Kapelan komendantem hufca

Wydział Programowy
skaucik-kapelan
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaucik-kapelan » 05 paź 2003, 13:07

Co powiedzilibyście na kapelana, który zostałby komendantem hufca?

Nikt_name

Post autor: Nikt_name » 05 paź 2003, 15:30

Nie znajdziesz książkowej definicji, ponieważ jest to związek frazeologiczny luźny, a takich się w słownikach nie definiuje (bo nie ma po co, to po prostu zwykła suma znaczeń słów wchodzących w skład frazeologizmu). Związek międzyludzki to relacja zachodząca między osobnikami gatunku homo sapiens. Tyle. Jeśli koniecznie chcesz sięgać po słownik, to sprawdź definicję rzeczownika związek i przymiotnika międzyludzki.

--
Igor Kuranda HO
Szczep 7 Wieluńskich Drużyn Harcerskich

2123
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 2123 » 06 paź 2003, 18:12

Hm, a dlaczego nie????????????
"...gdy ty śpisz, kraju strzeże ktoś tu, by cię nikt nie zbudził ze snu"

Boodzioo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Boodzioo » 06 paź 2003, 19:42

AMEN!!

skaucik-kapelan
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaucik-kapelan » 07 paź 2003, 07:03

Z waszych wypowiedzi wynika że raczej jesteście życzliwie nastawieni. Ja trochę się obawiam, sam nie wiem czego. Może dlatego że dziś mówi się że ksiądz to już wszędzie chce być. Ale ponieważ żyję harcerstwem to mam wątpliwośći. Ktoś napisał AMEN. Czyli niech się tak stanie! Ciekawe to wszystko co napisaliście.

[Edytowany przez skaucik-kapelan dnia 07.10.2003 o 08:04 ]

kojot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kojot » 09 paź 2003, 07:24

Wg mnie są dwa sposoby spojrzenia na temat kapelana-komendanta.
Jeden przemawia za tym, żeby mógł on zostać komendantem, jeżeli jest instruktorem to może.
Drugi to podejście od strony "obowiązków zawodowych" kapelena. Kadencja we władzach trwa 4 lata, natomiast dekrety biskupie dotyczące przeniesienia są wydawane w większości przypadków młodych (do 30-32) księży (bo raczej o takich mówimy) częściej.

Inna jeszcze sprawa to neutrealność światopoglądowa ZHP zapisana w Statucie.
hm. Krzysztof Kujawski

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 paź 2003, 07:41

kojot napisał:
Inna jeszcze sprawa to neutrealność światopoglądowa ZHP zapisana w Statucie.
Co ma piernik do wiatraka ?!?!?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

zacier

Post autor: zacier » 12 paź 2003, 17:43

Czcigodny Księze Kapelanie! po naszej ostatniej rozmowie na gg widze ze sie pogorszylo podejscie ksiedza do tej sprawy. gzie księdza dane w katalogu publicznym i numer gg na stronie pytającej? czy ktos kto boi sie odpowiedzialności za swoje słowa i chore ambicje może byc komendantem? wszystkich księży informuje o nowym spojrzeniu i przemodleniu punktu Prawa Kanonicznego 284 &3. Przypominam też zę ksuiądz ma byc dla harcerzy i wiernych pasterzem a nie wladca. Z pozdrowieniami dla wszystkich , którzy czytaja te strone.

2123
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 2123 » 12 paź 2003, 20:03

zacier- a co ma do tego wszystkiego słowo "władca"??? Czy to jest dla ciebie synonim komendanta hufca? Przecież komendant hufca to właśnie ktoś w rodzaju pasterza!!! Myślę sobie zacier, że weszły tu w grę jakieś prywatne animozje.... nieładnie, oj nieładnie!
"...gdy ty śpisz, kraju strzeże ktoś tu, by cię nikt nie zbudził ze snu"

kojot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kojot » 13 paź 2003, 13:43

Może wytłumaczę podłoże mojej argumentacji (wspomagane przez zaciera od strony prawa kanonicznego kościoła rzymsko-katolickiego).

Prawo Kanoniczne mówi, że:

Ksiądz nie może obejmować żadnych społecznych czy politycznych stanowisk oprócz prowadzenia spraw kościelnych.

Po drugie kapelan ma za zadanie tylko sprawować posługe pasterską wsród powierzonej mu wspólnoty a nie posługe przywódcza (KPK &564).

Kan. 285 &3 - Duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej.

Powyższe pokazują, że ksiądz-instruktor nie powinien pełnić żadnych funkcji przywódczych.

Co do ostatniej mojej uwagi w poprzednim poście - wg mnie ksiądz nie może (z racji tego, że jego zadaniem jest ewangelizacja) być w pełni neutrealny w stosunku do poglądów religijnych swoich ewentualnych podwładnych.
hm. Krzysztof Kujawski

Robal

Post autor: Robal » 13 paź 2003, 14:23

Według mnie kapelan może być komendantem hufca. Stanowisko takie wymagałoby jednak ogromnej rozwagi, umiejętności kierowniczych i delikatności w podejmowania decyzji. Po prostu w takiej sytuacji łatwo o konflikty wynikające z połączenia obu funkcji: kapelana i hufcowego. I co najważniejsze musiałby wręcz starać się, aby pokazać, że jego hufiec jest nie tylko dla katolików ale dla wszystkich.
.

Nikt_name

Post autor: Nikt_name » 13 paź 2003, 15:28

Nie znajdziesz książkowej definicji, ponieważ jest to związek frazeologiczny luźny, a takich się w słownikach nie definiuje (bo nie ma po co, to po prostu zwykła suma znaczeń słów wchodzących w skład frazeologizmu). Związek międzyludzki to relacja zachodząca między osobnikami gatunku homo sapiens. Tyle. Jeśli koniecznie chcesz sięgać po słownik, to sprawdź definicję rzeczownika związek i przymiotnika międzyludzki.

--
Igor Kuranda HO
Szczep 7 Wieluńskich Drużyn Harcerskich

M.44

Post autor: M.44 » 14 paź 2003, 07:54

Ja tez uważam, że kapelan jako komendant hufca jest najgorszym rozwiązaniem.
Powinnością kapelana jest jedynie posługa kapłańska, nie zas prowadzenie hufca, czyli sprawowanie władzy. Nie wspominam juz o tym, że na objęcie funkcji potrzebuje zgody biskupa, podobnie, jak na podjęcie obowiazków kapelana. Poza tym kapłan, z racji tego, że jest kapłanem- jest zobowiązany do ewangelizacji. Czyli nawracania owieczek, przestrzegania prawa kościelnego itd. Co z niewierzącymi? innowiercami? Absolutnie jestem przeciw pełnieniu przez jakichkolwiek kapelanów jakichkolwiek funkcji przywódczych w ZHP, nawet na funckji drużynowego budzi to wątpliwości

--
M44

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 14 paź 2003, 08:04

kojot napisał:
Kan. 285 &3 - Duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej.

Powyższe pokazują, że ksiądz-instruktor nie powinien pełnić żadnych funkcji przywódczych.

Z tego co pamiętam, dotyczy to jedynie administracji państwowej i samorzadowej.
Natomiast nie dotyczy działalnosci gospodarczej i społecznej.
A przynajmniej taka jest praktyka.

kojot napisał:
Co do ostatniej mojej uwagi w poprzednim poście - wg mnie ksiądz nie może (z racji tego, że jego zadaniem jest ewangelizacja) być w pełni neutrealny w stosunku do poglądów religijnych swoich ewentualnych podwładnych.
(....)
Wychowanie w ZHP opiera się na normach moralnych, wywodzących się z uniwersalnych, kulturowych i etycznych wartości chrześcijańskich, kształtuje postawy szacunku wobec każdego człowieka, uznając system wartości duchowych za sprawę osobistą każdego członka Związku.
(....)
Ja tu się nie mogę doczytać "pełnej neutralności".
Akceptacja czyjegoś prawa do własnego "systemu wartosci duchowych"
nie oznacza wykluczenia prawa do działań ewangelizacyjnych.

[Edytowany przez dokumenty dnia 14.10.2003 o 09:05 ]
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt: