Czwarta grupa wiekowa?

Wydział Programowy
omlet

Post autor: omlet » 20 sie 2002, 12:47

rafal bednarczyk napisał:
Wazne jest przygotowanie ludzi, ktorzy maja uczestniczyc w zmianach - to jest osobna galaz wiedzy. Panuje mit, ze takie problemy jak ma nasza komenda to nigdzie indziej sie nie zdarzaja - nic bardziej blednego! Problem polega tylko na tym, ze nie ma poradnictwa dla komend i oczywiscie tradycyjnie przeplywu informacji pomiedzy jednostkami. Oczywiscie pewnie zespol problemow w duzych miastach jest inny niz w miastach powiatowych, ale nie zalezy to od regionu tylko od zaplecza socjalnego i finansowego otoczenia danej komendy. Koniecznie wiec trzeba zaczac diagnozowac problemy hufcowe i probowac oopracowywac rozwiazania zalezne od tych problemow.
Problem w tym, że w związku nie ma spójnego i zakrojonego na szeroką skalę wychowania gospodarczego. Zwłaszcza rzecz dotyczy instruktorów odpowiadających za finanse w hufcach. Optymalizacja i profesjonalizacja zarządzania w hufcach jest problemem niezwykle ważnym. Od tego zależy m.in. czy drużyny będą coraz mocniejsze, czy wprost odwrotnie.
Nie uda się dokonać zmian w zarządzaniu bez kształcenia i przygotowania odpowiedzialnych za to instruktorów, bez rozdzielenia w jakimś stopniu kompetencji wychowawczych i gospodarczych.
Z tych powodów kształcenie czy wychowanie gospodarcze jest elementem niezbędnym dla jakościowej, a nie tylko strukturalno-administracyjnej reformy w zarządzaniu. GK dążąca do rzeczywistych zmian powinna do projektów reform dołączyć plan działań kształceniowych w tym zakresie i to zdecydowanie nakierowany na dotarcie do jak największej liczby komend. Tego wydaje mi się brak jest teraz....

Pozdrawiam,

--
pwd. Maciej Syska H.O.
13 Wołomińska DH

lisa_muller

Post autor: lisa_muller » 20 sie 2002, 13:24

Jestem podobnego zdania co ty!uwielbiam harcerstwo ale nienawidze rozstań!jak nie wierzysz to sprawdz!www.szczurytobruku.prv.pl
i co? zobaczyłeś że zawiesilismy sie? bingo a chodzi mi o to że przez te podziały wiekowe odeszło wiele wiele osób i pozostało z 5...i tera nikt nie chce przyjść i niestety na rok musze se poszukać innego miejsca! tera wiesz do czego zmierzam!Zycze ci duuużo odpowiedzi!

paunow
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: paunow » 23 sie 2002, 10:17

to jest beznadziejne.czemu znowu ktos chce robic z harcerstwem to co za czasow komunizmy gdzie klasa to druzyna a szkola to szczep.ludzie prosze nie!!!!!!!!!!!obecny podzial spelnia wszystko bardzo dobrze.jesli ktos nie chce byc w harcerstwie to w nim nie jest.nie zmuszajmy ludzi zeby nas polubili tylko dajmy sie polubic!!!!!!
...w górach jest wszystko co kocham...

Artur
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Artur » 11 wrz 2002, 23:53

Moim zdaniem nowy podział jest zupełnie nie potrzebny. Jeżeli już chcemy, aby coś się zmieniło w ZHP wraz ze zmianą (dość błahą i w gruncie rzeczy nic nie zmieniającą) systemu edukacji, to przesuńmy granicę wieku dla harcerzy starszych na 16 lat - czyli koniec trzeciej klasy gimnazjum i początek szkoły średniej.
Artur Sitek

silana
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: silana » 22 wrz 2002, 16:15

Myslę, że zanim zaczniemy wprowadzać w życie pomysł czwartej grupy wiekowej, powinniśmy poczekać na kolejne decyzje MEN-u. Z tego, co wiem istnieje pomysł zlikwidowania gimnazjów, co w zamian? Tego jeszcze nikt nie wie. A poza tym nie wiem, czy to ma sens.Łatwo można zauważyć, że gimnazjum to twór sztuczny - różnica w rozwoju psycho-fizycznym, pierwszo- i trzecioklasistów jest ogromna.
Te dzieciaki nie potrafią się ze sobą dogadać, bo tak naprawdę nie mają wspólnych tematów. To można bardzo łatwo zauważyć. Po co wiec robić problem wychowawczy drużynowym?
Jednym słowem uważam, że pomysł nie jest trafiony. A z jego realizacją warto jeszcze trochę poczekać, bo wprowadzanie kolejnej grupy wiekowej po to, żeby później z niej rezygnować jest bez sensu. A poza tym większość gimnazjów i tak działa przy liceach, więc czy nie lepiej stworzyć jedną grupę wiekową z młodzieży ponadpodstawowej niż rozbijać to na dwa?
Eli

Liseczek

Post autor: Liseczek » 29 wrz 2002, 12:39

cadfael napisał:
Piszesz, że jakoby odchodzenie ludzi od ZHP miało związek z nieprzystosowaniem ZHP do współczesnych czasów.
(...)
Myślę że odpowiedź Starego Wilka jest odpowiedzią na to czy jesteśmy "przystosowani". To co napisał to konkretne powody, ale moim zdaniem wynikają one troszkę z nieprzystosowania. Dlaczego? Moim zdaniem w w tego typu org liczy się jak najbardziej profesjonalizm. Część zarzutów dotyczy jak najbardziej braku wyszkolenia drużynowych i zastępowych. Niestety również część kadry szczepów, hufców prezentuje podobny poziom. Wśród nich istnieje zgoda na to aby drużynowymi zostawali ludzie nieprzygotowani. Kuleje w takim razie system kształcenia i system kontroli (bo jest on chyba w tej chwili najbardziej potrzebny).
System kształcenia w ZHP istnieje, przynajmniej na papierze. Należałoby go wprowadzić w życie. Uważam, że trudności tkwią w wielu szczegółach (również w marzeniach niektórych o ruchu masowym).
Cele związku są określone, metody również sposobów pracy jest wiele. Czas chyba na wprowadzenie tego w życie. Być może potrzeba będzie "rewolucji" aby wprowadzić zmiany, które pozwolą "uzdrowić" ZHP.
Moje propozycje to zwiększyć nacisk na wyszkolenie i kontrolę pracy poszczególnych funkcyjnych. SZKOLIć,SZKOLIć,kontrolować, wymagać, promować lub odsuwać.

Dodatkowo proponowałbym się skupić na tym co napisał Stary Wilk. Jeśli dyskusja się rozwinie spróbujmy znaleźć konkretne sposoby rozwiązania przynajmniej na kilka z tych zauważonych problemów.

[Edytowany przez Liseczek dnia 09.08.2003 o 12:29 ]

--
pwd Liseczek
Hufiec ZHP Radzymin

silana
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: silana » 29 wrz 2002, 12:50

Zgadzam się - harcerstwo musi ściśle współpracować ze szkoła. Zauważ tylko, że większość gimnazjów i tak działą przy liceach. Po co robić w jednej szkole dwie drużyny? No chyba, ze chcemy zrobić szczep, ale wtedy dwie drużyny to za mało.:-)
A tak poważnie to uważam, że na razie to nie ma sensu. Nie mówiłam, ze gimnazja to pomysł nietrafiony, ale, mze to się może szybko zmiecić. A wtedy co? Znowu będziemy tworzyć nowe grupy wiekowe?
Eli

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 30 wrz 2002, 11:37

Na terenie naszego hufca prawie wszystkie gimnazja, które istnieją, funkcjonują przy szkołach podstawowych. Prawie, bo kiedyś wszystkie tak funkcjonowały i dopiero od jakiegoś czasu zaczęły się usamodzielniać.
Podejrzewam, że za kilka lat nie bedzie już działających wspólnie podstawówek i gimnazjów. To, że tak jest dzisiaj wynika chyba głównie z braku funduszy w kasach samorządów. A pomysł, żeby zlikwidować gimnazja - pierwszy raz o tym słyszę i przyznam, że byłoby to bez sensu.
Paweł Dobosz

TEMowiec

Post autor: TEMowiec » 09 paź 2002, 20:01

to wiadomo już od dawna. Na obozie wszystko jest nauką. Od kopania latryn po wartę w nocy wszystko czegoś uczy. Załóżmy, że obóz trwa 18 dni. 18*24=412 godzin. Przeciętna zbiórka ma 2 godziny, czyli na obozie masz do dyspozycji 206 zbiórek.

--
Piotr Kopystyński ćwik
(od najbliższej komisji chyba pwd.)
drużynowy 12.DH"TEM"
Związek Drużyn Bełchatowskich
Hufiec Piotrków Tryb.

paunow
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: paunow » 14 paź 2002, 13:18

Jasne zróbmy czwartą grupę wiekową.Tylko co to nam da.Jestem zastępową i w zastępie mam dzieciaki od 5 klasy podstawówki do 3 klasy gimnazjum i muszę powiedzieć że wspołpracuje nam sie bardzo dobrze.Gdyby postanowiono zrobić 4 grupę wiekową to połowa mojego zastępu musiała by przejść do innej drużyny tylko dlatego że wiek nie pozwala im na to żeby zostać.To jest bez sensu i bez celu.Skoro udaje nam się pracować w takich grupach jakie są to po co tak nagle rozwalać kilkuletnią pracę innych!!!!!!!!!!:-/
...w górach jest wszystko co kocham...

GBPO

Post autor: GBPO » 14 paź 2002, 23:15

Odpowiedz dla paunow
Mam nadzieję, że nikt tego nie zrobi - by nakazać w sposób formalny przejście osób z jednej drużyny do drugiej (choć znam i takich którzy by chętnie to uczynili) – istnieje coś co się zowie drużyna wielopoziomowa – choć przepisy często o tym zapominają!!!

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 15 paź 2002, 15:06

Myślę, że trzeba podkreślić, że wprowadzenie czwartej grupy METODYCZNEJ nie oznacza obligatoryjnego podziału drużyn harcerskich na te, które skupiają harcerzy z SP i harcerzy z gimnazjów. Natomiast jest przede wszystkim sygnałem dla drużynowych i kadry kształcącej, by iaczej oddziaływać na harcerza w wieku lat 11, 14 czy 17.
Nie staramy się przy tym dopasowywać do szkół i ich podziału. Po prostu dostrzegamy to samo co reformatorzy szkolnictwa - to znaczy ze należy zróżnicować sposoby odziaływania w różnych grupach wiekowych.
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 15 paź 2002, 18:18

repik napisał:
Myślę, że trzeba podkreślić, że wprowadzenie czwartej grupy METODYCZNEJ nie oznacza obligatoryjnego podziału drużyn harcerskich na te, które skupiają harcerzy z SP i harcerzy z gimnazjów. Natomiast jest przede wszystkim sygnałem dla drużynowych i kadry kształcącej, by iaczej oddziaływać na harcerza w wieku lat 11, 14 czy 17.
Nie staramy się przy tym dopasowywać do szkół i ich podziału. Po prostu dostrzegamy to samo co reformatorzy szkolnictwa - to znaczy ze należy zróżnicować sposoby odziaływania w różnych grupach wiekowych.
Czy ma przez to rozumieć że dotychczas kadra kształcaca nie wiedziała że inaczej pracuje sie z zastępem młodzików(11-12), inaczej z zastępem wywiadowców (13-14), a jeszcze inaczej z zastepem ćwików (15-16) ?????
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 16 paź 2002, 10:46

[/quote]
Czy ma przez to rozumieć że dotychczas kadra kształcaca nie wiedziała że inaczej pracuje sie z zastępem młodzików(11-12), inaczej z zastępem wywiadowców (13-14), a jeszcze inaczej z zastepem ćwików (15-16) ????? [/quote]
Kadra moze wiedziała, ale zgodnie z "doktryną metodyczną" stosowaną w ZHP zasadniczo w prawie wszystkich wydawnictwach pisano o pracy z harcerzami w wieku lat 11-15 tak jakby byli spójną grupą z którą stosuje się takie same metody działania. Natomiast z całą pewnością tej wiedzy jest pozbawiona spora część drużynowych - dlatego tak dużo gimnazjalistów odchodzi z ZHP.
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 16 paź 2002, 11:20

repik napisał:
Czy ma przez to rozumieć że dotychczas kadra kształcaca nie wiedziała że inaczej pracuje sie z zastępem młodzików(11-12), inaczej z zastępem wywiadowców (13-14), a jeszcze inaczej z zastepem ćwików (15-16) ????? [/quote]
Kadra moze wiedziała, ale zgodnie z "doktryną metodyczną" stosowaną w ZHP zasadniczo w prawie wszystkich wydawnictwach pisano o pracy z harcerzami w wieku lat 11-15 tak jakby byli spójną grupą z którą stosuje się takie same metody działania. Natomiast z całą pewnością tej wiedzy jest pozbawiona spora część drużynowych - dlatego tak dużo gimnazjalistów odchodzi z ZHP.
[/quote]

W tych "prawie wszystkich wydawnictwach" zazwyczaj pomijano pracę w zastepach ("małych grupach"). Może teraz będzie inaczej.

Mam też nadzieję że poza "sygnałami" aby "inaczej", równoczesnie przekazywane bedą "sygnały" - "jak".
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”