XVII Ogólnopolski Zlot Druha Szarego – Drozdowo’

forum Poczt Harcerskich
ODPOWIEDZ
PH 101 Lomża
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 20 wrz 2007, 20:07
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PH 101 Lomża » 09 mar 2010, 01:35

W 130.rocznicę urodzin ks. prałata dr hm. Kazimierza Lutosławskiego HR – Druha Szarego w gościnnych (pękających w szwach) murach Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Łomży przy ul. A. Mickiewicza 6, w dniach 5 – 7 marca 2010 roku odbył się kolejny już XVII Zlot Jego pamięci...
W piątek od godziny 16.00 do Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży zaczęli zjeżdżać się harcerze z całej Polski, tym razem reprezentujący Jedwabne, Kolno, Krotoszyn, Mońki, Mrągowo, Ostrołękę, Ostrów Mazowiecką, Rzeszów, Skawinę, Sulejówek, Szamotuły, Zambrów i oczywiście gospodarzy z Łomży. Zebrało się ponad 180 harcerek i harcerzy z przeróżnych zakątków naszej Ojczyzny – 19 reprezentacji hufców, drużyn, patroli i poczt harcerskich.
Wieczorem, po odprawie kadry, odbył sie apel inauguracyjny rozpoczynający Zlot. Poprowadził go oboźny Zlotu pwd. Michał Krupa, a komendant Zlotu hm. Henryk Karwowski powitał wszystkich przybyłych uczestników. Po apelu rozpoczęła się wieczornica zapoznawcza.
W tym czasie odbywało się XI Posiedzenie Naczelnictwa PH WS GK ZHP połączone z Polową Zbiórką Naczelników Poczt Harcerskich. Naczelnik Poczt Harcerskich WS GK ZHP i jednocześnie Naczelnik PH 101 Łomża - hm. Henryk Karwowski powitał na zbiórce przybyłych naczelników: PH 14 Sulejówek pwd. Łukasza Sobierajskiego, PH 122 Skawina hm. Marka Bieżanowskiego, PH 136 Krotoszyn hm. Wiesława Grobelnego i PH 157 Szamotuły pwd. Piotra Lewandowskiego. Omówiono dotychczasowe osiągnięcia oraz zamierzenia na przyszłość.
Wstępnie przyjęto, że w maju br. odbędzie PZNPH w Szczecinie, a w pierwszej dekadzie września 2011 roku zostanie zwołany kolejny, XXIII Ogólnopolski Zlot Naczelników PH – miejsce: Sulejówek.
Zapoznano się z wynikami i przyjęto protokół plebiscytu na najładniejsze wydawnictwo poczt harcerskich za rok 2009. Tradycyjnie dokonano też wymiany pamiątkowych wydawnictw pomiędzy poszczególnymi pocztami. Spotkanie, tak jak i wieczornica przeciągnęły się do późnych godzin nocnych.
W sobotę, po śniadaniu i uporządkowaniu rejonów zakwaterowania odbył się apel. Przedstawiono na nim plan zajęć dla harcerzy na cały dzień. Najważniejszym punktem była wyprawa do Drozdowa.
W Drozdowie uczestnicy imprezy wg ustalonego harmonogramu zwiedzali Muzeum Przyrody, które działa od 1984 roku. Mieści się ono w dawnym dworze Lutosławskich.
Potem udawali się na cmentarz, gdzie w katakumbach rodzinnego grobowca Lutosławskich, z wmurowaną kopią naszego Krzyża na epitafium dh. Szarego, oddali hołd Twórcy najważniejszej dla harcerza odznaki.
Wreszcie wyruszyli na bieg harcerski, który poprzez miejsca związane z dh. Szarym, zakończył się w miejscu zakwaterowania. Po drodze wykonywali różne zadania przygotowane przez phm. Marka Sejmeja i 62. Harcerski Klub „Pol-Survival” z Łomży zdobywając w ten sposób kolejne punkty do generalnej klasyfikacji.
Trzeba było m.in. wykazać się znajomością udzielania pierwszej pomocy, którą sprawdzali praktycznie ratownicy medyczni z Grupy Ratowniczej SPR „Nadzieja”. Przedstawicielka Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży, podkomisarz Ania..., sprawdzała wiedzę z zakresu znajomości Prawa o Ruchu Drogowym. Nie zabrakło też testów sprawdzających wiedzę z historii harcerstwa, ppoż. i ruchu drogowego, które nadzorował phm. Sławomir Sienkiewicz.
Komisja złożona z naczelników Poczt Harcerskich hm. Wiesława Grobelnego i hm. Marka Bieżanowskiego oceniła przygotowane przez drużyny projekty znaczka, koperty-kartki okolicznościowej, plakietki i odznaki zlotowej.

O godzinie 18.00, po piosence „Bądź pozdrowiony gościu nasz” Komendant Zlotu powitał przybyłych gości. Znaleźli się wśród nich phm. Krzysztof Kozicki - Starosta Łomżyński, komendantka Łomżyńskiego Hufca - hm. Dorota Górska, ks. phm. Andrzej - Diecezjalny Duszpasterz Harcerek i Harcerzy, hm. o. Jan Bońkowski „Huragan” jeden z najstarszych harcerzy łomżyńskich, organizator harcerstwa na Białorusi, mgr Halina Szeligowska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 goszczącej uczestników Zlotu, mgr Anna Archacka - dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie, oraz redaktor Gabriela Szczęsna, wieloletnia piewczyni ruchu harcerskiego na Ziemi Łomżyńskiej, która przez Naczelnika ZHP odznaczona została Srebrną Honorową Odznaką „Ruch Przyjaciół Harcerstwa”.
Wręczył ją instruktor WS GK ZHP - hm. Henryk Karwowski.
O. Jan Bońkowski wspólnie z najmłodszymi harcerzami rozpalili ogień zlotowy, który ciepło oświetlał miejsce uroczystej wieczornicy. Prowadziła ją druhna Ola, drużynowa 11. Ostrołęckiej Drużyny Harcerskiej „Ślad”. Słowa gawęd przeplatały się z dźwiękami gitar i piosenkami. Drugą z szesnastu napisanych gawęd x. Jana Zawady przedstawili harcerze z Poczty Harcerskiej 157 „Buki” z Szamotuł. Po części oficjalnej przyszedł czas na podzielenie się swoimi wrażeniami z udziału w Zlocie przez poszczególne drużyny.
W końcu nadeszła ta oczekiwana chwila; wniesiony został tort urodzinowy z okazji 130.rocznicy urodzin ks. Kazimierza Lutosławskiego z zapalonymi świecami tworzącymi cyfrę „130”. Świece na torcie zdmuchnął ks. phm. Andrzej Godlewski. Najpierw goście, a po nich wszyscy uczestnicy Zlotu z apetytem degustowali tort.
Po zakończeniu wieczornicy goście wpisali się do kroniki zlotowej i kronik drużyn. Uczestnicy Zlotu nie udali się jednak na spoczynek. Długo w noc rozbrzmiewały jeszcze przyjacielskie rozmowy i piosenki przy dźwiękach gitar. Nie przeszkadzało to komisji w obliczaniu wyników generalnej punktacji.
Po niedzielnym śniadaniu uczestnicy Zlotu spotkali się na zbiórce i pomaszerowali do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie o godzinie 9.00 specjalnie dla nich Mszę Świętą koncelebrował JE ks. biskup Tadeusz Bronakowski. Wśród celebransów był też o. Jan Bońkowski – dh. Huragan. Podczas homilii Biskup Tadeusz odniósł się do krzyża harcerskiego i uczestników Zlotu.
Po Mszy Świętej, druhna Natalia Kłosińska z 4. Drużyny Harcerskiej „Panteon” w Łomży, w imieniu wszystkich harcerek i harcerzy - uczestników Zlotu podziękowała Jego Ekscelencji za duchową opiekę. Z kościoła wszyscy wrócili prosto na apel końcowy. Rozdane zostały nagrody, a Komendant Zlotu podziękował uczestnikom i kadrze oraz zaprosił wszystkich do Łomży za rok. Puchar Komendanta Zlotu za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej zdobyła 11. Ostrołęcka Drużyna Harcerska „Ślad”. Puchar Starosty Łomżyńskiego za zajęcie drugiego miejsca zdobyła 7. Kolneńska Drużyna Harcerska „Olimp”. Puchar Diecezjalnego Duszpasterza za zajęcie trzeciego miejsca zdobyła Poczta Harcerska 157 „Buki” z Szamotuł.
Wszyscy otrzymali okolicznościowe metalowe znaczki zlotowe, drobne upominki, w tym wydawnictwa poczt harcerskich, dyplomy uczestnictwa w zlocie oraz zajęciach z samarytanki i znajomości przepisów ruchu drogowego.
Każda z drużyn otrzymała też zaproszenia i materiały promujące Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa w Krakowie.

W sobotę uczestników zlotu odwiedziła delegacja miejscowej Poczty Polskiej tworząc specjalnie stoisko, na którym można było otrzymać okolicznościowy datownik PP oraz zaopatrzyć się w wydawnictwa pocztowe wg projektu dh. HF Karwowskiego, który był także autorem znaczka personalizowanego, datownika zlotowego, kartek, kopert i okolicznościowego bloczka upamiętniającego 130. rocznicę urodzin dh. Szarego.

Żegnając się, wszyscy obiecali sobie wzajem, spotkać się na kolejnym zlocie (będzie już pełnoletni, bo osiemnasty) w dniach 4 – 6 marca 2011 roku.

- hm. Marek Bieżanowski HR
- hm. HF Karwowski HR

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Poczty Harcerskie”