Dlaczego ludzie odchodza z ZHP?

Wydział Programowy
Robal

Post autor: Robal » 22 lis 2003, 06:06

myfa napisał:
Nie mamy przeciętnemu człowiekowi prawie nic do zaoferowania.
Nie zgadzam się z Tobą w tym temacie, co więcej nie jestem pewien, czy wiesz o czym mówisz.
Czy znasz propozycje programowe ZHP?
Dlaczego twoim zdaniem nie są one atrakcyjne?
Co byś w nich zmienił?
Znam propozycje programowe ZHP. Wiem że są opracowywane przez zespół dużo bardziej doświadczonych ode mnie instruktorów – specjalistów w tej dziedzinie. Nie roszczę sobie prawa, aby podważać ich autorytet. Moja wypowiedź nie dotyczyła propozycji programowych. Miałem na myśli nieatrakcyjność organizacji wynikającą z jej charakteru i wizerunku.

ZHP jest organizacją wychowawczą i patriotyczną. Przede wszystkim niewielu młodych ludzi chce być wychowywanych. Kojarzy im się to z nakazami, zakazami i ograniczeniami, konkretnie zaś ze szkołą i rodzicami. Większość młodych ludzi buntuje się przeciwko tym autorytetom, natomiast harcerstwo każe być posłusznym rodzicom i przełożonym. Dosyć powszechna jest opinia, że harcerstwo to miejsce dla ludzi „upupionych”, nie mających własnej inicjatywy, słabych, lubiących być prowadzonymi za rękę. Co do patriotyzmu organizacji (moim zdaniem od czasu kampanii prounijnej dosyć wątpliwego – ale to dyskusja na inny temat) sytuacja przedstawia się podobnie. Chyba od czasów komuny została w społeczeństwie tak wielka niechęć do uroczystości państwowych i symboli narodowych, że wisząca w dzień powszedni flaga oznaczać może jedynie strajk. Przekonanie o złej sytuacji naszego kraju i złym wizerunku Polaka za granicą powoduje, że niewielu młodych ludzi czuje się dumnych ze swojej przynależności narodowej. Przeciwnie – coraz więcej marzy o szansie wyjazdu „do Ameryki”, albo do pracy na stałe w UE, aby „się stąd wyrwać”. Stąd też nie może dziwić fakt, że jest mniej chętnych do organizacji patriotycznej, jaką jest ZHP.

Generalnie rzecz biorąc wizerunek ZHP w społeczeństwie nie jest pozytywny. Na wizerunek składają się przede wszystkim: wygląd, zachowanie pojedynczych harcerzy, działanie jednostek harcerskich, działanie całego ZHP widoczne głównie za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Działalność ZHP widoczna bywa co roku w czasie WOŚP i jest to bardzo dobra okazja do promocji organizacji. Z drugiej strony mamy utrwalany w mediach szukających sensacji obraz wypaczeń w harcerstwie w stylu druha chucha.

Co tu dużo mówić. To jak powinien wyglądać harcerz na pewno nikogo nie zachęca do wstąpienia do ZHP, czasem nawet kłopoty wynikające z takiego wyglądu zachęcają do wystąpienia z organizacji. Każdą złotówka wydaną na specjalne badania mające na celu stwierdzenie, dlaczego współczesna młodzież nie chce chodzić w mundurach proponuję przeznaczyć lepiej na WOŚP. Mundur harcerski, zarówno w wersji męskiej jak i żeńskiej wygląda anachronicznie. Kojarzy się raczej młodym ludziom z eksponatem muzealnym niż ubraniem. Tak bardzo tępione przez tradycjonalistów spodnie moro są próbą uczynienia z munduru czegoś bardziej współczesnego. Cechą charakterystyczną ZHP jest uniformizacja, albo bardziej po polsku ujednolicenie ubioru. Dla samych ubranych może być to albo powód do dumy i poczucia siły wynikającej z przynależności do grupy (jeżeli mundury wyglądają ładnie i kojarzą się pozytywnie), albo do poczucia wstydu(jeżeli są nieładne i źle się kojarzą).

Na temat działania drużyn harcerskich opinie są również niezbyt pozytywne. Harcerze dla obserwatora z zewnątrz zajmują się głównie śpiewaniem i pląsami( czyli niczym konkretnym), lub też studiowaniem historii harcerstwa, struktury, albo musztrą (czyli harcerstwo na temat harcerstwa – sztuka dla sztuki). Często nawet rodzice wolą, żeby ich dzieci zapisały się do jakiegoś kółka szkolnego, albo na zajęcia sportowe niż do harcerstwa.

Na temat zachowania pojedynczych harcerzy krąży tyle stereotypów, że ciężko by je było spisać. Najważniejsze: harcerz to maminsynek, przeprowadzający każdą babcię przez ulicę, , chodzący w krótkich spodenkach i śmiesznym mundurku, śpiewający głupie piosenki, jeżdżący do lasu gdzie uczy się robić szałasy i pułapki na niedźwiedzie. Do tego jeszcze wzięte z amerykańskich seriali historie o harcerkach sprzedających ciasteczka.

Bardzo ważnym elementem, który skutecznie odstrasza od harcerstwa jest Prawo Harcerskie. I nie wiem, czy mało kto chce dążyć dzisiaj do ideału, wszyscy za to wolą do bogactwa, czy też chodzi tu tylko o słynny punkt 10. Faktem jest, że punkt ten kojarzy harcerstwo w oczach młodych ludzi z zakonem ascetów i na pewno nie zachęca ich do wstępowania w nasze szeregi.
myfa napisał:
Wypowiedz się konstruktywnie zamiast rzucać slogany typu: "W świecie rządzonym przez prawa ekonomii nie jesteśmy konkurencyjni!".
Przyznaję - moja poprzednia wypowiedź nie była konstruktywna. Stwierdzała jedynie fakt. Zachęcony przez rozmówcę napiszę teraz jednak coś konstruktywnego.

Jedynym sposobem, aby poprawić sytuację ZHP jest zwiększenie ilości i jakości wstępujących do niego ludzi, oraz zatrzymanie ich, by nie odeszli zniechęceni. Jak już wspomniałem w poprzednim poście nie jesteśmy konkurencyjni. Nie jest to jedynie slogan, ale fakt, że harcerstwo nie tylko daje, ale też wymaga, przez co z wieloma organizacjami przegrywa na starcie. Nie da się tego zlikwidować, gdyż trzeba by zrezygnować z Prawa i Przyrzeczenia, czyli ideałów harcerstwa. Można jednak, a nawet trzeba poprawić wizerunek harcerstwa, jeżeli nie chcemy, żeby związek przestał istnieć z braku członków . Pierwszą i najbardziej podstawową zmianą musi być zmiana mundurów. W dalszej kolejności trzeba by przystąpić do promocji związku poprzez podjęcie konkretnych widocznych na zewnątrz działań przez co ZHP mógłby być odbierany pozytywnie.
.

dżaro

Post autor: dżaro » 26 gru 2003, 01:12

nie bardzo wiem gdzie poruszyc ten wątek ale mam pytanie. gdy drużyna zakańza działalność czy jej majątek jest przejmoany przez hufiec? przez majątek rozumiem w tym wypadku sprzęt sportowy itp
jesli tak to czy istnieje mozliwosc odsprzedania lub przekazania sprzetu szczepowi?
wazne!!!

--

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”