Blagam o pomoc

Wydział Programowy
Zablokowany
Harcerz123

Post autor: Harcerz123 » 23 mar 2003, 21:15

Jestem w trakcie relizacji wywiadowcy :-)
Przedbieg sklada sie takze z czesci domowej..
Bardzo prosze o pomoc bo z samarytanki to ja jestem bardzo cienki :P
1. Napisz tresc wezwania pogotowia ratunkowego ( podaj numer telefonu i wymien niezbedne informacje, ktore powinny byc zawarte w poszczegolnych punktach meldunku o wypadu). Wypadek zdarzyl się w miejscu twojego zamieszkania, poszkodowana jest osoba młoda (ok. 13 lat), która spadła z drabiny, doznając pewnego urazu. Nie jest w stanie unieść nogi ( nie wykonuje tego polecenia) , podnadto pod oczami pojawiło się zasinenie (tzw."okulary"). Zauważyłes także wyciek krwawej wydzieliny z ucha i nosa.

2.Udzielasz pomocy dziecku (przytomnemu), które upadło na rozbitą butelkę. W lewym przedramieniu tkwi odłamek szkła. Wypadek zdarzył sie przed twoim domem. Wypisz czynności ratownicze w kolejności, w jakiej trzeba je wykonać.

3. Jestescie na biwaku. Kolega pobiegl za odbita zbyt mocno piłką. Nieszczesliwie potknął się o wystający korzen i upadl. Jego prawe przedramie jest lekko znieksztalcone i obrzekniete, nie moze poruszac palcami. Wystepuje zasinienie i ból potegujący podczas dotyku. Na twarzy kolegi widać cierpienie i przerażenie. Ustal jakiego obrazy doznał i podaj czynności ratownicze jakie trzeba wykonać pokolei

4. U zbierającego truskawki ( z pochyloną w dół głową ) w gorące lipcowe popołudnie wystąpiły pewne dolegliwości. Skarzy sie on na bol glowy i sztywnosc karku. Jego twarz jest gorąca i pąsowa, silnie kontrastująca z zimną i bladą skórą ciała. Wystąpiły rowniez wymioty. Okresl na podstawie opisanych objawów, jakiego urazu doznał poszkodowany i jak należy mu pomóc

5.Napisz o cym mogą świadczyć znalezione przy poszkodoowanym przedmioty :
= Inhalator -
= Breloczki, medaliony, bransolety -
= Nitrogliceryna -
= Strzykawka do insuliny -

Prosze pomożcie i zachowajcie sie jak harcerze :-)

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 25 mar 2003, 11:25

eh druhu... wszystkie odpowiedzi na te pytania mozesz poznac konczac kurs na Brazowa Odznake Ratownika Medycznego ZHP. I miast opisywac ci je polecam dowiedziec sie gdzie jest organizowany najblizszy kurs i zapisac sie na niego. To sa podstawy a jako ze masz to dowiedziec sie "na stopien" to bedzie to dla ciebie dobra nauka i rozwijaniem swych umiejetnosci...

Pozdrawiam i zycze zdanego egzaminu BORM...
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 25 mar 2003, 16:03

No, ja szczerze mówiąc nie powiedziałbym, że złamanie podstawy czaszki to taka podstawa w pierwszej pomocy (zwłaszcza dla wywiadowcy)...

A kurs BORM także polecam :)
phm. Bartosz Myszkowski

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 25 mar 2003, 16:24

Myfa... hmm.. my to omawiamy i nasz Inspektorat to na kursach podaje a przynajmniej objawy, a tutaj sa podane dokladne objawy...
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 25 mar 2003, 17:49

A ilu piętnastoletnich młodzików macie na kursach?
phm. Bartosz Myszkowski

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 25 mar 2003, 21:46

Z tym pytaniem prosze zglosic sie do Inspektoratu KCH Łodz bo ja nie czuje sie zobowiazany do odpowiedzi na nie.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 25 mar 2003, 23:48

Nie chodzi mi o dane statystyczne :p, a raczej o to, że stopień wywiadowcy zdobywają zazwyczaj osoby w wieku 12 - 14 lat. Ponad piętnastoletni młodzik to moim zdaniem coś nie do końca normalnego (nie człowiek, a sytuacja, w której się znajduje).

Przypuszczam, z braku innych przesłanek, że Harcerz123 jest "typowym" młodzikiem.

Poza tym osoba zdobywająca w/w stopień powinna, moim zdaniem, posiąść umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w "powszechnie spotykanych" przypadkach, a omawiany uraz na pewno nie jest zbyt częsty.
phm. Bartosz Myszkowski

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 26 mar 2003, 09:28

Wiesz druhu ale wez pod uwage ze roznice srodowisk w jakich sie znajdujemy maja wplyw na to jaki kto styopien zdobywa i osoba przychodzaca do ZHP w wieku 14-15 lat tak czy tak zalicza u mnie stopien Młodzik i musi wykazac sie znajomoscia podstawowych rzeczy z zakresu tego stopnia.

A tak na marginesie, w mojej DH wiekszosc młodzikow odpowiedziałaby na te pytania... :D
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

Robal

Post autor: Robal » 26 mar 2003, 21:25

Bardzo często można spotkać się z postawą instruktorów, którzy zawyżają wymagania na stopnie w swoich drużynach. Rezultatem tego są ludzie pełnoletni zdobywający np. wywiadowcę, a stopnie takie jak H.O. uchodzą za coś w ogóle nieosiągalnego. Drużynowy zaś może swobodnie mówić, że u niego już młodzik to umie tyle co ćwik w innej drużynie. Poza tym stopnie harcerskie są dopasowane do wieku i stopnia rozwoju człowieka. Nowy harcerz w drużynie powinien zdobywać ten stopień, który odpowiada mu wiekowo. Wiekiem odpowiednim aby zdobywać młodzika jest powiedzmy do 13 lat. A harcerz w stopniu młodzika, który zna odpowiedzi na powyższe pytania to albo młody geniusz albo raczej przypadek patologiczny.

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 27 mar 2003, 12:22

Czyli biszkopt powyzej 13 roku zycia (zaluzmy 14 lat),pojawiajacy sie u ciebie w druzynie zdobywa wywiadowce? WIdzisz u mnie zdobywa i mlodzika i wywiadowce lecz punkty proby sa wymieszane i za jednym podejscie wypelnia oba...

Co do wiedzy to radze poczytac moj podpis i jaka jest specjalnosc druzyny... myslalem, ze jest to na tyle logiczne ze nie bede musial tlumaczyc.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

Robal

Post autor: Robal » 27 mar 2003, 19:39

Biszkopt pojawiający się u mnie w drużynie wpierw musi złożyć Przyrzeczenie. W tym czasie realizuje próbę zgodną z wymaganiami na pierwszą belkę. Każdy odpowiednio starszy przychodzący do drużyny wpierw realizuje próbę zawierającą wymagania poprzednich stopni, a następnie zdobywa stopień adekwatny do jego wieku.

A co do umiejętności z samarytanki posiadanych przez młodzika to zgadzam się że w drużynie samarytańskiej jest to najzupełniej normalne. Chodziło mi raczej o bardziej ogólne zjawisko przesadzonych wymagań na stopnie z jakim spotkałem się w kilku drużynach.

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 28 mar 2003, 10:16

I wszystko jasne :) no a zalozenia naszych druzyn, jak czytam, sa identyczne :D ...

Jeszcze jedno co do wyzej postawionych pytan. Jezeli ktos tworzy probe i stawia takie zadaina w probie to powinien dac tez mozliwosc, lub wskazowke, gdzie mozna poznac odpowiedzi na nie...
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

jakubekzuchem

Post autor: jakubekzuchem » 21 kwie 2003, 19:26

Niedokońca w ten sposób chciałem zostać odebrany...stało się tak ponieważ niechcący i zupełnnie niepotrzebnie zmieniłem temat,a pisząc "problem mundurów" nie miałem na myśli wstydu z powodu w nich chodzenia ale raczej formę jaką mógłby przyjąć on tak by była dostosowana do jego funkcji ;-)))

--
K.W. ćwik - przyboczny 9DH "Lekka Stopa" Lubliniec

Niachu
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Niachu » 28 kwie 2003, 16:06

A ja tylko dodam że zgadzam się z sytuacją opisaną przez dh. Bartosza co do zawyżania poziomu stopni a co do Twmatu rozmowy. Pierwsze co to osobiście bawi mnie treść prośby nie ze względu na poziom czy szczegółowe pytania ale postawę druha Młodzika. Owy druh ma pewne pytania do przyswojenia i prosto z mostu mówi chcę odpowiedzi na to to i to. Owy druh, jeśli nie powiedział mu o tym drużynowy, powinien pamiętać że Harcerstwo nie daje gotowych odpowiedzi, próba nie polega na "zrobieniu" jej po najmniejszej lini oporu. To nie polega na tym że ja chcę to wiedzieć powiedzcie mi odpowiedź. Jeśli już to pokażcie kierunek i drogowskaz gdzie szukać odpowiedzi na pytanie.
Osobiście zauważam tu jeden najważniejszy problem, nie poziom, zawiłe pytania (choć to też ważne) ale świadomość zdobywającego stopień. Pierwszym krokiem przed rozpisaniem próby jest uświadomienie zdobywającego, szczególnie w druzynie starszej. I tu widział bym błąd rozpisującego próbę oraz brak pomocy drużynowego szczególnie nakładu pracy druzynowego na wykrztałcenie pewnego światopoglądu i punktu patrzenia na harcerstwo.
Mozna by jeszcze wiele powiedzieć ale mysle że nie trzeba.
Czuwajcie :))))
dh. Niachu zwany też Niedżwiedziem
Dolnośląski Referat Wędrowniczy
www.wedrownicy.wroclaw.pl
referat@wedrownicy.wroclaw.pl

MlSIEK

Post autor: MlSIEK » 28 kwie 2003, 16:24

Stopnie jeszcze nie zostały chyba jeszcze przyjęte. Myślę jednak że bez większych złudzeń przejdą...
Wtedy jak dobrze rozumiem będziesz mógł spokojnie zamknąć swoją aktualną próbę zdobywając wywiadowce... chyba, czylki dwie belki. Ale potem bedziesz musiał zdobywać dalej w systemie 6 - stopniowym, czyli od odkrywcy.
Nie wiem... czy możemy prosić, aby jakiś specjalista od nowych metodyk to tutaj wyjaśnił...

--
pwd. Michał Burda
Hufiec Gdańsk-Śródmieście

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, wtedy pojawia się ten,
który nie wie, że się nie da i on właśnie to coś zrobi."

[Einstein]

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”