trzy czy cztery grupy wiekowe?

Wydział Programowy
kazik

Post autor: kazik » 31 lip 2002, 16:37

Przeczytałam wypowiedzi w temacie gimnazjum i tam nie dowiedziałam się niczego konkretnego. Interesuje mnie jak wielu drużynowych i instruktorów chciałoby byśmy mieli w ZHP cztery grupy wiekowe. Sama im dłużej pracuję z gimnazjalistami jestem przekonana o słuszności podziału na cztery grupy ale może ktoś bardziej doświadczony mógłby się wypowiedzieć.

kamila23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kamila23 » 03 sie 2002, 18:16

Nie wiem, czy jestem bardziej doswiadczona, ale odpowiem. Uważam, że przy obecnej strukturze szkoły, nowy podział jest konieczny.

Kamila

Artur
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Artur » 13 sie 2002, 16:00

Moim zdaniem trzy grupy zupelnie wystarczaja. Wystarczyloby zmienic to, ze harcerze strasi sto ludzie, ktorzy ukonczyli klase 3cia gimnazjum, a wiec od lat 16.
Artur Sitek

oleńka

Post autor: oleńka » 14 sie 2002, 09:51

Ale myślisz, że to załatwi sprawę? Jak pracować w ten sam sposób z dziećmi z podstawówki i z gimnazjum. Przecież ci z gimnazjum czuja się już o wiele starsi i "dojrzalsi". Mam im udawadaniać, że tacy nie są? A dla harcerzy z podstawówki doskonałą motywacją może być chęć wstąpienia do drużyny starszej, pracującej inaczej. Cezmu tego nie wykorzystać?

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 14 sie 2002, 12:03

oleńka napisał:
>Ale myślisz, że to załatwi sprawę?
>Jak pracować w ten sam sposób z dziećmi z podstawówki i z gimnazjum.

Kiedyś :-( w moim hufcu w arkuszu samooceny instruktora było pytanie jak często zamiast: zuchy, harcerze mówie/myslę - dzieci.

>Przecież ci z gimnazjum czuja się już o wiele starsi i "dojrzalsi".
>Mam im udawadaniać, że tacy nie są?

Raczej zapytaj się ich dlaczego tak sie czuja?

>A dla harcerzy z podstawówki doskonałą motywacją może być chęć wstąpienia do drużyny starszej, pracującej inaczej.

Jak rozumiesz to, inaczej ?

Czasami mam wrażenie że dla sporej części instruktorów,
harcerzy w wieku 14-16 lat w druzynach nigdy nie było, że nagle pojawili sie, razem z gimnazjami.

>Czemu tego nie wykorzystać?

Oczywiscie że trzeba.

Czuwaj
PC
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 31 sie 2002, 19:20

> Czasami mam wrażenie że dla sporej części > instruktorów,
> harcerzy w wieku 14-16 lat w druzynach
> nigdy nie było, że nagle pojawili sie,
> razem z gimnazjami.
Ale nalezy pamietac, ze na ogol wraz z ukonczeniem podstawowki (15 lat) mlody czlowiek przechodzil do druzyny starszoharcerskiej. Pytanie jest teraz, czy lepiej przedluzyc wiek harcerski o rok do 16 lat, czy moze lepiej stworzyc nowa grupe wiekowa, ktora odpowiadalaby na potrzeby gimnazjalistow. Moim zdaniem niejest to taki zly pomysl.
Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

worms

Post autor: worms » 24 wrz 2002, 19:26

W naszej miejscowości, która jest Lidzbark Warmiński ludzi nie muszą widzieć mundurów by widzieć harcerzy. Nasz działalność nie musi być "oflagowana" mundurami byśmy potrafili cieszyć ludzi. Bardzo często pokazujemy się w ubraniach roboczych (moro itp.) co daje nam pełne zrozumienie przez naszą społeczność. Bardzo dużo czasu spędzamy w terenie zalesionym, odwiedzamy rózne małe miejscowości w naszej okolicy...przez co jesteśmy odbierani jako ludzi ciekawi świata.
Poprzez organizacje i pracę na rzecz szkół i różnych ośrodków młodzieżowych /i nie tylko/ prowadzimy działalnosc na rzecz naszego społeczeństwa.
W miescie liczącym niecałe 18 tyś. mieszkańców naszym atutem stało się nasze zróżnicowane pochodzenie. Wielu z nas obraca się na codzień nie tylko w towarzystwie harcerzy, ale również w swoim małym /choć nie zawsze/ świecie.
Podsumowując to krótko...w naszym mieście przynależnosc do ZHP ma się wypisaną na twarzy.

"Gdy witasz się z człowiekiem oceniasz go bo wygladzie, zegnając oceniasz jego serce"

--
phm. Rafał Józefowicz HR
Komendant Hufca ZHP Lidzbark Warmiński
Drużynowy 13 HPDW "Worms'y"

silana
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: silana » 29 wrz 2002, 00:17

czwarta grupa wiekowa? po co? do tej pory wzyscy jakoś pracowali. Jeżeli gimnazjum to taki problem to może dołączyć harcerzy w wieku 14-16 do starszych albo młodszych. Z doświadczenia wiem, że tacy ludzie potrafią się w druzynie starszoharcerskiej znaleźć i całkiem nieźle pracować.
A poza tym, to nie wiadomo, co znowu MEN wymyśli. Po szkołach już krążą pogłoski o projekcie likwidacji gimnazjów. Co zamiast nich? tego nikt nie wie. A twożenie czegoś na siłę po to, żeby za dwa lata likwidować? To bez sensu. Poczekajmy więc na ostateczną decyzję MEN - u.
Eli

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 30 wrz 2002, 11:56

Likwidacja gimnazjów? To chyba jakaś głupia plotka. Za dużo czasu, pieniędzy i innych środków włożono już w reformę szkolnictwa, żeby teraz wszystko gruntownie zmieniać.
Poza tym wyodrębnienie gimnazjów było, według mnie, dobrym pomysłem i nie wiem dlaczego miałyby być one zlikwidowane.
Paweł Dobosz

silana
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: silana » 30 wrz 2002, 21:02

ja też nie wiem, dzlaczego. Ale to nie jest "głupia plotka". A odnosnie systemu szkolnictwa w naszym kraju to byliśmy już świadkami wielu paradoksów. Właściwie to rodzi się pytanie, po co tak bardzo uzależniać metodykę harcerska od systemu szkolnictwa? A idąc dalej: od polityki, bo odnoszę wrażenie, ze ostatnio szkoła to narzędzie w rękach polityków.
Stworzenie czwartej grupy wiekowej pociągnie poza tym za sobą mnóstwo innych skutków. Musi się przecież odbić właśnie na metodyce, systemie stopni i sprawności itd.
No i oczywiście trzeba będzie wykształcić kadrę pod kontem tej grupy wiekowej, tak jak się to robi z drużynowymi zuchowymi, harcerskimi i starszoharcerskimi.
Eli

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 01 paź 2002, 00:38

Wydaje mi się, że gimnazja jednak pozostaną.
I myślę, że z czasem wszystkie usamodzielnią się na tyle, że nie będą już działały przy podstawówkach (lub przy liceach), ale staną się niezależnym placówkami szkolnymi.
Do drużyny harcerskiej należy z reguły młodzież uczęszczająca do szkoły, przy której dana drużyny działa (a tak przynajmniej jest w naszym hufcu). Istnienie samodzielnych gimnazjów już spowodowało, że zaczęły powstawać drużyny tzw. gimnazjalne i skupiające głównie młodzież w wieku 13-15 lat. I ta tendencja będzie się, według mnie, nasilać. Takich drużyn będzie z czasem coraz więcej. A jeżeli będzie ich coraz więcej, to nie wiem dlaczego nie można (korzystając z dotychczasowych doświadczeń) opracować metodyki lepiej dopasowanej do tej grupy wiekowej. A najlepiej byłoby, gdyby przygotowano dwa opracowania: metodyka grupy wiekowej 10-12 lat oraz metodyka grupy wiekowej 13-15 lat.
Paweł Dobosz

worms

Post autor: worms » 08 paź 2002, 18:41

W naszej miejscowości, która jest Lidzbark Warmiński ludzi nie muszą widzieć mundurów by widzieć harcerzy. Nasz działalność nie musi być "oflagowana" mundurami byśmy potrafili cieszyć ludzi. Bardzo często pokazujemy się w ubraniach roboczych (moro itp.) co daje nam pełne zrozumienie przez naszą społeczność. Bardzo dużo czasu spędzamy w terenie zalesionym, odwiedzamy rózne małe miejscowości w naszej okolicy...przez co jesteśmy odbierani jako ludzi ciekawi świata.
Poprzez organizacje i pracę na rzecz szkół i różnych ośrodków młodzieżowych /i nie tylko/ prowadzimy działalnosc na rzecz naszego społeczeństwa.
W miescie liczącym niecałe 18 tyś. mieszkańców naszym atutem stało się nasze zróżnicowane pochodzenie. Wielu z nas obraca się na codzień nie tylko w towarzystwie harcerzy, ale również w swoim małym /choć nie zawsze/ świecie.
Podsumowując to krótko...w naszym mieście przynależnosc do ZHP ma się wypisaną na twarzy.

"Gdy witasz się z człowiekiem oceniasz go bo wygladzie, zegnając oceniasz jego serce"

--
phm. Rafał Józefowicz HR
Komendant Hufca ZHP Lidzbark Warmiński
Drużynowy 13 HPDW "Worms'y"

MaciekP

Post autor: MaciekP » 10 paź 2002, 10:55

Sorki, że się włączam, ale jako drużynowy drużyny (nomenomen) GROM i funkcjonariusz SG powiem:
* specjalność policyjna w ZHP (nieformalnie), to Harcerska Służba Porządkowa, w przeciwieństwie do specjalności wojskowych polega na konkretnym i praktycznym działaniu, które pacyfiści w rodzaju g00rka dostrzegają i doceniają dopiero jak ich nie ma;
* w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie opracowałem program współdziałania SG i ZHP w wyniku czego właśnie obejmuje w GKZHP tę specjalność (w ramach Inspektoratu Drużyn Proobronnych), możliwości działania jest od jasnej i niespodziewanej;
* zgadzam się z druhną "cyfrową", że należy rozwinąć HSG i HSP w specjalnośc ogólnopolicyjną i w tę stronę zamierzam działać, myślimy podobnie.

Pozdrawiam Słubice.

Maciek

P.S.
A apropos "wchodzenia" do Europy itp dwie uwagi:
* kiedy w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej we Francji zaistniała groźba "wizyty" neofaszystów u żabojadów w ciągu jednej nocy odtworzono kontrole graniczne w państwach okalających Niemcy. Skąd wzięli się funckjonariusze na granicach, których rzekomo nie ma?
* najwięcej nielegalnych imigrantów niemiecka BGS łapie na granicy... z Francją.
To, że nie ma kontroli granicznej nie znaczy, że granica nie jest pod kontrolą.
:)

--
><> <>< ><> <>< ><> <>< ><> <>< ><>
125 WSth SDRI GROM
Maciek Pietraszczyk

Z harcerstwa sie nie wyrasta. Do niego trzeba dorosnac.

sylwia

Post autor: sylwia » 10 paź 2002, 19:30

Mam małe pytanko. W poprzednim spisie było pytanie, jaie materiały chcielibyśmy dostawać drogą elektroniczną(na jakie tematy). Czy to pytanie było tylko po to aby wydziął mógł wiedzieć, czego drużynowi i kadra oczekuje - czy miało to się łączyć z rzeczywistym przekazem danych? Czy podobne pytanie powtórzy się w tym roku?

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
komendantka 7 SzDHiZ "Aurelius"
drużynowa 79 BDH "ODWET" www.79.glt.pl
Hufiec Białystok

MaciekP

Post autor: MaciekP » 10 paź 2002, 20:22

Sorki, że się włączam, ale jako drużynowy drużyny (nomenomen) GROM i funkcjonariusz SG powiem:
* specjalność policyjna w ZHP (nieformalnie), to Harcerska Służba Porządkowa, w przeciwieństwie do specjalności wojskowych polega na konkretnym i praktycznym działaniu, które pacyfiści w rodzaju g00rka dostrzegają i doceniają dopiero jak ich nie ma;
* w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie opracowałem program współdziałania SG i ZHP w wyniku czego właśnie obejmuje w GKZHP tę specjalność (w ramach Inspektoratu Drużyn Proobronnych), możliwości działania jest od jasnej i niespodziewanej;
* zgadzam się z druhną "cyfrową", że należy rozwinąć HSG i HSP w specjalnośc ogólnopolicyjną i w tę stronę zamierzam działać, myślimy podobnie.

Pozdrawiam Słubice.

Maciek

P.S.
A apropos "wchodzenia" do Europy itp dwie uwagi:
* kiedy w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej we Francji zaistniała groźba "wizyty" neofaszystów u żabojadów w ciągu jednej nocy odtworzono kontrole graniczne w państwach okalających Niemcy. Skąd wzięli się funckjonariusze na granicach, których rzekomo nie ma?
* najwięcej nielegalnych imigrantów niemiecka BGS łapie na granicy... z Francją.
To, że nie ma kontroli granicznej nie znaczy, że granica nie jest pod kontrolą.
:)

--
><> <>< ><> <>< ><> <>< ><> <>< ><>
125 WSth SDRI GROM
Maciek Pietraszczyk

Z harcerstwa sie nie wyrasta. Do niego trzeba dorosnac.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”