Rywalizacja

Wydział Programowy
Zablokowany
Radek
Starszy użytkownik
Posty: 246
Rejestracja: 26 cze 2002, 22:27
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 15 wrz 2002, 02:13

W tym roku ruszamy w hufcu z rywalizacją drużyn harcerskich. Jednak nasza wiedza w tym zakresie nie jest zbyt duża. Chciałbym się dowiedzieć, czy w innych hufcach taka rywalizacja istnieje? A jeżeli istnieje, to jak ona wygląda? Jakimi pozytywnymi i negatywnymi doświadczeniami moglibyście się podzielić?
Paweł Dobosz

worms

Post autor: worms » 19 wrz 2002, 18:32

W naszej miejscowości, która jest Lidzbark Warmiński ludzi nie muszą widzieć mundurów by widzieć harcerzy. Nasz działalność nie musi być "oflagowana" mundurami byśmy potrafili cieszyć ludzi. Bardzo często pokazujemy się w ubraniach roboczych (moro itp.) co daje nam pełne zrozumienie przez naszą społeczność. Bardzo dużo czasu spędzamy w terenie zalesionym, odwiedzamy rózne małe miejscowości w naszej okolicy...przez co jesteśmy odbierani jako ludzi ciekawi świata.
Poprzez organizacje i pracę na rzecz szkół i różnych ośrodków młodzieżowych /i nie tylko/ prowadzimy działalnosc na rzecz naszego społeczeństwa.
W miescie liczącym niecałe 18 tyś. mieszkańców naszym atutem stało się nasze zróżnicowane pochodzenie. Wielu z nas obraca się na codzień nie tylko w towarzystwie harcerzy, ale również w swoim małym /choć nie zawsze/ świecie.
Podsumowując to krótko...w naszym mieście przynależnosc do ZHP ma się wypisaną na twarzy.

"Gdy witasz się z człowiekiem oceniasz go bo wygladzie, zegnając oceniasz jego serce"

--
phm. Rafał Józefowicz HR
Komendant Hufca ZHP Lidzbark Warmiński
Drużynowy 13 HPDW "Worms'y"

marcinw

Post autor: marcinw » 04 paź 2002, 15:37

Ciekawi mnie jakie są warunki tej rywalizacji? Wg jakich kryteriów oceniacie to która drużyna jest lepsza a która gorsza?
W moim hufcu trwa wlasnie gorąca dyskusja na temat kryteriów oceny.

Radek
Starszy użytkownik
Posty: 246
Rejestracja: 26 cze 2002, 22:27
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 18 paź 2002, 01:36

Zasady rywalizacji ustalają u nas wspólnie sami Drużynowi. Przykładowe kryteria: frekwencja na imprezach ogólnohufcowych, stan umundurowania, punkty za zadania realizowane na wspólnych rajdach drużyn, itd..
Paweł Dobosz

Dymek

Post autor: Dymek » 31 paź 2002, 22:45

Rywalizacja wśrób harcerzy to niebezpieczna sprawa. Chęć wybicia się i pokazania często doprowadza do zatracenia prawdziwych wartości takich jak np. współpraca. Najważniejsze jest to by taka rywalizacja była przedewszystkim formą pozytywną i należy cały czas kontrolowaćprzebieg takiej rywalizacji gdyż łatwo może sieona wymknąć spod kontroli.

Kinka
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 22 gru 2002, 22:11
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Kinka » 30 gru 2002, 00:34

U nas w hufcu nie ma czegoś takiego jak rywalizacja. Wszyscy (w miarę mozliwości) żyją w zgodzie i nie przescigają się w zdobywaniu punktów. Nasza drużyna podpisało ostatnio 'porozumienie' ze znajomą drużyną. Teraz staramy się działać razem. My przychodzimy do nich na zbiórki, oni do nas. W ten sposób możemy się kontrolować i mobilizować wzajemnie. Nikt się nie kłóci i nie ma żadnych powazniejszych sprzeczek...
Teraz nasuwa się pytanie. czy warto wprowadzać RYWALIZACJę, która jak wcześniej pisaliście może być przyczyną wielu nieporozumień. Ja dodam jeszcze coś od siebie. Wiadomo jakie sa dzieciaki. Niektóre mogą przyjąć rywalizację zbyt dosłownie i zacząć nienawidzić inne drużyny. Warto się zastanowić czy rywalizacja nie skłóci całego hufca ze sobą.
"Poinformowany jest ten, który wie, gdzie znaleźć to, czego nie wie" :)

sylwia

Post autor: sylwia » 30 gru 2002, 00:45

Mam małe pytanko. W poprzednim spisie było pytanie, jaie materiały chcielibyśmy dostawać drogą elektroniczną(na jakie tematy). Czy to pytanie było tylko po to aby wydziął mógł wiedzieć, czego drużynowi i kadra oczekuje - czy miało to się łączyć z rzeczywistym przekazem danych? Czy podobne pytanie powtórzy się w tym roku?

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
komendantka 7 SzDHiZ "Aurelius"
drużynowa 79 BDH "ODWET" www.79.glt.pl
Hufiec Białystok

Ursus
Starszy użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 30 lis 2003, 18:01
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 04 lut 2004, 09:46

Widzę, że sprowadziliście pojęcie RYWALIZACJA do zdarzenia KONFLIKTY. Ale dlaczego?? Z własnego przykładu wiem, że do konfliktow dochodzi właśnie wtedy, gdy rywalizacja pomiędzy drużynami wywiązuje się samoczynnie, gdy nikt tego nie planował ani nie było to w ogóle zaplanowane. Wówczas prawie zawsze przeradza się to w niezdrowe spory i sprzeczki. Natomiast gdy coś takiego jest w pełni zaplanowane, przygotowane i ogłoszone, istnieją kryteria oceny, jakiś regulanim to wówczas taka rywalizacja nie powinna rodzić żadnych agresji. Bo przecież dajmy przykład rajdów harcerskich czy MTO, to nic innego jak rywalizacja. Czy tam dochodzi do konfliktów??? Ja się z tym nie spotkałem, a jeśli tak się dzieje w jakichś środowiskach to uważam, że jest to spory problem, który wymaga natychmiastowej reakcji i rozstrzygnięcia sporu póki gorący. Świadczy to wówczas o niczym innym jak braku umiejętności przegrywania i traktowaniu tego jak dobra zabawę oraz nauczkę o swoich brakach czy nie dociągnięciach, a tak nie może być.
Nie można zakładać, że rywalizacja jest nie zdrowa bo może prowadzić do konfliktów. Ona jest bardzo potrzebna bo zmusza do kształcenia się, podciągania swoich braków czy dalsze rozwijanie swoich mocnych stron, należy tylko ją przygotować, aby nie wytworzyła się samoczynnie i towarzyszyła w tle wszelkim próbą współpracy.
Widzę, że kilka pomysłów już tu padło i nie trzeba chyba wiele dodawać. Całokształt pracy drużyny można podzielić na jakieś stałe kryteria występujące w każdej drużynia i poddać określonej ocenie. Tu jest duże pole do popisu.
Ursus
Przyboczny 36HDCzB"Kombinatorzy"
Chorągiew śląska Hufiec Jastrzębie Zdrój
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

hajder

Post autor: hajder » 16 lut 2004, 14:03

jeżeli chcesz sie dowiedzieć jak tego nie robic to wejdź na szczecindabie.zhp.org.pl i poszukaj info o turnieju Srebrna Lilijka-Słoneczko

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”