Dyskusja o stopniach i sprawnościach

Wydział Programowy
Zablokowany
kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 09 sty 2005, 16:37

to jest ciekawy temat, sam czegos podonego szukam, jesli znajde - dam znac.
co do chwili obecnej, moi harcerze maja z tym problem..

mam pytanie do rozwazenia:
czy stopnie powinny byc zdobywane:
1. naturalnie (tj. przez realizacje z druzyna na przyklad, calego zadania a potem tylko potwierdzenia tego)
2. "wymuszenie" (tj. harcerz sam zdobywa wiedze, ew. prowadzi zbiorke itd.)??
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 10 sty 2005, 08:47

Mam coś ściągnięte z netu,ale nie pamiętam czy tam jest o stopniach harcerskich,czy instruktorskich....Musiałabym sprawdzić,a jak co to migę wysłać tylko daj mi maila.
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl
Hufiec Ziemi Koszalińskiej

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 10 sty 2005, 15:16

marzenka napisał:
Mam coś ściągnięte z netu,ale nie pamiętam czy tam jest o stopniach harcerskich,czy instruktorskich....Musiałabym sprawdzić,a jak co to migę wysłać tylko daj mi maila.
marzenka, gdybys miala chec i czas, to podeslij mi tez dwafa@dwafa.com
niezaleznie czy harcerskie/instruktorskie :)

merlin: wytlumacze to, ale nie dzisiaj, bo jestem strasznie zawalony (nie nawalony, zeby nie bylo :P)
phm. Jakub Król

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 11 sty 2005, 10:40

Do końca tego tygodnia...
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 11 sty 2005, 12:32

marzenka, to ty chcesz jechac na zlot?
phm. Jakub Król

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 11 sty 2005, 17:52

zlot druzynowych merlinek :)
chcesz jechac? ostatni dzwonek juz dawno dzwonil, ale.. :)
phm. Jakub Król

dh_wojtek

Post autor: dh_wojtek » 11 sty 2005, 23:58

A ja mam pytanie: Co tak właściwie daje na stopień ? ??? Bo u nas traktuje się tak samo HO jak młodzików/och. :D.
Czekam na odpowiedź :p.

pozdro dh_wojtek:p

--
dh. Wojtek
27 WDH "Eskulapy" w Jastrzębiu Zdroju

nadzieja :)

Post autor: nadzieja :) » 10 lut 2005, 15:12

mam taka ogromna prosbe do wszystkich druhenek i druhow... czy ma ktos jakies materialy dot. motywacji, celu zdobywania stopni i sprawnosci, tak zeby mozna bylo jakos ladnie to wszystko przedstawic druzynowym na zbiorce, bo ostatnimi czasy to ciezko ze stopniami... :(

jesli ktos ma jakies pomysly na ciekawa zbiorke to jestem rowniez otwarta na propozycje...

pozdrawiam i z gory dziekuje :)

słoneczko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: słoneczko » 28 kwie 2006, 15:08

W miom środowisku to jest tak że każdy razem z opiekunem próby tą próbę pisze, a potem ją realizuje. Część zadań jest do realizacji indywidualnej i wymaga samodzielności w przygotowaniu, a część są to zadania do realizacji w grupie (zastępie, drużynie).
Każda próba jest inna i dostosowana do indywidualnego charakteru hacerza, np. ktoś świetnie gra na gitarze i dla niego nie problem nauczyć się paru nowych piosenek, ale dla takiego, co ledwo odróżnia pudło rezonansowe od gryfu to naprawdę wyczyn :)
HO Weronika Goszcz
102 Kielecka Drużyna Harcerek

"Wybuduj sobie z marzeń drabinę sięgającą aż do gwiazd
i zdobywaj kolejno każdy jej szczebel..."

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 03 maja 2006, 21:46

trochę dziwne jest to pytanie z początku dyskusji. może czas potraktować stopnie jako plan rozwoju jednostki (w sensie osoby). bo przecież budowa próby na stopień to nic innego jak podnoszenie poprzeczki wyżej poprzez stawianie zadań, które mają rozwijać.

pozostaje kwestia tej osoby co ma ten stopień zdobywać. czy ma do tego motywację czy też nie (jeśli nie ma to jest mały problem).

kolejna sprawa to taka jak te zadania mają wyglądać i czego się tyczyć. i tutaj sądzę że wymagania pokazują nam kim jest ten młodzik, ćwik, harcerka orla, itd. dróg dojścia do tego jest wiele, ale starajmy się tak ten rozwój układać aby ta osoba chciała się dalej rozwijać.

jeśli ktoś nie chce się rozwijać to trzeba by na niego podziałać. napewno nie groźbą ale bardziej prośbą. znaleźć jakiś punkt zaczepienia, coś czym dana osoba się interesuje i pokazać że można zdobywać stopnie robiąc to co się lubi i też pogłębiać swoją wiedzę w danej dziedzinie. zresztą kwestia motywacji i sposobów motywowania zależy od danej osoby i argumentów przez nią używanych do potwierdzenia że stopni nie ma sensu zdobywać.

jeśli chodzi o materiał dotyczący zdobywania stopni i sprawności to będę miał dopiero jesienią, gdy wraz z moim zespołem się za to zabierzemy. tymczasem polecam materiały, które już udało nam się napisać. zapraszam na www.harcerski.dolnoslaska.futuro.biz.pl do działu "Do pobrania".
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 03 maja 2006, 22:25

sigma pisze:jeśli ktoś nie chce się rozwijać to trzeba by na niego podziałać. napewno nie groźbą ale bardziej prośbą. znaleźć jakiś punkt zaczepienia, coś czym dana osoba się interesuje i pokazać że można zdobywać stopnie robiąc to co się lubi i też pogłębiać swoją wiedzę w danej dziedzinie. zresztą kwestia motywacji i sposobów motywowania zależy od danej osoby i argumentów przez nią używanych do potwierdzenia że stopni nie ma sensu zdobywać.
Wiesz Krzysiek dobrze też motywują ludzi kursy wszelkie, a już najbardziej rówieśnicy (nawet w większym stopniu niż drużynowy, który sam zdobywa stopnie - ale to jest podstawa przecież). Nic na siłę no i prośbą też średnio wychodzi - z moich doświadczeń wzajemność oddziaływań i osobisty przykład to chyba najlepszesze i najbardziej efektywne rozwiązanie:) Problem się sam rozwiązuje, no i najważniejsze plan pracy i podział zadań w drużynie same się ustalają.
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”