sprawności przed czy po przyrzeczeniu?

Wydział Programowy
casper00

Post autor: casper00 » 14 gru 2004, 22:58

może nie jestem jakimś autorytetem w tej kwestii, ale w wymaganiach na sprawności nie ma żadnych wymagań dotyczących złożonego Przyrzeczenia. Toteż wydaje mi się, że sprawności mogą też posiadać harcerze bez Krzyża na piersi... zresztą - dzieciaki przed Przyrzeczeniem tez tzreba jakoś motywować do fajnych działań, a naszywka sprawności jest całkiem niezłą motywacją...:)

kojot
Stały bywalec
Posty: 542
Rejestracja: 28 kwie 2002, 08:36
Lokalizacja: Hufiec Szczecin ZHP
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kojot » 14 gru 2004, 23:37

Statut ZHP § 17 pkt. 3 Harcerzem zostaje się po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego.
Zasady i tryb zdobywania sprawności pkt. 1 Harcerka i harcerz zdobywają sprawności [...]

Wg mnie jednoznaczne. Sprawności mogą zdobywać członkowie ZHP po złożeniu Przyrzeczenia.
Próba harcerza powinna trwać 3-6 miesięcy i to nie jest czas na sprawności.
hm. Krzysztof Kujawski

poranek
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 29 lip 2004, 11:28
Lokalizacja: Bełchatów
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 15 gru 2004, 01:43

A w przypadku gdy zakładamy drużynę próbną?? Najpierw okres próbny potem próba harcerza i dopiero potem sprawności?? To może potrwać nawet rok... No chyba ze próbę harcerza połączyć z okresem próbnym drużyny (co ja z resztą praktykuję, chociaż nie wiem czy słusznie).
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

Fedajkin
Site Admin
Posty: 1066
Rejestracja: 10 cze 2002, 12:32
Lokalizacja: 43 BSDH "BUKI"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 15 gru 2004, 09:23

Tak, słusznie praktykujesz... w naszym KH i chyba każdym innym, by została zamknięta próba, minimum 50% członków drużyny musi mieć złożone Przyrzeczenie harcerskie.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

poranek
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 29 lip 2004, 11:28
Lokalizacja: Bełchatów
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 15 gru 2004, 12:26

To ja tu czegos nie rozumiem... Jak moge ludków dopuścic do Przyrzeczenia skoro członkowie drużyny zgodnie z instrukcją moga je składać dopiero po zakończeniu okresu próbnego. Z tego co piszesz wynika że najpierw musi złozyc PH conajmniej 50% jej członków. Bez sensu i chyba niezgodnie z obowiazującymi przepisami.
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

Fedajkin
Site Admin
Posty: 1066
Rejestracja: 10 cze 2002, 12:32
Lokalizacja: 43 BSDH "BUKI"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 15 gru 2004, 12:38

To chyba ty czegoś nie rozumiesz. A jak drużyna ma mieć zamknięty okres próbne, jak nie ma harcerzy w drużynie?
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

poranek
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 29 lip 2004, 11:28
Lokalizacja: Bełchatów
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 15 gru 2004, 12:54

Odsyłam do instrukcji drużyny. Polecam szczególnej uwadze punkt "Rozpoczęcie działalności drużyny" i podpunkty mówiące co może drużyna po zakończeniu okresu próbnego.
Jednym słowem w naszym hufcu członkowie drużyn próbnych składają PH w innej drużynie?? Bez sensu zważywszy na to, że drużyna musi miec własną obrzędowość aby okres próbny zamknąć a jednym z elemntów obrzędowości jest charakter próby harcerza i PH. Gdzie tu sens??
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

Fedajkin
Site Admin
Posty: 1066
Rejestracja: 10 cze 2002, 12:32
Lokalizacja: 43 BSDH "BUKI"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 15 gru 2004, 13:23

Trochę to nielogiczne... ale nie będę kwestionował naszych dokumentów. Co do tych członków drużyny, fakt, jedna z drużyn narzuciła sobie taki próg, a nie jak powiedziałem wyżej, Komenda Hufca.

A tak z innej beczki.. co ma obrzędowośc do tego czy ktoś może/powienien złożyć Przyrzeczenie? Czy uważasz, że obrzędowość, którą złożysz wraz z podaniem o zamknięcie próby będzie dopięta na ostatni guzik? Jeżeli tak - to jest to błędna założenie.

Co masz na myśli mówiąc charakter próby harcerza i Przyrzeczenia? Mógłbym Ci zadać jeszcze pare pytań dotyczących dwojej DW, ale nie widzę sansu... przynajmniej nie tutaj.
Jednym słowem w naszym hufcu członkowie drużyn próbnych składają PH w innej drużynie??
Nie, źle się wyraziłem i wytłumaczyłem to wyżej.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

poranek
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 29 lip 2004, 11:28
Lokalizacja: Bełchatów
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 15 gru 2004, 14:24

Dobrze wiesz, że tak nie uważam.
Co do obrzędowości mam pewne plany. W specyficzną dla mojej drużyny obrzędowość wpisuje się charakter Przyrzeczenia (miejsce, czas, ludzie). Nie będę o tym pisał bo nie tylko Ty czytasz to forum. Faktem jest jednak, że tworząc obrzędowość druzyny zaplanowałem jak bedzie wyglądała próba harcerza i Przyrzeczenie. I chciałbym aby kilka pierwszych wyglądało własnie w obmyslony przeze mnie sposób. Nie sposób jest osiagnąć to w Mateczniku, ZDBie czy innym środowisku w naszym hufcu.
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

Fedajkin
Site Admin
Posty: 1066
Rejestracja: 10 cze 2002, 12:32
Lokalizacja: 43 BSDH "BUKI"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 16 gru 2004, 07:43

Jest, jest - wystarczą chęci...

Pośba na koniec, nie zrób z Przyrzeczenia paronoi jaka była w TEMie.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

Bober
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 07 sty 2004, 18:12
Lokalizacja: 15 WDH "Wilki"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bober » 09 maja 2005, 13:39

a ja nie widzę problemu w przyznaniu sprawności przed złożeniem Przerzeczenia Harcerskiego.
Robiłem to wiele razy. To naprawde dobra motywacja dla nowego członka drużyny.
phm. Piotr BOBER Michałowski
HUFIEC ZHP LEGIONOWO

burczybrzuszek

Post autor: burczybrzuszek » 14 cze 2005, 22:42

druh poranek trochę nie rozumie. Długo w swoim środowisku dyskutowaliśmy na ten temat. ok jest napisane ze po ukonczeniu okresu probnego druzyny, czlonkowie moga składac Przyrzeczenie
ale zarazem nie ma nigdzie napisanego, że przed ukonczeniem okresu probnego nie mogą.

poranek
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 29 lip 2004, 11:28
Lokalizacja: Bełchatów
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 28 cze 2005, 21:37

Ciekawy punkt widzenia :D Kiedyś się go nauczę... Dyskutowałem z Sergiuszem trochę nie o tym, ale już nie ważne. Okres próbny już dawno zamknięty, pierwsze odebrane Przyrzeczenia mam za sobą.
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

Adaś
Starszy użytkownik
Posty: 194
Rejestracja: 29 gru 2003, 12:43
Lokalizacja: Zespół promocji i informacji
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Adaś » 30 cze 2005, 19:09

Odpowiedź jest jedna. Sprawności sprawnościami, a stopnie stopniami. Nie odbierajmy harcerzom na próbie możliwości zdobywania sprawności - szkoły charakteru, umiejętności i mocy do przezwyciężania słabości.
____
pwd. Adam Piwek
rzecznik prasowy Hufca Oława
phm. Adam Piwek
Zespół promocji i informacji Chorągwi Dolnośląskiej ZHP

Bądź bliżej harcerskiego Dolnego Śląska: www.dolnoslaska.zhp.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”