ODPOWIEDZ AUTORA

Wydział Programowy
Zablokowany
skaucik-kapelan
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaucik-kapelan » 07 lis 2003, 14:15

Wszyscy drodzy harcerze i instruktorzy, bardzo ciesze się z waszych wypowiedzi.Sądze jednak, że niektórzy dali ponieść sie emocjom. Dla mnie była to zwykła wątpliwość, a nie chęć "władczości". Przykro mi jesli ktoś tak to odebrał. Ja to forum traktuje jako możliwość wymiany zdań na dany temat.
Jako kapelan hufca służe swoim owieczkom nie tylko radą kapłana i tylko wyłącznie, ale także rada kapłana, kapelana i instruktora.
Wszystko to co tu zostało napisane jest po części prawdą i żywa reakcją.
Nie mam chorych ambicji jak to ktoś zauważył. Natomiast moge pochwalić się bardzo dobrymi stosunkami z komandantem, komendą i harcerzami.
Kiedy wyszli z taka propozycja nie wiedziałem jak zareagować? Dlatego zadałem to pytanie na forum. Po przeczytaniu wydaję mi się, że to niektórzy z Was (także kapłani) w jakiś przedziwny sposób posadzili mnie na tym "stołku". I chociaż na początku miałem watpliwości czy kapłan może być np. komendantem, byłem nawet za to dziś po wielu rozmowach indywidualnych przedstawiam taką odpowiedz.
Nie wiem czy funkcja ta należy całkowicie do płaszczyzny władzy świeckiej, to określa statut, cele i założenia Związku.
Oczywiście pewne akty rządzenia mogą prowadzić do rozdźwięków, podziałów, tarć wśród tych, którzy tej władzy podlegają, a ksiądz ma być tym, który jednoczy, który buduje mosty.
Co do pogodzenia obowiązków trzeba było by zostawić tu miejsce na osąd Biskupa.
Po wielu spotkaniach rozmowach na ten temat z instrukorami i władzami Chorągwi, myslę że ksiądz nie powinien obejmować funkcji komendanta, jest dla niego miejsce w komendzie ufca i tam może bardziej służyc nie tylko jako kapelan ale także jako instruktor.
Drogi księżę KPK jest bardzo ogólny, zwróciłem sie o pomoc do kanclerza Kurii, kolegów studiujących Prawo w Rzymie i samego biskupa - tak jak zreszta obiecałem. Dlatego dziś po tych róznych konsultacjach,także prawniczych piszę: KSIĄDZ NIE POWIINIEN ZOSTAWAć KOMENDANTEM, CHOć JESLI BISKUP WYDA ODPOWIEDNIĄ ZGODę TO DLA DOBRA WIERNYCH (KPK)MÓGŁBY ZA POZWOLENIEM WŁADZY KOŚCIELNEJ (BISKUPIEJ) TAKĄ FUNKCJę PEŁNIć. To tyle. Proszę przeczytać mój post cały i nie podwyższac atmosfery tego forum.
Co innego pisać o fakcie dokonanym a co innego o wątpliwościach!!!!
Moje wątpliwości zostały rozwiane.
Dziękuję za udział w forum. Za wszystkie odpowiedzi, a szczególnie za te spokojne i pełne zatroskania.
Czuwaj!!!!

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”