślę, że taki podział jest w miarę logiczny

Juliusz
Zapadłem w sen zimowy. Nie budzić!
Dobranoc

MaciekP

Post autor: MaciekP » 10 paź 2002, 16:25

Pozdrawiam Słubice.

Maciek

P.S.

--
125 WSth SDRI GROM
Maciek Pietraszczyk

sylwia

Post autor: sylwia » 10 paź 2002, 18:32

Mam małe pytanko. W poprzednim spisie było pytanie, jaie materiały chcielibyśmy dostawać drogą elektroniczną(na jakie tematy). Czy to pytanie było tylko po to aby wydziął mógł wiedzieć, czego drużynowi i kadra oczekuje - czy miało to się łączyć z rzeczywistym przekazem danych? Czy podobne pytanie powtórzy się w tym roku?

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
Hufiec Białystok

kozubska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kozubska » 11 paź 2002, 01:50

Zgodzę się z Sylwią, że przepaść między trzecioklasistą a 6-latkiem i tak będzie ogromna. Możemy się zająć pewnie i młodszymi dziećmi, ale bez oddzielenia ich od starszych to się może nie udać; nie wyjdzie na dobre ani im, ani nam.

Pozdrawiam
(szczególnie komendanta mojej kolonii zuchowej :))

[Edytowany przez kozubska dnia 10.10.2002 o 22:51 GMT]
phm. Aleksandra Kozubska
Centralna Szkoła Instruktorska

sylwia

Post autor: sylwia » 24 paź 2002, 10:09

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
Hufiec Białystok

sylwia

Post autor: sylwia » 16 lis 2002, 01:42

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
Hufiec Białystok

Alienek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alienek » 10 gru 2002, 01:20

Myślę, że powinno dać szansę tym młodym dzieciom. Myślę, że wielu "drużynowych" boi się przyjęcia 6-cio latka, bo nie są dostatecznie odpowiedzialni do opieki nad takimi szkrabami... Od roku nie miałem styczności z moją GZ, ale jak byłem w jej kadrze, to mieliśmy tylko III i IV klasę i było ciężko. Teraz podobno się to zmieniło... Ale "moja" zuchna z IV klasy nie chce przechodzić do harcerek, bo chce się bawić i uczyć inne dzieci dobrego nastawienia do siebie :). Myślę, że miała by pole do popisu.... Jestem za tym, aby dzieci w wieku 6 lat mogły należeć do GZ...
Rafał Półbratek
191 WDW "Czarny Szlak"
Warszawa Mokotów
poza tym w HGR Bemowo

sylwia

Post autor: sylwia » 10 gru 2002, 11:57

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
Hufiec Białystok

Madzia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madzia » 04 mar 2003, 19:43

W mojej gromadzie jest troje dzieci w wieku 6 lat. Na początku troszkę się bałam. Szczególnie, że dla mnie to wszystko było tak samo, jak dla tych dzieciaków, nowe i właściwie to wszystkiego się uczyłam (gromadę mam od pół roku). Teraz cieszę się, że te dzieciaki są w gromadzie. One nie opuściły jeszcze żadnej zbiórki. Zawsze wszystko robią bardzo chętnie i nie narzekają, że np. im się czegoś nie chce. Wprost przeciwnie. Zawsze im sie chce. Dwoje z nich pojechało z nami na zimowisko. I, wbrew temu czego sie bałam, radziły sobie chwilami lepiej niż trzecioklasiści. I jeszcze, co też mnie zdziwiło, gdy odjeżdżaliśmy, nawet nie spojrzeli w stronę rodziców. W przeciwieństwie do straszych dzieciaków, które płakały i "chciały do mamy". A jak te dzieciaki trafiły do gromady? W dwóch przypadkach starsze rodzeństwo ich przyprowadziło. A potem na podwórku przekonywali resztę dzieciaków.
Bardzo się cieszę, że w mojej gromadzie są dzieciaki z zerówki i chciałabym, aby było ich więcej,a nie tylko 3. Pozdrawiam :)
pwd. Magdalena Grochala

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 11 mar 2003, 05:24

Ja od lat pracuje z 6, a nawet (2krotnie mi sie zdażyło) z 5(!) - latkami i nie mialam z tym żadnych problemów.
Natomiast przekazanie zuchów na poziomie 4 klasy jest w moim przypadku górną granicą.
Akceleracja rozwoju maluchów jest faktem dokonanym (przynajmniej w środowiskach wielkomiejskich) i niema co walczyć z wiatrakami.
Trzecioklasista zaczyna już wygłądać czegoś "poważniejszego" niż siedmiolatek, i tu można mu podsunąć jakąś "ważną" sprawność, III gwiazdkę, opiekę nad maluchami, ale "czwartak" zaczyna sie poprostu nudzić i kropka.
(przynajmniej w dotkniętym obłędem Szczecinie)
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”