Skasowane na prośbę Szanowanej Osoby

Elektroniczny System Harcerskich Danych
ODPOWIEDZ
Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 09 maja 2012, 22:43

Wczoraj napisałem tekst o kartach ID ZHP. Dziś zadzwoniła do mnie Szanowana przeze mnie Osoba prosząc o usunięcie tekstu z mego serwisu.

Prośbe tę spełniam, kierując artykuł do właściwego miejsca jakim jest nasze forum, a ponieważ otrzymałem juz oficjalne odpowiedzi również je dołączę, by nie narażać adwersarzy na traume ponownego odpowiadania na moje opinie.

Nie chcą również nikogo urazić anie obrazić poddaję ten tekst autocenzurze, meritum sprawy pozostawiając do dyskusji

--------------------

Powoli zaczynam mieć długie zęby na naszą Główną Kwaterę i pomysły tak trafne, jak milion w Totka.

Po nieszczęsnej akcji &#8222;podatek 80 zł&#8221; (przypomnę zysk ok. 31 000 zł i cała późniejsza akcja dez-informacyjna i wycofywanie się rakiem z bezczelności w stylu Poborcy) z początku zeszłego roku rodzi się już nowa afera, tym razem harcersko-bankowa, a dotyczy nas wszystkich. Wszystkich członków ZHP wpisanych do elektronicznej ewidencji i w związku z tym mającymi otrzymać karty identyfikacyjne. Nie mam nic przeciwko wyrobieniu kart identyfikacyjnych w formie elektronicznej, są już takie legitymacje studenckie, emeryckie itp., ale pierwszy raz spotykam się z pomysłem powiązania takiej karty z funkcją finansową komercyjnego Banku.

Ta karta to nic innego jak karta płatnicza, tzw. przedpłacona (pre-paid), która jest często dawana przez firmy swym pracownikom i zasilana np. premią tzw. &#8222;Bonusem&#8221;. Jakie funkcje dla harcerzy ma mieć zwykła magnetyczna karta płatnicza? "AUTOCENZURA", nie wspominając tu o nas, jako o &#8222;target`cie&#8221; dla doradców bankowych, którzy ciągle wymyślają coś, by nam ulżyć w kieszeni.

ZHP to prawie 90 000 członków, w większości niepełnoletnich, których dane (podobno niepełne) osobowe zostały przekazane do Banku w celu wydania kart. Nie spieram się o to, nie znam umowy z Bankiem, ani możliwości tej karty, ale wydaje mi się, że legitymacja członka ZHP nie może zawierać innych oznaczeń niż związkowe np. logo czy Krzyż Harcerski, oraz oczywiście fotografię posiadacza i możliwość odczytania jej zawartości bez terminali elektronicznych.

Ja sobie osobiście tego sobie nie życzę, bo skończy się to obowiązkową plakietką na mundurze harcerzy np. &#8222;Sponsorowany przez BANK&#8221;.

Kolejny pomysł GKi mający nam pokazać nasze miejsce w szeregu&#8230; "AUTOCENZURA". Nie wyszło z 80 zł, to wymyślimy zarobek poprzez niejasną i niekonsultowaną społecznie transakcję z Bankiem.

Czy sprawa jest legalna orzecze GIODO, albo Sąd, ale swąd spalenizny już czuję (ostatnio dowiedziałem się, że GIODO już w GK działa na tym polu), a potem będą Chorągwie i Hufce.

Cierpliwie poczekam&#8230;

Nie było żadnych konsultacji, pytań, propozycji, jak taka karta ID ma wyglądać i jakie funkcje spełniać, przez cały okres wprowadzania ewidencji cisza była na ten temat i wielka i tajemnica, a na koniec wielka akcja reklamowa o możliwościach tej karty, a co obiecywano&#8230; zniżki, bonusy itp. korzyści materialne.

Ja osobiście nie zamierzam korzystać, ani płacić za żadną kartę bankomatową z logo VISA i Banku, nie będę reklamował jego usług, ani korzystał z &#8222;przywilejów&#8221; jakie ta karta ma dawać, to znów złudne reklamowe chwyty GKi , jak to będzie fajnie. I stąd zapewne taki pośpiech z uzupełnianiem Ewidencji, bo Bank naciska o szybsze uruchomienie systemu.

A ja powiem NIE, NIE potrzebuję tej karty, wystarczy mi Książeczka Służbowa Instruktorska, gdzie widzę co mam i to bez terminala. Gdy tą kartę przypadkiem otrzymam, przetnę ją i odeślę na ul. Konopnickiej 6 w Warszawie.

Do czego wszystkich Czytelników gorąco zachęcam.

Bez niej i tak pozostanę członkiem ZHP, składki płacić będę i nikt mnie nie wyrzuci, a w dobie Internetu w GK niech pamiętają, że nie mają monopolu na wiedzę i informację, a krytyki bzdurnych pomysłów nie powstrzymają. Można skasować własne hufcowe archiwum forum, licząc na to, że inni zapomną, ale niezależnych harcerskich Witryn krytycznie odnoszących się do &#8222;koko koko KARTA spoko&#8221; nie powstrzymają od dyskusji, a im więcej głosów w Internecie się pojawiać będzie, tym szybciej zostaną zmuszeni do zjadania kolejnej żaby i mętnego tłumaczenia, &#8222;że nie tak miało być, że nie rozumiemy, że nie takie były intencje&#8221;, ale smród się już przyczepił i nieść się będzie dalej, a ucierpi na takim postępowaniu tylko wizerunek ZHP w Społeczeństwie.

Przypomnijmy sobie aferę z Godłem RP na koszulkach reprezentacji Polskiej w piłkę kopaną, jak się afera zrobiła, to i sam superprezes PZPN szybciutko wycofał się z chorego pomysłu &#8222;reprezentacji PZPN&#8221;, a o sprawę otarł się nawet Prezydent w obronie Godła.

Walczmy o pryncypia, o Symbole, o Nasze znaki, Krzyż Harcerski, a nie ZHPowski, o Proporce i Sztandary, o Hymn, o nasze barwy chust i plakietki Szczepów, dbajmy o nasze korzenie i historię, nie rezygnując z własnej tożsamości w imię poprawności politycznej i kilku złotych zniżki na krem do czyszczenia sumienia.

P.S. Zadziwia mnie, gdzie w tym wszystkim pozostanie harcerstwo, skauting i Bi-Pi, rozmieniany na drobne i zaprzęgnięty do niewdzięcznej roboty na zyski światowej finansjery. Ciekaw jestem, co wpłaci na konto tej karty Matka naszego poleskiego biednego harcerza, który ma kłopot z opłaceniem składki członkowskiej, "AUTOCENZURA"

Powyższa wypowiedź jest moją osobistą opinią
Jarosław Dybowski pwd

I na koniec cytat z FAQ dotyczącego Karty ID

Co się stanie gdy nie odbiorę karty?

Jest to niewykonanie uchwały Głównej Kwatery ZHP. Najprawdopodobniej nie zostaniesz wyrzucony z harcerstwa. Pamiętaj jednak, że wraz z unowocześnianiem systemu Ewidencja ZHP brak karty będzie wiązał się z wieloma utrudnieniami w codziennej pracy w drużynie, np. brakiem możliwości zgłoszenia się na biwak czy rajd.

Najprowdopodobniej mnie nie wyrzucą z harcerstwa, no łaskawcy. Uchwały 80 zł też nie wykonałem i co? Uchwała upadła jako niezgodna z prawem, a na upadek powyższej są duże szanse dzięki GIODO... ale jak pisałem cierpliwie poczekam.

I wbrew pozorom cieszyć się będę jesli się pomylę
-----------------------------------------------------------

Odpowiedź na mój artykuł z moimi odpowiedziami pod akapitami

Szanowny druhu harcmistrzu. Pozwoliłem sobie w odpowiedzi na list druha odnieść się bezpośrednio do wypowiedzi pod konkretnymi akapitami, mam nadzieję, że odpowiedzi me druha zadowolą, jeśli nie informuję, że w wolnej chwil tekst artykułu zostanie przeniesiony z www.jedrusie.org na www.forum.zhp.pl i tam dalej dyskusja może trwać dalej, druh przedstawi publiczne swe racje a ja obnażę swe emocje.

Z harcerskim Pozdrowieniem
CZUWAJ
Jarosław Dybowski pwd

From: xxxxx
Paweł Chmielewski (ZHP Główna Kwatera)
Sent: Wednesday, May 09, 2012 1:26 PM
To: Administrator www.jedrusie.org
Subject: Re: Pomysły GK ZHP - moja ocena

Do druha pwd. Jarosława Dybowskiego
administratora portalu "Jędrusie"

Na początek przedstawię się: hm. Paweł Chmielewski, kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków GK ZHP,
/
Bardzo mi miło

W artykule opublikowanym na stronie internetowej www.jedrusie.org oraz wysłanym via e-mail do instruktorów ZHP (odpowiedź kierowana jest do tej samej grupy odbiorców) zawarto szereg tez, z którymi nie sposób się zgodzić.
/
Nie ma obowiązku zgadzania się ze mną

Przedstawianie własnego punktu widzenia w opisie nacechowanym emocjami, unikanie faktów i potwierdzania swych domysłów w źródłowych materiałach (umieszczonych na stronie internetowej www.zhp.pl/karta) jest typową dezinformacją i wprowadzaniem czytelników w błąd.
/
Niewątpliwie emocje są w tej sprawie, bo to kolejny dla mnie dziwny przynajmniej pomysł GKi, pierwszy to zastrzeżenie Krzyża, drugi 80zł, a ten jest trzeci, nie za dużo kwiatków, które te pomysły dyskwalifikują?

Dla porządku odnoszę się do głównych tez przedstawionych w Druha tekście:

1. Nie jest prawdą, że "karta to nic innego jak karta płatnicza", jest to przede wszystkim karta członkowska ZHP wprowadzona uchwałą Głównej Kwatery ZHP.
/
Dla mnie to zwykła karta VISA i to starego typu, na pewno nie jest to karta identyfikacyjna, bo nie posiada fotografii posiadacza. Fakt, że trzeba ją uaktywnić w banku nic tutaj nie zmienia, zwykłą kartę tez trzeba aktywować, ja osobiście nie życzę sobie kolejnego plastiku w kieszeni, dlaczego nie jest to karta typu ZUSu lub legitymacji studenckich, to by wystarczyło. A numer ewidencyjny nadany w EWI można wpisać w Książeczce Harcerskiej lub instruktorskiej w adnotacjach, przecież i tak nikt z posiadaczy karty nie potrzebuje karty tylko numer EWI, by funkcjonować w związku. Nadajcie nr EWI, właściwa komenda wpisze w Książeczkę i już, po co do tego karta VISA i to niedziałająca i kosztowna.

2. Proszę o argumentację do tezy, że GK ZHP otrzyma od banku bonus za uruchomienie systemu. Dopóki nie przedstawi Druh rzetelnej argumentacji opartej na faktach, ten fragment należy traktować jako przypisywanie nieuczciwej motywacji Głównej Kwaterze ZHP, a także naruszenie dóbr osobistych osób odpowiedzialnych za wdrożenie kart.
/
Nie bardzo wierzę, że Bank mając dostęp do takiej ilości osób nie zaproponował dla ZHP jakichś korzyści, to instytucja kierująca się zyskiem, a z wypowiedzi prasowych wiem, że były inne propozycje, a ta była najkorzystniejsza, co nie jest równoznaczne z najtańsza, co pozwala mi snuć tezę, że załatwiająca sprawę GK ZHP korzyści jakieś odniesie, może np. bank zostanie sponsorem strategicznym związku. Poza tym, że sprawę pilotuje Wydział Pozyskiwania Środków sugeruje POZYSKANIE ŚRODKÓW, co według mego rozumienia jest KORZYŚCIĄ. Straszenie pozwami o naruszenie dóbr, ostatnio stało się strasznie modne, bo każdy ma swe pojęcie dobra osobistego, ja np. mogę się obrazić o fakt nazwania mnie łysym, ale do sądu z tym nie pójdę, bo ośmieszać się nie będę.

3. Do banku nie zostały przekazane dane osobowe, a jedynie informacje nie stanowiące danych osobowych w myśl definicji ustawowej.
/
Myślę, że prawidłowość tego działania sprawdzi dogłębnie GIODO, nie napisałem, że przekazano dane osobowe w rozumieniu ustawy tylko, że podobno niepełne, a jak było naprawdę sprawdzi GIODO.

4. Karta członkowska ZHP może zawierać takie oznaczenia, jakie zatwierdzi organ władzy ZHP uprawniony do ustanowienia kart.
/
Oczywiście, ale komercyjny znak VISA i logo instytucji finansowej trochę mi nie pasuje na dokumencie identyfikacyjnym ZHP, bo nie wiem, czy jestem członkiem ZHP, systemu VISA czy Pracownikiem Banku (jak pracowałem w NBP to miałem ładny srebrny znaczek, teraz mam ładna pamiątkę)

5. Od 8 maja 2012 r. trwa w GK ZHP kontrola GIODO, w niedługim czasie poznamy jej efekty.
/
Czekam niecierpliwie

6. Nie są potrzebne konsultacje w sprawie realizacji strategii ZHP. Wprowadzenie kart jest elementem realizacji celu strategicznego "Prosta dokumentacja e-ZHP".
/
Jasne, że, po co pytać, GK ma swe JEDYNIE SŁUSZNE zdanie, tak już druhu było i to doskonale pamiętam i emocje niezdrowe we mnie to budzi.
Ale wtedy najwyższym stopniem instruktorskim był hm PL

7. Wydanie kart nie jest działaniem reklamowym ani marketingowym.
/
To proszę usunąć oznaczenia VISA i Banku z Karty, powiązanie ZHP z tymi dwoma organizacjami jest dla nich czystym działaniem marketingowym, bo ranga naszego Związku nadal jest dość duża. Jeszcze sprawa oferowanych korzyści dla posiadacza kart, typu zniżki itp. przecież dotyczą one KARTY Z UAKTYWNIONĄ FUNKCJĄ PŁATNICZĄ, ZASILONĄ KWOTA PIENIęŻNĄ I TRANSAKCJI REALIZOWANEJ PRZY POMOCY TEJ KARTY. Wobec czego karta tylko, jako ID ZHP nie ma właściwości generujących korzyści dla posiadacza, a biorąc pod uwagę, że większość członków ZHP jest niepełnoletnia i umowy z Bankiem zawrzeć nie może i dochodów własnych nie posiada, to korzystanie ze zniżek jest dla nich zamknięte z mocy prawa i możliwości finansowych.

8. Wzywanie do niszczenia kart i odsyłania ich do GK jest łamaniem wewnętrznego prawa stowarzyszenia oraz otwartym działaniem na szkodę ZHP.
/
Proszę postawić mnie przed Sądem harcerskim, chętnie podejmę wyzwanie. I jak druh przeczytał nie WZYWANIE A GORĄCE ZACHęCANIE, a to jest znacząca różnica

Nawet jeżeli nie określono sankcji związanych z niewykonaniem uchwały wprowadzającej karty, nie oznacza, że ich wdrożenie nie jest obowiązkiem całej organizacji. Takie podejście do obowiązków wynikających z członkostwa w stowarzyszeniu jest przejawem niezrozumienia idei dobrowolnego zrzeszania się w celu realizacji wspólnej misji.
/
Jak bank przysyła mi niezamówioną kartę płatniczą przecinam ją i odsyłam. Na karcie znajdują się oznaczenia systemu płatniczego VISA i Banku, ja to traktuję, jako kartę identyczną z innymi, nie mam obowiązku czytania dołączonej ulotki pełnej frazesów o korzyściach z korzystania z karty
Promowanie sytemu VISA i Banku nie jest misją ZHP i moją.
Otwarte działanie na szkodę ZHP, a przede wszystkim wizerunku Związku wśród własnych członków, to wspomniane pomysły rodem z GK. Wymyślacie coś, nie patrząc na reperkusje społeczne, na zdanie i opinie swego związku, a potem się dziwicie, że trzeba się rakiem wycofywać albo przegrywacie sprawy w Sądzie jak w sprawie Krzyża Harcerskiego, to jest działanie na szkodę związku, ja tylko nieśmiało protestuję przeciwko tej indolencji jaka ogarnia ZHP, wywołujecie tymi działaniami tyle uśmiechów politowania, że aż strach, a na dzisiejszy temat jak na razie za wyjątkiem druha i Osoby nikt nie wyraził się pozytywnie o pomyśle tych kart.
Jak to było z 80 zł, najpierw obowiązkowa składka, potem zamieszanie, niezgodność uchwały ze Statutem, potem, że darowizna, a na końcu pełne usta powietrza.

9. Pisząc o walce o pryncypia zapomina Druh, że podstawową tradycją harcerstwa, zakorzenioną w pierwszych latach tego ruchu, jest nowoczesność. Gdyby przed wojną była możliwość wprowadzenia elektryczności do harcerskich obozów, z pewnością by to zrobiono. Odwołując się wyłącznie do symboliki, czyli widocznych znaków harcerskich, przekreśla się to, co w harcerskim wychowaniu jest najważniejsze, a więc kreowanie postawy otwartości i gotowości do zmian.
/
W 1982 roku na Harcerskiej Polanie w Strużnicy funkcjonowało zasilanie elektryczne, przez dwa kolejne lata ja osobiście prowadziłem obozową ciemnię fotograficzną, zarzucanie mi braku zrozumienia nowoczesności w harcerstwie &#8211; całkowicie chybione

Styl, użyte porównania i wspomniane już wyżej emocjonalne nacechowanie artykułu Druha oceniam negatywnie i gdyby nie to, że został on przesłany na adres karta@zhp.pl, nigdy nie udzieliłbym odpowiedzi.
/
Dlatego została na w/w adres wysłana, uspokoję druha, że tekst zostanie zdjęty z Harcerskiego Portalu Jędrusie na prośbę jednej Osoby, a dyskusję przeniosę na forum.zhp.pl, bo faktycznie tam jest miejsce na tego typu dyskusje. Są sprawy, w których ważne jest meritum sprawy, styl ma każdy własny, ja nie jestem poprawny politycznie i dyplomatą być nie zamierzam, więc mój styl mi wystarcza. A że druhowi styl mój się nie podoba, cóż rzecz gustu, a z tym się nie dyskutuje (jeden z druhów, do którego go wysłałem określił ten tekst jako genialny, więc wyszło na zero). Emocjonalne nacechowanie artykułu nie jest wadą, emocje są powodem jego napisania, i tak ma być w harcerstwie, emocje i przygoda tworzą harcerstwo, a nie dokumenty, o czym pewnie druh już zapomniał.
Powoływanie się na styl adwersarza, jego emocje i na tej podstawie deprymowanie go, dla mnie jest trochę&#8230; jakby zabrakło drugiej stronie argumentów w dyskusji.

Proszę pamiętać, że zastrzeżenie, iż jest to Druha osobista opinia, nie zwalnia Druha z odpowiedzialności za wypowiedzi utrwalone i publicznie udostępnione.
/
Biorę odpowiedzialność za swe osobiste wypowiedzi, nie jest to opinia Kręgu Jędrusie ani nikogo innego, choć za wyjątkiem druha i wspomnianej wcześniej Osoby odzew jest dla mnie bardzo pozytywny,

---------------

Ciąg dalszy może trwać, albo nie, ja na razie otrzymuję od adresatów artukułu pochlebne opinie, z niecierpliwością czekam na te niepochlebne, pozostając w nadziei że jestem w głębokim błędzie
Ostatnio zmieniony 09 maja 2012, 22:43 przez Portal_Jedrusie, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarosław Dybowski pwd
Instruktor Szczepu - Były Szczep >>JęDRUSIE<< W Łodzi
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

A legendę "Jędrusiów" poniosą w świat,
Z ognisk dym i przyjaciel nasz wiatr.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ewidencja”