Komunikat Naczelnictwa Poczt Harc. Wydz.Spec. GK ZHP nr 20.l

forum Poczt Harcerskich
ODPOWIEDZ
PH 101 Lomża
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 20 wrz 2007, 20:07
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PH 101 Lomża » 22 lip 2010, 22:16

Komunikat Naczelnictwa Poczt Harc. Wydz. Spec. GK ZHP nr 20 – lipiec’2010

Druhny i Druhowie!
Naczelnicy Poczt Harcerskich!

Przypomnijmy: Pierwsze skautowe patrole pocztowe pojawiły się tuż po wybuchu I wojny światowej. W dniu 27 lipca 1914 roku w Skolem koło Stryja (na terenie dzisiejszej Ukrainy) – powstała skautowa Poczta Narodowa zadaniem, której była obsługa pocztowa organizacji "Wolność Polski" oraz "Centralnego Komitetu Narodowego". Twórcami tej Poczty Narodowej byli instruktorzy: Tadeusz STRUMIŁŁO, Stanisław SEDLACZEK, Ignacy KOZIELEWSKI i ks. Jan MAUERSBERGER
96-letnia historia Specjalności Poczt Harcerskich potwierdziła w różnych warunkach i nieprzewidzianych okolicznościach skuteczność metod wychowawczych stosowanych w Organizacji; młodzież harcerska roznosząca listy, meldunki i przesyłki dała świadectwo patriotyzmu, poświęcenia i ofiarności krwi dla Ojczyzny i bliźnim...
Przypominam, że na wniosek ówczesnego Naczelnictwa PH Naczelnik ZHP – dh. Ryszard Pacławski swoim rozkazem L.9/1992 z dnia 19 czerwca 1992 roku ustanowił dzień 6 sierpnia – Dniem Poczt Harcerskich.
Pamiętajmy, że jesteśmy spadkobiercami jednej z ważniejszych służb harcerskich w warunkach frontowych – Polowej Poczty Harcerskiej, która była jedyną tego rodzaju instytucją znaną na świecie.

W imieniu Naczelnictwa PH załogom wszystkich Poczt Harcerskich składam serdeczne gratulacje i podziękowania za wieloletnią wspaniałą służbę na niwie specjalności poczt harcerskich, za popularyzowanie i rozwijanie wśród braci harcerskiej zamiłowania do jednej z ciekawszych specjalności, za wiele wspaniałych wydawnictw upamiętniających różne ważne wydarzenia w dziejach Harcerstwa i Narodu Polskiego:
… korzystając z okazji pragnę również osobiście serdecznie podziękować Wam za współpracę i aktywność ponad przyjętą normę i rzetelną rokroczną sprawozdawczość.

Druhny i Druhowie!
Kontynuujmy, więc piękną służbę i tradycję tamtych bohaterskich poczt poprzez szeroko pojętą działalność szkoleniową i wydawniczą, realizację zainteresowań i kreatywność zrzeszonych u nas młodych ludzi. Harcerze-pocztowcy w naszych szeregach powinni rozwijać swoje zainteresowania rysownicze, graficzne i wydawnicze, uczyć się gospodarności. Warto dodać, że działalność wszystkich poczt harcerskich stanowi trwały i pokaźny dorobek Harcerstwa Polskiego.

Druhny i Druhowie!
1 sierpnia przypada 66 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapraszam tego dnia o godz. 17.00 do uczczenia w Waszych środowiskach pamięci poległych w Powstaniu Warszawskim minutą ciszy, zorganizowania w miarę możliwości wieczornic, ognisk... Zachęcam również wszystkie środowiska do udziału w centralnych obchodach 66. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Druhny i Druhowie!
Naczelnicy Poczt Harcerskich!

Korzystając z propozycji dh. Marka Bieżanowskiego, w dniu 18 sierpnia 2010 roku zwołuję Polową Zbiórkę Naczelników Poczt Harcerskich połączoną z XIII Posiedzeniem NPH.
Miejsce: Skawina, zbiórka: brama główna Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa – Krakowskie Błonia.
Szczegóły i zgłoszenia udziału u dh. Marka Bieżanowskiego = adres i numer tel./kom. znacie…

W dniach 13 – 18 lipca br. harcerze z szamotulskiej Poczty Harcerskiej 157 "Buki" wchodzącej w skład 10 ŚSH Antydes uczestniczyli w XXXIX Ogólnopolskim Harcerskim Zlocie Grunwaldzkim. Ich roczna praca została uwieńczona mianem "Drużyna Grunwaldzka", z którego wszyscy powinniśmy być bardzo dumni, a dh. Naczelnikowi PH 157 i Jego Załodze tą drogą składam serdeczne gratulacje!

Czuwaj!
hm. Henryk F. Karwowski HR
Naczelnik Poczt Harc. WS GK ZHP

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Poczty Harcerskie”