Drużyny wielopoziomowe

Wydział Programowy
Zablokowany
sałata

Post autor: sałata » 25 maja 2004, 15:37

bardzo przepraszam już się podpisałam
ale czy napewno nie ma wyraźnego regulaminu dotyczącego drużym wielopoziomowych
bardzo mi natym zależy
taka luka to niemoże być prawdą powinna być gdzieś w necie choć jedna taka strona
moim zdaniem jeśli mamy możliwość sworzyć z harcerzami taki pion musimy wiedzieć na czym stoimy żeby nie obudzić się z ręką w nocniku
u mnie można by powiedzieć że jest to drużyna rodzinno-pokoleniowa ale co tam
także pobutak dajcie o sobie znak dziekuje

--
pwd. Asia Salińska

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 25 maja 2004, 15:55

Popierwsze prosiłbym, aby pod tajemniczymi cyframi 001 znalazło się imie i nazwisko:)

prowadzenie drużyny wielopoziomowej nie jest łatwą sprawą i raczej ostatecznością. Nie jestem pewien więc moge się mylić (choć ktoś mi może to wytknąć) ale żadne poważniejsze dokumenty nie regulują dokładnie zasad działania tej specyficznej drużyny.
Co do chust to nie iwdzę żadnego problemu by zuchy miały identyczne jak harcerze, tu jest dowolność, znam zresztą wiele szczepów, w których gromady zuchowe i drużyny harcerskie mają takie same barwy. Znam też takie, które różnią się frędzlami przy chuście, które na znak przejścia do druzyny harcerskiej sa obcinane (postrzyżyny). Jak prowadzić taką drużynę najlepiej zapytac tych którzy tak pracują. Pamiętać nalezy jednak, że specyfika każdego pionu jest odmienna i inaczej prowadzi się dla nich zbiórki. Zuchy musza mieć zbiórki co tydzień i realizowac cykle sprawnościowe, harcerze i wyżej powinni organizować swoje zbiórki zastępami. Co jakiś czas (raz w miesiącu) duża zdbiórka całej drużyny, tak czy inaczej potrzebujesz choćby jednego (jednej) przybocznego, który zajmie się częścią zuchową, a docelowo każdy pion powinien mieć swojego przybocznego.
Z tego co się orientuję, to takie drużyny nie występują często, a jak już istnieją to naogół łączą ze sobą dwa piony np. zuchy i harcerzy, harcerzy i harczerzy starszych albo wędrowników i harcerzy starszych. Być może występują też kolosy łączące wszystkie piony, ale coś mi się zdaje, że jest to bardzo ciężka praca.
Aleksander Gogół
przyboczny 166 WWGZ Biały Żagiel im. Marco Polo

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 25 maja 2004, 17:07

byolo napisał:
Z tego co się orientuję, to takie drużyny nie występują często, a jak już istnieją to naogół łączą ze sobą dwa piony np. zuchy i harcerzy, harcerzy i harczerzy starszych albo wędrowników i harcerzy starszych. Być może występują też kolosy łączące wszystkie piony, ale coś mi się zdaje, że jest to bardzo ciężka praca.
I tu masz racje... mam przyjemnosc proweadzic taka druzyne, ale bez pomocy przobocznego jest to nie realne... co prawda nie mam tylko zuchow wiec nie jest az tyle roboty, ale jest z kim pracowac, dlatego tez dla siostry rozpoczynajacej ten watek:

ZNAJDZ SOBIE DOBREGO PRZYBOCZNEGO, A NAJLEPIEJ DWÓCH

a tak poza tym to i ja mam pytanie, gdyz do tej pory nikt nie potarfil mi na nie odpowiedziec, a jest ono zwiazane z druzynami wielopoziomowymi:
"Czy drużynbowy takiej druzyny musi miec phm???"
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

biszkopt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: biszkopt » 25 maja 2004, 18:19

jesli chodzi o prowadzenie takiej druzyny to najpierw trrzeba by sie bylo zastanowic ile osob z każdego z tych przedziałów jest w drużynie pomyslec jak wykorzystac starszych do pomocy z młodszymi.. ja np mam 8 16-latek i 3 12- latki 1 11-latke 1 jedenastolatka i 2 17 i 1 18-stka
JAKOS IDZIE... :)
biszkopt

sałata

Post autor: sałata » 25 maja 2004, 21:21

bardzo przepraszam już się podpisałam
bardzo mi natym zależy
taka luka to niemoże być prawdą powinna być gdzieś w necie choć jedna taka strona
moim zdaniem jeśli mamy możliwość sworzyć z harcerzami taki pion musimy wiedzieć na czym stoimy żeby nie obudzić się z ręką w nocniku
u mnie można by powiedzieć że jest to drużyna rodzinno-pokoleniowa ale co tam
także pobutak dajcie o sobie znak dziekuje

--
pwd. Asia Salińska

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 25 maja 2004, 21:58

sałata napisał:
Jest tylko jedna instrukcja:
http://www.dokumenty.zhp.org.pl/downloa ... 3_harc.rtf
"Instrukcja drużyny harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i wielopoziomowej"
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 26 maja 2004, 07:51

Drużynowy drużyny wielopoziomowej musi spełnic takie same wymagania jak drużynowy każdej innej druzyny czy gromady. Więc nie musi być nawet pwd. ma określony próg wiekowy i magiczne stwierdzenie - musi byc przeszkolony do pełnienia swojej funkcji. I tu mogłoby się zdawać, że jest problem, bo ktoś powie, że nie ma kursów drużynowych drużyn wielopoziomowych (conajmniej ja nie słyszałem). Jednak problemu nie ma, taki druzynowy musi przejść kursy odpowiednich pionów, które wchodzą w zakres jego drużyny. Czyli jeśli drużyna obejmuje zuchy i harcerzy młodszych to drużynowy powinien mieć ukończone kursy: drużynowych zuchowych i drużynowych harcerskich. Jak narazie drużynowi pełniący funkcje mają czas na spełnienie tych wymagań ale od przyszłego roku podejmując się pełnienia funkcji muszą mieć odpowiednie kursy już za sobą. Jak więc widać phm. nie jest niezbędny.
Aleksander Gogół

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 26 maja 2004, 09:16

sałata napisał:
nie mylmy to nie jest oddzielny pion, tylko połączenie kilku pionów. Zgadzam się, że powinno byc na ten temat opracowanie, ale nie koniecznie regulaminowe - jakaś broszurka, poradniczek, czy może artykuł napisany przez kogoś kto w tym pracuje juz jakiś czas. Jest sporo rzeczy, które moga się ze sobą kłucić w takiej drużynie, np. jak zorganizowac radę drużyny, co z konstytucją - czy tlko dla wędrowników czy dla innych pionów też? takich pytań pewnie jest mnustwo i chętnie poznam zdanie fachowców
Aleksander Gogół

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 26 maja 2004, 23:27

byolo napisał:
Drużynowy drużyny wielopoziomowej musi spełnic takie same wymagania jak drużynowy każdej innej druzyny czy gromady. Więc nie musi być nawet pwd. ma określony próg wiekowy i magiczne stwierdzenie - musi byc przeszkolony do pełnienia swojej funkcji. I tu mogłoby się zdawać, że jest problem, bo ktoś powie, że nie ma kursów drużynowych drużyn wielopoziomowych (conajmniej ja nie słyszałem). Jednak problemu nie ma, taki druzynowy musi przejść kursy odpowiednich pionów, które wchodzą w zakres jego drużyny. Czyli jeśli drużyna obejmuje zuchy i harcerzy młodszych to drużynowy powinien mieć ukończone kursy: drużynowych zuchowych i drużynowych harcerskich. Jak narazie drużynowi pełniący funkcje mają czas na spełnienie tych wymagań ale od przyszłego roku podejmując się pełnienia funkcji muszą mieć odpowiednie kursy już za sobą. Jak więc widać phm. nie jest niezbędny.
Jasen masz racje... tylko ze to jest takie ladne w teorii...
Wyobraz sobie teraz instruktora prowadzacego taka druzyne w okolicach szczecina a studiujacego we wroclawiu??? i do tego musi robic kursy an dwa piony (dzieki Bogu juz jeden mam :D ), a o samych finansach nie wspomne...
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 27 maja 2004, 08:41

No to jest jeden z powazniejszych problemów. Jeśli takich drużynowych jest naprawdę sporo, to może trzebaby się zastanowić nad jakimś udogodnieniem. Przecież pewnien zakres szkolenia powtarza się na kursach każdego pionu... Może macie jakies propozycje:)
Aleksander Gogół

biszkopt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: biszkopt » 31 maja 2004, 19:28

prowadzenie takiej druzyny nie mosi sie przedstawiac w tak złym swietle ... kilka pozimow to duzo wiecej pracy ale ktos zapomnial o tym ze harcerze ucza sie sami .. a przynajmniej maja sie zajmowac soba lub mlodszymi wiele poziomow to wiele zadan dla poszczegulnych grup wiekowych pietnastkami zajmuja sie 17 czy 18 a pietnastki 12 czy jeszcze mlodszymi .. wogle wydaje mi sie ze powinno sie wyjsc w tym momecie z "tatusiowania" wiem na przykladzie wlasnej druzyny trudnosci z wiekiem dojrzewania :) i takimi tam buntami u gimnazjalistek znikaja jak poprosisz ja o opieke nad nadpobudliwa 12 ^-^
biszkopt

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”