Współzawodnictwo środowisk w hufcu

Wydział Programowy
apap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: apap » 20 paź 2004, 19:12

a mnie sie nie podoba takie współzawodnictwo... Dlatego, że często jest punkt umundurowanie drużyny, a nie jest to sprawiedliwe... Są regiony gdzie rodziców nie stać by kupić dzieciom mundur... i od razu takiej drużynie lecąpunkty. Ogólnie takie wymagania są według mnie lepsze na turniej zastępow,a nie dla drużyn. Fajnie jest w ZHR z rodzajami gromad. Można cos takiego przełożyć na drużyny hufca. rozpisać wymagania i można ubiegać sie o tytuł, plakitkę lub zostać "druzyną sztandarową" Hufca... bopunktacja jest nieraz niesprawiedliwa. Np. u mnie sa punkty za sprzątanie Hufca, gazetkę hufcową. Moja drużyna mieszka daleko od Huca (i nie tylko ona) i nie ma mozliwości na wykonywanie tych czynosci, nie figuruje nawet w grafiku. i od razu ktośinny bije punkty, których my nie możemy wykonać... Albo warty, mamy w swojej miejscowości, wiec nie mozemy ich miec w miejscowosci naszego hufca i znów leca punkty... kończy sie to tym,że wiekszość drużynowych to olewa. A od pewnego czasu wygrywa tylko jedna drużyna. Bynajmniej ja teznie mam zamiaru sie tym przejmować... Ale to moze taki specyficzny przypadek:)

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 paź 2004, 13:48

Hm... Jedna sprawa to niesprawiedliwa czy wprost oszukańcza punktacja. To jest do natychmiastowej zmiany. Ale czy ci druzynowi, na forum hufca, milczą?

Druga sprawa - po co ma byc ta rywalizacja? Ja osobiście nie mam ochoty brac udziału w takich rywalizacjach. Co to da moim harcerzom, że bedą zwycięską druzyną?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 24 paź 2004, 20:46

heh...no sa srodowiska w ktorych harcerze pochadza z niezbyt zamoznych rodzin...ale to nie moze byc wymowka do tego ze to niesprawiedliwe ze punktuje sie umundurowanie...moi harcerze tez sa raczej gorzej usytuowani ale to nie moze przekreslic mozliwosci posiadania munduru...od czego jestesmy my funkcyjni, druzynowi no i wogole czlonkowie druzyn..my zaapelowalismy do harcerzy ktorzy juz nie uczestnicza w zyciu zwiazku i maja mundury- oddali nam badz odsprzedali no i sa akcje zarobkowe, sponsoring...to da sie zalatwic naprawde...a punktowanie moze do tego zmobilizowac:)
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

apap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: apap » 24 paź 2004, 21:27

Druhno, jest sponsoring, akcje zarobkowe, zgadzam sie, ale co druhna wybiera obóz z dofinansowaniem dla drużyny i zimowiskoczy mundury dla nowych harcerzy? A poza tym część może, a część nie może, jak wiec sprawiedliwie podzielić fundusze.... Może sie czepiam ale takie zawody o punkty to raczej dla dzieci, a nie dla żynowych, szczególnie jak trzeba pisać sprawozdania do punktcji co kwartal...

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 25 paź 2004, 07:30

no tak to jest wazne..uwazam ze takie wspolzawodnictwo jest dobre dopuki nie przerodzi sie ono w chora rywalizacje, musimy byc swiadomi po co to zostalo wprowadzone...nie wiem jak jest u was ale u nas w hufcu wspolzawodnictwo zostalo przyjete jednoglosnie i naprawde wspiera roczna prace no i mobilizuje do lepszej pracy nasze zastepy.
czuj duch!
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

apap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: apap » 25 paź 2004, 19:06

nawet chora rywalizacja ma jakiś sens, a jesli jedna drużyna robi wszystko by zdobyć punkty, a reszta to olewa, bo drużynowi mają milion inych problemów w Hufcu, żeby przejmować się jeszcze tym... I raczej szanase są małe by to wygrać, bo w końcu to "najlepsza drużyna w hufcu" i jakby to było gdyby pupilki hufca przegrały. Taki układ jest jeszcze bardziej chory...

silana
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: silana » 29 paź 2004, 20:54

hmmm... a jeszcze bardziej chory ukłąd to taki, kiedy jedna z drużyn uważa siebie za najlepszą w hufcu i w związku z tym nie robi nic, nigdzie się nie pokazuje itd. Ale harcerze przeświadczeni są, ze są najlepsi i nikt im nic nie zrobi.
Takie współzawodnictwo może w końcu otworzyć im oczy, któe zamydlili zobie sami lub zamydlił je im drużynowy.
Współzawodnictwo ma być po to, zeby starać się byc coraz lepszym, ale żeby ten cel spełniało musi być dobrze pomyślane. Innym celem moze też być aktywacja i integracja środowisk hufca, zmuszenie ich, by nie było tak, ze każdy sobie, ale żeby próbowali podejmować jakieś działania wspólnie z innymi drużynami.
No i jeszcze jedno... harcerze muszą mieć motywację, zeby wogóle wziąć udział w takim współzawodnictwi. u nas w hufcu wprowadzono na przykłąd nagrody dla najlepszych. Nie musza być duże, ale zawsze nagroda bardziej motywuje niż tylko tytuł, szczególnie jeśli mówimy o zuchach czy harcerzach.
Chociaż wydaje mi się, ze tu, jak zresztą prawie wszędzie największa rola w zmotywowaniu swoich ludzi przypada instruktorom.
Tylko, ze komenda hufca musi tez odpowiednio motywować tych instruktorów, drużynowych...
Eli

amaranta
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: amaranta » 12 wrz 2006, 17:02

Czuwaj!!!
Szukam jakieś ciekawej formy wspołzawodnictwa drużyn w hufcu. Może ktoś z was zna jakiś ciekawy sposób :)
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2006, 17:02 przez amaranta, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Agnieszka Wala
10 GZ "Tęczowe Ludki"
Namiestnictwo Zuchowe "DOZ"
www.zuchykk.blogspot.com

zuzka_tarnów
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: zuzka_tarnów » 04 paź 2006, 19:00

www.hufiec-tarnow.is.net.pl tam w dziale bodajze >program< sa zasady wspolzawodnictwa dla poszczegolnych pionow :)
pwd. Zuzanna Karwat
drużynowa 10 TDH "Młody Las"
im. Partyzantów AK oddziału Regina II
pełnomocnik Komendanta Hufca ds. kształcenia
członkini Referatu Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 09 paź 2006, 18:45

najlepiej współzawodniczyć o jakieś miano np. drużyny sztandarowej hufca czy coś innego. a to co trzeba wykonać aby takie miano otrzymać zależy od środowiska. bo można uwzględnić udział w rajdach czy biwakach hufcowych, ogólnopolskich czy też chorągwianych. miejsca tam zajmowane. inicjatywy drużyny, sumienność i terminowość pracy drużynowego. oraz wiele innych rzeczy. ważne aby to działało na drużyny.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

Helenka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Helenka » 18 paź 2006, 15:51

W Namiestnictwie Harcerek i Harcerek Starszych w moim hufcu (Warszawa Mokotów) od dawna działa kategoryzacja. Dwa razy do roku rada każdej drużyny spotyka się z opiekunką* i rozmawiając wypełnia specjalny arkusz, zawierający pytania z trzech kategorii: organizacja, program, działalność wychowawcza. Każde pytanie ma 3 kategorie odpowiedzi - zieloną, srebrną lub złotą koniczynkę (ew. brak jakiejkolwiek). Na koniec sumujemy punkty i drużyny znajdują się w odpowiednich kategoriach koniczynek, ważnych przez 1 rok (do następnej kategoryzacji).
Uważam, że wazne jest to, iż ocenie nie podlega uczestnictwo w imprezach hufcowych - bo moim zdaniem to w ogóle nie jest miarodajny czynnik i wcale nie świadczy o jakości pracy drużyny. Bo zresztą łatwiej jest pójść na rajd hufca niż zorganizować dobry biwak, prawda?
Kiedy zaczynałam prowadzić moją drużynę, uważałam, że kategoryzacja nie jest mi do niczego potrzebna, że to zbędna rywalizacja itp. Potem jednak, też dzięki spotkaniom drużynowych z Namiestnictwa, doszłam do tego, że jej głównym celem nie jest współzawodnictwo pomiędzy drużynami, a zwrócenie uwagi kadrom drużyn na różne aspekty pracy, które mogą umknąć. I nawet jeśli bycie drużyną zielonej/srebrnej/złotej koniczynki nie jest bardzo motywujące dla drużynowej, to już zastępowe często to "kręci".

* w naszym Namiestnictwie każda drużyna ma opiekunkę - zazwyczaj byłą drużynową drużyny harcerek, z innego środowiska, która służy radą i pomocą, kategoryzuje drużynę i opiniuje plany pracy. W sumie fajne rozwiązanie. Aha - to nie jest ta opiekunka z instrukcji, która prawnie odpowiada za drużynę, gdy drużynowa jest niepełnoletnia.
Ostatnio zmieniony 18 paź 2006, 15:51 przez Helenka, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Helena Anna Jędrzejczak HR
Komendantka Szczepu 23 WDH "Pomarańczarnia"
Hufiec Warszawa Mokotów

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 18 paź 2006, 22:57

Ładnie to wygląda... Takie osobiste podejście :D

A ja z innej strony. Jestem ciekaw Waszych opinii. Tabela wspólzawodnictwa wygląda np. tak:

Oddanie w terminie tj. do 30.09.2006r planu pracy drużyny 0-2
Organizacja imprez dla środowiska lokalnego 0-5
Współorganizacja imprez chorągwianych, hufcowych 0-5
Udział w imprezach chorągwianych i hufcowych 0-3
Udział w imprezach organizowanych przez inne drużyny hufca 0-3
Udział w kształceniu na poziomie chorągwi 0-2
Przekazywanie min raz w miesiącu meldunku z działalności drużyny 0-1
Obecność drużynowego bądź przybocznego na odprawach 0-1
Terminowa opłata składek członkowskich 0-4
Prowadzenie dokumentacji drużyny (książka pracy, książka finansowa, inwentarzowa, kronika itp..) 0-5
Dodatkowe zadania wynikające z bieżących działań hufca 0-1

Im więcej punktów tym lepsza drużyna. Najwyższa ilośc punktów to najlepsza drużyna hufca. Hmm.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

eni_a
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eni_a » 19 paź 2006, 16:16

Sikor moim zdaniem to dobre rozwiązanie, ale co ma ta najlepsza drużyna?? Oczywiście oprócz statusu tej "NAJ"?? Mozę warto do tego dodać np zniżkę dla drużyny na obóz??
Co Ty na to??

Pozdrawiam,
eni_a @->--

mania
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mania » 19 paź 2006, 17:20

Helenka pisze:W Namiestnictwie Harcerek i Harcerek Starszych w moim hufcu (Warszawa Mokotów) od dawna działa kategoryzacja. Dwa razy do roku rada każdej drużyny spotyka się z opiekunką* i rozmawiając wypełnia specjalny arkusz, zawierający pytania z trzech kategorii: organizacja, program, działalność wychowawcza. Każde pytanie ma 3 kategorie odpowiedzi - zieloną, srebrną lub złotą koniczynkę (ew. brak jakiejkolwiek). Na koniec sumujemy punkty i drużyny znajdują się w odpowiednich kategoriach koniczynek, ważnych przez 1 rok (do następnej kategoryzacji).
NAwiąze do tego o czym mówi Helenka:)
W mojej Choragwi (gdy byłam jeszcze w ZHR) również była prowadzona ta kategoryzacja i uważam że była naprawde bardzo potrzebna.Ja gdy objełam funkcje druzynowej byłam baaardzo zieloną drużynową i przez pierwszy rok nawet nie wiedziałam, że cos takiego jak kategoryzacja istnieje.Az do momentu zbiórki podsumowującej:P W kazdym razie gdy już sie dowiedziałam starałam sie pracować wg wytycznych, które są ogólnie dostępne w Organizacji Harcerek.W pewnym momencie nawet dostałam jako zadanie na stopień, że wraz z druzyną zdobedziemy miano zielonej koniczynki i takim oto cudem tak się zapracowąłyśmy, że az srebrna nam przypadła.Po koljnym roku pracy otrzymałam znowu srebrną, a do złotej czyli do szczęścia brakowało nam zamknięcia mojej próby instruktorskiej.
Nie pamiętam czy w poprzednich latach byłysmy jakoś nagradzane, ale na ostatnich warsztatach otrzymałyśmy ksiązke do biblioteczki druzyny, dyplomik i uścisk druhny Komendantki ;) Pomijając fakt, że wszystko odbywało się na oczach druhen z NAszej Chorągwii ;)
Ta kategoryzacja ma chyba przede wszystkim dyscyplinowac druzynowe i zachecić je do solidnej i systematycznej pracy we włąsnym warsztacie ;) No i co się z tym wszystkim wiąze -podniesienie poziomu drużyny. I mowa tutaj zarówno pracy metodycznej jak i wizerunku drużyny ;)
(apropo wizerunku to w I roku w mojej druzynie kazda druhna miala inny kolor mundury,beret spotykany raz na jakis czas i kazda inne getry- w trakcie reformy w druzynie:).A w drugim roku pracy-jednolite umundurowanie z pelna obrzedowością, berety, laski skautowe i proporce druzyny,zastepow itd.)

Jeśli chcecie podnieść poziom swoich środowisk; druzyn, hufców, szczepów to gorąco polecam takie rozwiązania :)

Czujka
Ostatnio zmieniony 19 paź 2006, 17:24 przez mania, łącznie zmieniany 1 raz.
~mania~
pwd.Marta Szwarocka HO
szczepowa II Tyskiego Szczepu Harcerskiego "Horyzonty"

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 19 paź 2006, 18:47

Hmmm...

A według mnie to wszystko zależy od teog jak podejdziemy do współzawodnictwa.
Czy hufcowemu chodzi o stworzenie "naj"imprezowej drużyny? A może "naj"lepiej umundurowanej??
Czy nie chodzi przypadkiem o "naj"lepiej wychowującą drużynę??

kurcze, które "naj" wybrać??
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^
III Szczep Harcerski "Leśni"
www.lesni.pl || www.kpw.org.pl || www.haer.org

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”