Dlaczego ludzie odchodzą od ZHP ???

Wydział Programowy
elmagnus

Post autor: elmagnus » 09 lip 2002, 20:56

oleńka napisał:
dla harcerzy z podstawówki doskonałą motywacją może być chęć wstąpienia do drużyny starszej, pracującej inaczej. Cezmu tego nie wykorzystać?
Sądzę, że znacznie bardziej motywujące dla młodych harcerzy było (i, na szczęście, nadal jest)oglądanie swoich dużo starszych kolegów (14, 15-latków) w tej samej drużynie i wyobrażanie sobie siebie w podobnej roli za kilka lat. Działa to też w drugą stronę - starsi, "zmuszeni" przez swoją sytuację do dawania przykładu młodszym, powściągają pewne nieciekawe odruchy właściwe dla "wieku bydlęcego;)".
Poza tym podzielam opinię, że różnice w rozwoju emocjonalnym między uczniami I i III klasy gimnazjum są ogromne i nic nie wskazuje na to, że będą się zacierać po pewnym "przejściowym" okresie.

--
Elmagnus

siwy

Post autor: siwy » 25 lip 2002, 20:38

Witam tak sobie czytam i czytam i myśle iż powodów jest wiele od niekompetencji kadry na szczeblu hufca i chorągwi oraz brak kręgosłupa moralnego(mocne słowa)harcerzy starszych i harcerzy w drużynie czy zastępie po beznadziejny program (hufiec) czy jego brak. DRUHOWIE ludzie się z nas śmieją!!
I tą refleksją kończę .PA

--
drużynowy 12NDH "DRAGON"

Catherine

Post autor: Catherine » 30 lip 2002, 16:19

Ja jestem w trakcie prowadznie kursu zastępowych (www.wquz.prv.pl). Kurs robię już po raz piąty, choć dwa pierwsze były tylko dla kilku osob. Materiałów mam trochę ale przede wszystkim z wieloma osobami przeszłam rozmowy nad tym co taki kurs powinien zawierać i jak to przekazywać harcerzom. Co roku kurs jest inny. W tym roku jest jeszcze sympatyczniejszy niż był rok temu, a wtedy myślałam, że już lepiej być nie może. Jeśli zechecie mogę podzielić się swoimi doświdczeniami.

Jeśli ktoś ma jakieś materiały to tez proszę o podesłanie. Zbieram ich mnóstwo aby zawsze być na czasie i poszerzać swoją wiedzę, a potem wykorzystywać na tych kursach.

--
phm. Kaśka Krzak HO.
194 Warszawska Drużyna Harcerek
"SOWY"
im. Emilii Plater
szczep 194 WDHiGZ "WIELKI BŁęKIT"

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 01 sie 2002, 13:56

- jak można wybrać dużynowego pełnoletniego, który nie zna zupełnie tradycji drużyny?
Piotrek a slyszales kiedys o instytucji opiekuna drużyny??? ew. "pełniącego funkcję"... jejku niech no cię spotkam na mieście...

Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

TEMowiec

Post autor: TEMowiec » 22 sie 2002, 14:29

to wiadomo już od dawna. Na obozie wszystko jest nauką. Od kopania latryn po wartę w nocy wszystko czegoś uczy. Załóżmy, że obóz trwa 18 dni. 18*24=412 godzin. Przeciętna zbiórka ma 2 godziny, czyli na obozie masz do dyspozycji 206 zbiórek.

--
Piotr Kopystyński ćwik
(od najbliższej komisji chyba pwd.)
drużynowy 12.DH"TEM"
Związek Drużyn Bełchatowskich
Hufiec Piotrków Tryb.

ufo125

Post autor: ufo125 » 29 sie 2002, 20:33

Właśnie preczytałem sprawozdanie posiedzenia Rady Naczelnej ZHP i było tam takie zdanie:

Na zakończenie punktu "Sprawy różne" został złożony wniosek o dopisanie dodatkowego punktu porządku obrad dotyczącego zwołania zjazdu nadzwyczajnego, w związku z tym Przewodniczący ZHP ogłosił przerwę w zebraniu do dnia 28 czerwca br.

Czy to oznacza, że szykuje się Nadzwyczajny Zjazd ZHP? A może ja źle zrozumiałem treść. Jeżeli tak to czym on jest spowodowany.

--
ćwik Bartłomiej Kolisko
drużynowy Hufiec Chorzów
Chorągiew Śląska

Dexter

Post autor: Dexter » 29 sie 2002, 20:57

Ilość nie oznacza jakości. Uważam że aby ściągnąć do ZHP nowe osoby potrzeba zmienić parę rzeczy. Predewszystkim powinno się przeprowadzać kursy uzupełniające dla drużynowych. Po takim kursie znowu tryskali by pomysłami i powiększali szeregi ZHP.

Pozdrawiam

worms

Post autor: worms » 13 wrz 2002, 13:40

W naszej miejscowości, która jest Lidzbark Warmiński ludzi nie muszą widzieć mundurów by widzieć harcerzy. Nasz działalność nie musi być "oflagowana" mundurami byśmy potrafili cieszyć ludzi. Bardzo często pokazujemy się w ubraniach roboczych (moro itp.) co daje nam pełne zrozumienie przez naszą społeczność. Bardzo dużo czasu spędzamy w terenie zalesionym, odwiedzamy rózne małe miejscowości w naszej okolicy...przez co jesteśmy odbierani jako ludzi ciekawi świata.
Poprzez organizacje i pracę na rzecz szkół i różnych ośrodków młodzieżowych /i nie tylko/ prowadzimy działalnosc na rzecz naszego społeczeństwa.
W miescie liczącym niecałe 18 tyś. mieszkańców naszym atutem stało się nasze zróżnicowane pochodzenie. Wielu z nas obraca się na codzień nie tylko w towarzystwie harcerzy, ale również w swoim małym /choć nie zawsze/ świecie.
Podsumowując to krótko...w naszym mieście przynależnosc do ZHP ma się wypisaną na twarzy.

"Gdy witasz się z człowiekiem oceniasz go bo wygladzie, zegnając oceniasz jego serce"

--
phm. Rafał Józefowicz HR
Komendant Hufca ZHP Lidzbark Warmiński
Drużynowy 13 HPDW "Worms'y"

TEMowiec

Post autor: TEMowiec » 09 paź 2002, 19:02

to wiadomo już od dawna. Na obozie wszystko jest nauką. Od kopania latryn po wartę w nocy wszystko czegoś uczy. Załóżmy, że obóz trwa 18 dni. 18*24=412 godzin. Przeciętna zbiórka ma 2 godziny, czyli na obozie masz do dyspozycji 206 zbiórek.

--
Piotr Kopystyński ćwik
(od najbliższej komisji chyba pwd.)
drużynowy 12.DH"TEM"
Związek Drużyn Bełchatowskich
Hufiec Piotrków Tryb.

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 10 paź 2002, 11:29

worms napisał:Zwykłe gazety młodzieżowe, ksiązki czytane przez naszych harcerzy, programy telewizyjne są znakomitym źródłem pomysłów. Wystarczy tylko chcieć...no i oczywiście 15 minut poświęconych na przemyślenie tematu....i zbiórka gotowa! Taka zbiórka, która pozwoli miło spędzić czas.
Prawidlowe podejscie i ona wiarze sie z calascia tworzenia tematu zbiorki... sama obserwacja swojego srodowiska powinna wam pomoc w przygotowywaniu zbiorek...
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

sylwia

Post autor: sylwia » 10 paź 2002, 19:15

Mam małe pytanko. W poprzednim spisie było pytanie, jaie materiały chcielibyśmy dostawać drogą elektroniczną(na jakie tematy). Czy to pytanie było tylko po to aby wydziął mógł wiedzieć, czego drużynowi i kadra oczekuje - czy miało to się łączyć z rzeczywistym przekazem danych? Czy podobne pytanie powtórzy się w tym roku?

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
komendantka 7 SzDHiZ "Aurelius"
drużynowa 79 BDH "ODWET" www.79.glt.pl
Hufiec Białystok

Doro

Post autor: Doro » 26 paź 2002, 22:45

Czymię Kciuki!!!!! Dasz Radę!!!!!

--
phm. Tomasz Dorogusz-Doroszkiewicz HR 47 SDW PANGEA

Dymek

Post autor: Dymek » 27 paź 2002, 23:59

Uważam że ludzie odchodzą ze Związku ponieważ brakuje im autorytetów. Uważam że, takim autorytetem powinien być drużynowy, który "dźwiga na swoich barkach" całą drużynę. Przejdźmy więc do sedna mojej wypowiedzi. Autorytet to osoba przedewszystkim starsza co za tym idze z bagażem doświadczenia, taki poprostu "stareszy brat". Napewno nie będzie dla mnie autorytetem osoba o kilka lat młodsza. (na marginesie mam 16 lat) Wiem jak jest tródno zmuszać sie do do zmiany poglądów życiowych, bo tak powiedział 14 latek, zwłaszcza gdy jego argumenty są conajmniej śmieszne.
A z histori która aktualnie przechodzę fakt iż komendantka uznaje iż 15 latka z 2 letnim doświadczeniem wie lepiej co powinien drużynowy niż 24 letni instruktor z 11 letnim starzem harcerskim jest dla mnie conajmniej PARANOIDALNY!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dymek

Post autor: Dymek » 28 paź 2002, 17:52

Z tego co mi wiadomo od instruktorów w naszym hufcu to nie jest to konieczne byle by opiekun drużyny był pełnoletni.
I jak nazwać coś takiego.......?

Dymek

Post autor: Dymek » 28 paź 2002, 20:03

Chodzi o to, że w naszym hufcu warunkiem istnienia drużyny starszoharcerskiej nie jest 16 letni drużynowy tylko pełnoletni opiekun.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”