Stopnie harcerskie

Wydział Programowy
legat

Post autor: legat » 28 cze 2002, 18:31

"Stopień harcerski to nie order, to próba wartości i przydatności osobistej i społecznej."
Józef Sosnowski

Mam pytanie jak jest z tym u was?
Czy ilość stopni harcerskich jest wg was wystarczająca?
Powiem szczerze, że mnie osobiście brakuje "trzeciej gwiazdki" - inaczej mówiąc trzeciego stopnia dla harcerzy starszych

[Edytowany przez Legat dnia 28.06.2002 o 15:43 GMT]

śmiały
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: śmiały » 28 cze 2002, 19:54

Czy brakuje? możliwe...
jest tak, że ktoś ma te dwie gwiazdki i z konieczności musi się "zatrzymać"...
ale z drugiej strony, jakby była trzecia gwiazdka, to dlaczego nie miałby być czwartej...
a później ósmej i dwudziestej...
gdzieś musi być koniec...
dodanie kolejnych stopni, rozwiązuje "problem" tylko na chwilę...

Chciałbym tutaj poruszyć też inny problem...
mianowicie:
czy kiedyś (słyszałem z opowieści mamy, i mam nadzieję, że dobrze Ją zrozumiałem) nie było lepiej, gdy stopnie przyznawało się za zasługi...
zrobiło się cos dla innych i "dostawało się awans"...

A teraz wystarczy "odbębnić" punkty z próby...
i można się szczycić tym czy innym stopniem...
owszem bez odrobiny dobrej woli nieosiągało sie tego, ale czy ta odrobina jest wystarczajaca, by w pełni móc się szczycić danym stopniem?
Pamiętam jak kiedyś (całkiem niedawno) jak ktoś coś robił to od razu inni mówili: "robi to, bo ma to w próbie" (w większości była to prawda, ale nie zawsze, byli tacy, co robili to dla samej przyjemności "robienia czegos dla innych")...
Czy wobec tego jest sens, by "tylko za próbę" (i ewentualnie zaliczenie biegu na stopień) przyznawać stopień?
Czy nie lepiej by było, gdyby się stopnie przyznawało za "odbębnienie" próby i jednocześnie za "działalność"?!?!

Pozdrawiam

Borowy

Post autor: Borowy » 28 cze 2002, 20:39

O właśnie: czy zaprenumerowałeś już dla siebie "Czuwaj?

Nie, nie zaprenumerowałem i nie zamierzam. Jak już wspomniałem 69 zł wydaje mi się sumą za wysoką (a nawet nie ma pewnoci, czy pismo znów nie upadnie - co zdażało sie już w przeszłości, albo poszczególne numery nie będą ukazywały się w terminie - i co wtedy - czy wpłacona kwota zostanie zwrócona?). Nadal uważam, że najlepszą formą publikacji tego rodzaju materiałów, jakie zamieszczane są w CZUWAJ'u jest internet (nie wspominając już o oczszędnościach). A że nie w kazdym hufcu jest dostep do internetu? A może byłby to dobry pretekst, aby taki w nim załozyć - przeliczmy: załózmy, ze w hufcu działa 15 instruktorów.
Ośmiu z nich kupuje CZUWAJA (cena w prenumeracie 5,75 zł/numer). Razem wydają 46 zł (8*5,75zł). Są operatorzy, którzy za tę sume udostepniają kilka godzin dziennie dostepu do internetu przez cały miesiac (np. Dialog na Dolnym Slasku - taryfa junior - dostęp od 15-21 codziennie bez limitów i naliczania impulsów). A przecież Internet mozna wykorzystywać do zdobywania materiałów na zbiorki, rezerwacji miejsc w schroniskach i tysiecy innych rzeczy. UDOSTęPNIC CZUWAJA W INTERNECIE!!! A jeśli chce sie wydawać płatna gazetę to niech to będzie czasopismo dostępne ogólnie (jak kiedyś Świat Młodych). Życzę sukcesów w redagowaniu pisma (i chociaż aktualnego archiwum ON LINE).

--
już nie fanatyk jeszcze sympatyk ZHP

cerber

Post autor: cerber » 01 lip 2002, 17:47

Zresztą czy stopnie mają jakieś znaczenie w sensie starszeństwa w ZHP? Oprócz nieprzestrzeganego zapisu o oddawaniu honorów żadnego.

Stopnie nie decydują o obsadach kolejnych szczebli zarządzania. Np czasem wywiadowca jest zastępowym ćwika (moim zdaniem bzdura i kolejna niezgodność z regulaminem musztry i ceremoniału).

Może wprowadzić tzw. etetyzację, czyli tożsamość stopnia z funkcją. Trzy lata temu jakiś starszy druh pisał o tym w "Czuawaj", byłoby to moim zdaniem rozsądne. Teraz bowiem mamy totalną "sieczkę" w systemie stopni, w całym kraju. Każda drużyna ma swoją "politykę" przyznawania stopni, sam zaś system jest też "kulawy".

Pozdrawiam!

[Edytowany przez cerber dnia 01.07.2002 o 14:48 GMT]

legat

Post autor: legat » 02 lip 2002, 08:58

cerber, wydawało mi się że stopnie są etapami rozwoju harcerza, a nie wyznacznikiem pełnionej funkcji...
Zadałem pytanie o trzecią gwiazdke bo właśnie brakuje mi w pracy z druzyną jednego stopnia starszoharcerskiego. Przed zmianą systemu stopni były trzy gwiazdki, zastanawiam sie dlaczego je zlikwidowano?

legat

Post autor: legat » 03 lip 2002, 10:33

Rafran to jest to o co mi chodziło !
Druhowie co harcmistrz to harcmistrz .... :-)

rafran

Post autor: rafran » 03 lip 2002, 13:27

myfa napisał:
Punkt 6 tego regulaminu nosi tytuł "MUNDUR ORGANIZACYJNY CZŁONKÓW I INSTRUKTORÓW HARCERSKICH DRUŻYN JE¬DZIECKICH" w innych przypadkach obowiązuje punkt 2.5, a ten dopuszcza furażerki jedynie jako nakrycie głowy dla dziewcząt.
Nie bo punkt 2.5 to przepis ogolny, ktory jest uszczegolawiany przez punkt 6.4. A jak powie Ci kazdy prawnik - przepis szczegolny eliminuje przepis ogolny. Bardziej po polskiemu: przepis szczegolny (pkt 6.4) jest wazniejszy od punktu ogolnego (jakim jest 2.5).

Czyli Harcerskie Druzyny Jezdzieckie ZHP moga nosic (bez wzgledu na plec) rogatywki (z barwnym otokiem), berety i furazerki z proporczykiem w barwach ogolnokawaleryjskich, badz imiennika, itp. I co najwazniejsze maja to prawnie usankcjonowane.

A co do innych druzyn, to rzeczywiscie Regulamin okresla furazerke jako nakrycie glowy dziewczat... Choc pewnie prawnicy potrafiliby wykazac, ze pewna tradycja rozciagnieta w czasie staje sie zwyczajem, czyli niepisanym przepisem prawnym, ktory moze obowiazywac jako taki... Ale to juz zostawmy prawnikom :) My mamy furazerki (sami je dalismy do uszycia). teraz bedziemy szyc furazerki z wysokim, kolorowym otokiem :D

Pozdrawiam

[Edytowany przez rafran dnia 29.01.2004 o 22:00 ]

--
hm. Rafał Raniowski HR
Inspektorat Jeździecki GK ZHP
--> http://www.hdj.zhp.org.pl

legat

Post autor: legat » 03 lip 2002, 14:31

Nie tylko ze stopniami, sprawności też sprawiają im wielki problem, nie wpominając o systemie zastępowych.

TEMowiec

Post autor: TEMowiec » 03 lip 2002, 15:54

to wiadomo już od dawna. Na obozie wszystko jest nauką. Od kopania latryn po wartę w nocy wszystko czegoś uczy. Załóżmy, że obóz trwa 18 dni. 18*24=412 godzin. Przeciętna zbiórka ma 2 godziny, czyli na obozie masz do dyspozycji 206 zbiórek.

--
Piotr Kopystyński ćwik
(od najbliższej komisji chyba pwd.)
drużynowy 12.DH"TEM"
Związek Drużyn Bełchatowskich
Hufiec Piotrków Tryb.

śmiały
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: śmiały » 03 lip 2002, 17:26

rafran: respekt...
gratuluję wnikliwych obserwacji...
jednak do tego 17-18 latka i młodzika się przyczepię...
jak sam napisałeś, młodzik jest "stopniem" młodszoharcerskim...
17-18 letni człowiek raczej będzie harcerzem starszym, a nie młodszym...
czy więc nie lepiej by było, aby taki człowiek od razu "robił" "stopnie" starszoharcerskie, z uwzględnieniem (niektórych) punktów z poprzednich "stopni"?

Pozdrawiam

rafran

Post autor: rafran » 03 lip 2002, 21:53

myfa napisał:
Punkt 6 tego regulaminu nosi tytuł "MUNDUR ORGANIZACYJNY CZŁONKÓW I INSTRUKTORÓW HARCERSKICH DRUŻYN JE¬DZIECKICH" w innych przypadkach obowiązuje punkt 2.5, a ten dopuszcza furażerki jedynie jako nakrycie głowy dla dziewcząt.
Nie bo punkt 2.5 to przepis ogolny, ktory jest uszczegolawiany przez punkt 6.4. A jak powie Ci kazdy prawnik - przepis szczegolny eliminuje przepis ogolny. Bardziej po polskiemu: przepis szczegolny (pkt 6.4) jest wazniejszy od punktu ogolnego (jakim jest 2.5).

Czyli Harcerskie Druzyny Jezdzieckie ZHP moga nosic (bez wzgledu na plec) rogatywki (z barwnym otokiem), berety i furazerki z proporczykiem w barwach ogolnokawaleryjskich, badz imiennika, itp. I co najwazniejsze maja to prawnie usankcjonowane.

A co do innych druzyn, to rzeczywiscie Regulamin okresla furazerke jako nakrycie glowy dziewczat... Choc pewnie prawnicy potrafiliby wykazac, ze pewna tradycja rozciagnieta w czasie staje sie zwyczajem, czyli niepisanym przepisem prawnym, ktory moze obowiazywac jako taki... Ale to juz zostawmy prawnikom :) My mamy furazerki (sami je dalismy do uszycia). teraz bedziemy szyc furazerki z wysokim, kolorowym otokiem :D

Pozdrawiam

--
hm. Rafał Raniowski HR

rafran

Post autor: rafran » 03 lip 2002, 22:02

myfa napisał:

Pozdrawiam

--
hm. Rafał Raniowski HR

śmiały
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: śmiały » 04 lip 2002, 01:19

rafran napisał:
jeśli będziecie mieli jakieś pytania - chętnie odpowiem.
To ja mam takie pytanie:
Jaka jest szansa, aby zmienić system stopni?
Bo ładnie i pięknie przeanalizowałeś wszystko, i imho szkoda, by się na tym skonczyło...

Pozdrawiam

rafran

Post autor: rafran » 04 lip 2002, 08:47

myfa napisał:

Pozdrawiam

--
hm. Rafał Raniowski HR

stokrotka

Post autor: stokrotka » 31 lip 2002, 01:17

Co dla mnie już jest czymś nie do pojęcia - stopnie mają na celu rozwijanie osobowości itd. itp. to dlaczego ludzie zdobywają 1 belkę w wieku lat np.12 i na tym kończą? Znam parę takich osób, co teraz mają po lat 18-19.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”