Przynależność

Elektroniczny System Harcerskich Danych
ODPOWIEDZ
daniello215
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: daniello215 » 21 maja 2013, 15:40

Witam,
Mam pytanie dotyczące naszej "cudnej" ewidencji, jak mogę jako drużynowy logujący się do sytemu dodać ludzi ale nie jako członków tylko osoby przynależne?
Próbowałem różnymi sposobami, ale ciągle mam że PESEL jest w systemie i nie mogę dodać nowej osoby.. Może powstałaby przycisk do przynależności, albo przynajmniej instrukcja jak zrobić to manualnie na tym systemie.
"Dzielność jest fundamentem charakteru... tylko ludzie z charakterem mogą zmieniać świat"
hm. A. Kamiński

marzanna
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marzanna » 03 cze 2013, 10:53

a czy nie jest tak, że osoby z Twojej drużyny są w systemie np. jako zuchy w gromadzie?
Ew. spojrzyj czy nie jest tak, że zostały "usunięte z ewidencji" - w zakładce "Szukaj osób".
ew. Drużyna - lista transferowa.
Wg mnie ewidencja działa. Tylko jest to system, który trzeba poznać, żeby zrozumieć. :)
phm. Marzanna Rzepka

vanadey
Użytkownik
imię i nazwisko: Andrzej Sawuła
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa
Chorągiew: Gdańska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: vanadey » 03 cze 2013, 12:45

To, czego chcesz dokonać, nie jest możliwe i nie jest to sprawa błędu w Ewidencji, tylko zrozumienia instrukcji o przydziale i przynależności w połączeniu z zasadami dostępu do danych osobowych harcerzy. ;)

Jeśli ktoś ma przydział służbowy dokądś, to tylko szef tamtej jednostki ma możliwość edytowania danych delikwenta. W szczególności, dane instruktorów (również będących np. przybocznymi w drużynie) może edytować tylko administrator hufcowy, dane harcerzy działających w kilku środowiskach może edytować tylko drużynowy środowiska „głównego”. W obecnym systemie można dodać przynależność, na karcie Przydział służbowy członka, ale może to zrobić tylko szef jednostki, do której ten członek ma przydział podstawowy. Zasada ogólna: dane członka może edytować ten szef jednostki, któremu dany członek płaci składki. :)

W tym przypadku sprawdziłbym (przez wyszukanie człowieka), jaki status w Ewidencji mają ci członkowie. Jeśli zostali usunięci, trzeba ich przywrócić, jak pisze marzanna. Jeśli mają przydział do jakiejś innej jednostki - trzeba skontaktować się z jej szefem i załatwić przeniesienie członków.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2013, 14:07 przez vanadey, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Andrzej Sawuła HR
komendant Szczepu NS „Zielone Koniczyny” w Gdańsku

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 04 cze 2013, 08:26

Zgodnie z instrukcją o przydziale
10. Członek zwyczajny ZHP może mieć przydział wyłącznie do jednej jednostki organizacyjnej. Przydział służbowy wskazuje miejsce opłacania składek członkowskich, wprowadzenia do wprowadzenia do Ewidencji ZHP oraz zaliczania służby instruktorskiej.
11. Członek zwyczajny ZHP może należeć jednocześnie do kilku jednostek organizacyjnych.
12. W przypadku przynależności do jednostki innej niż ta, do której ma się przydział służbowy, zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, muszą spełnić następujące warunki:
1) złożyć oświadczenie kierującemu jednostką organizacyjną, do której mają przydział
2) uzyskać zgodę kierującego jednostką organizacyjną, do której chcą dodatkowo należeć

3) uzyskać zgodę rodziców lub prawnych opiekunów (dotyczy osób, które nie ukończyły 16 lat).
Jeśli dopisanie "przynależności" może dokonać jedynie "szef przydziałowy" to wg mnie jednak jest to pewien bezsens w działaniu Ewidencji.
Bo wymaga zbytecznej biurokracji.
"Szef przynależny" i tak musi znać dane osobowe danej osoby.
I to od niego a nie od "szefa przydziałowego" trzeba "uzyskać zgodę".

Czyli teoretycznie (bo nie próbowałem tego), "szef przydziałowy" może nawet bez wiedzy/zgody "szefa przynależnego" nadać komuś przynależność do innej jednostki.

Wg mnie warto by to jakoś zmienić.
Ostatnio zmieniony 04 cze 2013, 08:27 przez dokumenty, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

vanadey
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: vanadey » 04 cze 2013, 08:38

Ten stan wynika wprost z Instrukcji ws. przydziału służbowego i przynależności (pp. 10 i 16.1). Szef jednostki, do której mamy przynależność, wcale nie musi mieć dostępu do naszych danych osobowych, a na pewno nie z automatu. Choć możliwość uprawnienia go do tego dostępu byłaby faktycznie wygodna.

Pewnie, że nasz drużynowy może nam powpisywać do Ewidencji jakieś bzdury na nasz temat, w tym przynależność do jakiejś innej jednostki... tylko że to jest wtedy przekroczenie uprawnień przy przetwarzaniu naszych danych, co w niektórych okolicznościach jest wręcz przestępstwem (!). A z samego faktu odnotowania w Ewidencji przynależności niewiele w sumie wynika, więc nie demonizowałbym tej możliwości.
hm. Andrzej Sawuła HR

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 04 cze 2013, 08:50

vanadey pisze:Ten stan wynika wprost z Instrukcji ws. przydziału służbowego i przynależności (pp. 10 i 16.1). Szef jednostki, do której mamy przynależność, wcale nie musi mieć dostępu do naszych danych osobowych, a na pewno nie z automatu. Choć możliwość uprawnienia go do tego dostępu byłaby faktycznie wygodna.
Nie myl dostępu do danych osobowych w Ewidencji z dostępem do danych osobowych jako takich.
Bo musi mieć do nich dostęp.
Niby jak ma zweryfikować fakt "przydziału w ZHP" zanim "wyda zgodę na przynależność" ?

Masz rację co do p.16.1 ale wg mnie jednak to "szef przynależny" winien mieć mozliwoć dopisania "przynależności".
Bo tak jak jest teraz to wymaga produkowania papierów.
Ostatnio zmieniony 04 cze 2013, 08:54 przez dokumenty, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 04 cze 2013, 09:01

Choć co do p.16.1 mam jednak pewną wątpliwość
16. Ewidencję ZHP prowadzą:
1) dla członków podstawowych jednostek organizacyjnych – kierujący podstawową jednostką organizacyjną
Bo niby którą p.j.o. ? Tą "przydziałową" czy tą "przynależną" ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

vanadey
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: vanadey » 04 cze 2013, 09:25

Sorry, ale jak dla mnie to jest szukanie dziury w całym. Jesteśmy organizacją młodzieżową czy biurokratycznym urzędem?

Szef jednostki, do której masz przydział, wprowadza Cię do Ewidencji. Potem prowadzi Ewidencję dla ludzi z przydziałem do swojej jednostki. Identyczne zasady obowiązują przy instruktorach i drużynowych, którym wszystko wpisuje KH, niezależnie od ewentualnych innych funkcji delikwenta.

Nie rozumiem też problemu „produkowania papierów”. Jakich papierów??? Pytasz delikwenta, gdzie ma podstawowy przydział, dzwonisz do drużynowego i potwierdzasz, czy na pewno. Od razu prosisz drużynowego o dopisanie przynależności do Ciebie i wszystko. Jeśli chcesz koniecznie mieć ślad (nie wiem, po co, ale...), prosisz go mailem. Chciałeś na to zbierać dokumenty do teczki osobowej? ;)

Teoretycznie mogłoby być tak, że szef jednostki, do której delikwent ma przynależność, mógłby edytować część danych w Ewidencji. Tylko że kosztem byłoby skomplikowanie uprawnień do dostępu do danych osobowych (nie każdy zestaw danych delikwenta to dane osobowe w rozumieniu ustawy), a zysk byłby niewielki, bo większość harcerskiej działalności i tak powinna odbywać się w jednostce podstawowej.
hm. Andrzej Sawuła HR

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 04 cze 2013, 10:52

vanadey pisze:Nie rozumiem też problemu „produkowania papierów”. Jakich papierów??? Pytasz delikwenta, gdzie ma podstawowy przydział, dzwonisz do drużynowego i potwierdzasz, czy na pewno. Od razu prosisz drużynowego o dopisanie przynależności do Ciebie i wszystko. Jeśli chcesz koniecznie mieć ślad (nie wiem, po co, ale...), prosisz go mailem. Chciałeś na to zbierać dokumenty do teczki osobowej? ;)
Hmmm....
12. W przypadku przynależności do jednostki innej niż ta, do której ma się przydział służbowy, zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, muszą spełnić następujące warunki:
1) złożyć oświadczenie kierującemu jednostką organizacyjną, do której mają przydział
2) uzyskać zgodę kierującego jednostką organizacyjną, do której chcą dodatkowo należeć
3) uzyskać zgodę rodziców lub prawnych opiekunów (dotyczy osób, które nie ukończyły 16 lat).
Zgodę rodziców i tak musisz mieć.

P.S.
ZHP jest organizacją wychowawczą.
Bo "organizacją młodzieżową" jest niejako "przy okazji", bardziej dla polityków i urzędników.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ewidencja”